Kia Ceed 2018 Generatia III

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by misuspita »

Din păcate Ceed 3 mi se pare mai slab la exterior, dar mai mișto la interior. Îmi pare rău că nu va exista Proceed, eu pe ăla îl vânam. Cel mai probabil cealaltă caroserie de care vorbesc este varianta coupe ca la i30.

Mi-a plăcut cum a zis cineva mai sus, mașinile astea erg ca proastele, nu se mai strică :)))). Uite asa fac 10 ani de Proceed 1 și nu ma îndur sa îl dau. Dacă apărea Proceed 3,cred ca aia era motivația maximă. Asa mai stau oleacă, sa fac măcar 150.000 km, cam doar 130 in 9,8 ani
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

User avatar
megaptera
Posts: 418
Joined: 22 Oct 2014, 09:19
Auto: Pro Cee'd 1.4 GSL
Location: Craiova
Contact:

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by megaptera »

uite un concept de proceed, poate, poate se leaga ceva pana la urma
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by quelloo »

asa ceva mai merge
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by panzer »

Mie imi place. Pare mai ridicata decat generatia a 2a. Botul mai scurt rezulta in unghiuri mai bune de atac. Iar spatele e intentionat indreptat in sus: poti sa urci cu spatele si bordurile nesimtite de Bucuresti.

Interesant ca practica de pricing: s-au luat dupa Civic si baga in standard Lane Assist si Emergency Breaking/Pedestrian. Astea impreuna costa cel putin 1000 euro daca nu un pic mai mult. Nu au mai facut asta pana acum cu nici un model. Dupa mintea mea se adreseaza segmentului peste 35 de ani. Astea toate daca domnul Product Manager din interviul neamtului cu engleza lui de balta a inteles corect sau daca nu cumva Kia Romania decide iar sa faca Best, City, Style si sa scoata clima si securitatea din Best.

Cu noile optiuni de securitate primul pe care il omoara e frate i30, care nu dispune de ele, sau urmeaza si acolo un facelift care le va aduce. Si mai are si un design mai degraba asiatic.

In line cu ultimele lor modele: trim-urile superioare au plasticul lucios. Nu e chiar pe gustul meu. La mine in garaj, ceed 2 se intretine mai greu la interior decat ceed 1 exact din cauza plasticului glossy.

Iarasi de remarcat: 1.4 TGDI va avea din standard filtrul de particule. Din cate stiu eu nu este acelasi filtru ca la diesel, deci e posibil sa fie mai ieftin de 800 euro, dar sigur pretul lui se va vedea in pretul masinii.

IMHO, 1.4 TGDI, in versiunea syle, va trece de 20.000 euro. Daca nu cu manuala, cu DSG sigur. i30 cu acelasi motor este deja 17.800 + 400 culoarea in varianta manuala. Adaugam filtrul si optionalele de siguranta si sigur va trece de 20.000euro. Amicul @nesta spera spre 16.000. Eu cred ca va fi spre 20.000. Sa vedem cine e mai aproape de adevar. :mrgreen:

Pentru posteritate sa pastram lista de preturi de acum. Sa avem ce comparatii sa facem in viitor.
La benzina ar trebui sa gasim pretul filtrului atat la 1.0 TGDI si la 1.4 TGDI (care evident ca acum nu exista in lista). Adica o sa creasca diferenta de pret intre 1.4 mpi si 1.0 TGdi. :(
Ceed 2 Diesel Preturi.PNG
Ceed 2 Benzina Preturi.PNG
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by misuspita »

Conceptul ala e o alta mașina cu totul, nu mai e derivat din Ceed :))

Oricum bugetul meu se limitează la max 15.000, dar as fi vrut sa iau mai mult motor decât 109CP pe care îi am acum. Sau căluții sa se trezească mai devreme in turații, de aia probabil pt mine 1.0 e perfect. Sa speram ca nu sar cu preturile pana la cer.


Ah, și în 10 ani de șofat mi-am dat seama ca în plus fata de ce oferă varianta 2008 Best îmi sunt necesare a 6-a treaptă, scaun încălzit (ventilat ar fi deja mana cerească), încălzire ștergătoare și volan încălzit. Dacă as prinde și un 120CP m-aș declara încântat.
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

FLOPY
Posts: 621
Joined: 01 Sep 2009, 12:15
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by FLOPY »

După ce am văzut video-urile mi-am schimbat părerea pe care mi-o făcusem la vederea primelor poze neoficiale. Cu alte cuvinte, arăta super tare și îmi retrag cuvintele cum că I30 arată mai bine.
Și sincer, nu mi se pare ca se confundă cu I30, chiar are personalitate. Abia aștept sa apară la noi în showroom ca să o pot vedea live și bineînțeles să fac un drivetest cu ea.
Kia Cee'd 1.4 Best Kompass Blue
Kia Ceed 1.5 TGDI Best Blue Flame

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by Qalex21 »

Noile diesel-uri de pe Ceed vad ca vin cu sistem SCR si vor folosi si ele AdBlue.. (inevitabil pana la urma).


User avatar
tmihai20
Posts: 208
Joined: 24 Oct 2017, 15:38
Auto: Kia Cee'd 2017 1.4 GSL
Location: Galati
Contact:

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by tmihai20 »

Dacă am înțeles bine din video-ul canalului nemțesc, scaunele ventilate vin doar pe cele care sunt din piele. Scaunele din pânză nu vor avea opțiunea de ventilație disponibilă. Îmi place ce a făcut Kia, chiar dacă prețul va crește din cauza opțiunilor de securitate adăugate pe toate variantele și din cauza filtrului de particule. O spun din nou, îmi plac la nebunie noile lumini și faruri, arată bestial, ridică look-ul la la nivelul mașinilor de peste 20.000 de euro. Tot din video am aflat că nu vor mai produce mașini în 3 uși (Proceed-ul are 3 uși) pentru că nu mai există cerere.

Ca proaspăt posesor de Ceed 2, nu-mi pare foarte rău că nu am așteptat. Mi-ar fi plăcut ca suportul de pahare să aibă acoperire ca la Ceed 3, mi-ar fi plăcut volanul mai mic și farurile cu tot cu semnalizare. Poate câștig la loto și-mi iau un Ceed 3 :D (slabe șanse, nu joc la loterie).
Riddle me this, riddle me that
Who is afraid of the big, black bat?
Image

alinm93
Posts: 49
Joined: 06 Jan 2018, 02:42
Auto: Kia Sportage 1.6 gdi 4x2
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by alinm93 »


Noul Ceed va avea parbriz încălzit.
Kia Sportage 1.6 gdi style - Deluxe White - 2018

doio77
Posts: 772
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by doio77 »

Noul Ceed va avea parbriz încălzit.


Daca va functiona cum mi-a functionat mie incalzirea la stergatoare nu faci nimic cu el, te consideri doar ca ai acel "feature". A functionat 3 ierni cu parbrizul original si 1 iarna cu cel schimbat si adio. Sincer nu recomand acest optional !!! Iti poate fisura parbrizul cum sa intamplat la mine.
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

User avatar
tmihai20
Posts: 208
Joined: 24 Oct 2017, 15:38
Auto: Kia Cee'd 2017 1.4 GSL
Location: Galati
Contact:

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by tmihai20 »

@doio77: la ce te referi cu încălzirea în ștergătoare? Eu am o opțiune care încălzește duzele, cred că mai degrabă la asta te referi.
Riddle me this, riddle me that
Who is afraid of the big, black bat?
Image

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by panzer »

La ceed 2 exista o optiune care incalzeste doar partea de jos a partbriz-ului, partea neagra unde stationeaza stergatoarele.

La Ford nu e nici o problema cu tot partbriz-ul incalzit. E la fel ca la luneta. Doar ca insertia este f fina. Se observa, dar nu deranjeaza.

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by misuspita »

Smechera ar fi combinația de duze încălzite cu parbriz încălzit, sau măcar cu zona de staționare încălzită
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by Qalex21 »


quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by quelloo »

nu prea incurajator cand scrie asta de 100 de ori in articol ca o sa fie mai slaba decat I30 N :(
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Post Reply

Return to “Generalităţi”