Kia Ceed 2018 Generatia III

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by quelloo »

ceva despre motoare?
un GT de peste 300 oare? :p
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

JETSKY
Posts: 97
Joined: 22 Jan 2009, 13:02
Auto:

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by JETSKY »

Pozele pe care le-am pus sunt de la o varianta premium care sare de 20,000 € ca si asteptari de pret, echipata cu motor de 1.4 turbo 140 CP.
Ca si motorizari se asteapta benzinele: 1.4 aspirat, 1.0 turbo 1.4 turbo si 1.6 turbo si doua diesel 1.6 in versiuni de putere diferita. Cel putin astea sunt speculatiile. Insa nimic de 300 CP putere.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by Nesta3 »

O Fiesta 2017,echipata similar, costa 25 mii.
Ceed-ul, la cum arata acum, ce dotari, materiale, motorizare, garantie, intretinere, merita din plin un pret de 20mii euro +.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
tmihai20
Posts: 208
Joined: 24 Oct 2017, 15:38
Auto: Kia Cee'd 2017 1.4 GSL
Location: Galati
Contact:

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by tmihai20 »

Nu sunt singurul căruia i-a sărit mereu Ford FIesta în ochi. Chiar și modelul vechi arată la prima vedere la fel ca Kia Cee'd. Dacă aduc toate acele dotări și schimbări, da, ar merita. Dacă nu aveam Cee'd 2 acum, nu cred că aș fi luat Cee'd-ul nou. Pentru mine prețul a fost un factor important la cumpărare. Sunt foarte curios cât costă varianta de bază, oricum voi afla pentru că mă voi interesa. Mă aștept cumva ca prețul la varianta de bază să nu fie foarte mare față de Cee'd 2 la lansare, excluzând reducerile.
Riddle me this, riddle me that
Who is afraid of the big, black bat?
Image

JETSKY
Posts: 97
Joined: 22 Jan 2009, 13:02
Auto:

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by JETSKY »

Ca si politica de pret Kia se afla langa sora Hyundai, asa ca cel putin ne putem face o idee despre preturi uitandu-ne la i30. Evident pretul de lista va fi mare, dar reducerile si alte programe ale dealer-ilor or sa aduca pretul catre ce este la i30.

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by surfer »

Se afla langa, doar ca sub Hyundai. Mai ales pentru ca la KIA nu sunt taxe vamale, fiind fabricata in Europa. Apoi, Hyundai a fost intodeauna mai scumpa.
Cat despre pretul de lista, se stie ca la KIA este cel mai aproape de realitate fata de celelalte marci, discount-ul fiind in jur de 4-6%, spre deosebire de altii unde pleci din start cu 15-20% fata de pretul de lista.

Ca si la Ceed II fata de Ceed I, preturile cred ca vor ramane asemanatoare (Ceed II a fost cu 200 de EUR mai scump la lansare decat Ceed I la lansare).
Trebuie tinut cont insa si de tehnologia mai noua, prezenta chiar si pe versiunea standard.

Vom trai si vom vedea, oricum e clar ca Ceed III va fi mai aproape de zona premium, cel putin in variantele superioare de echipare (precum e si Sportage).
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by panzer »

Ceed 2 n-a fost niciodata mai ieftin decat Ceed 1. Au plecat din preturi mai mari (pt asigurare) venite cu discount la 3 luni dupa lansare.
In conditiile in care Ceed 2 Best avea multe in plus fata de Ceed 1 Best. (ESP, cheie pliabila, inchidere centralizata cu cheie, proiectoare, lampile la interior... etc)

Sa nu uitam ca BEST este o inventie romaneasca totusi. Pretul depinde f mult de ce vor baga ei in BEST. Daca apare un ecran de 7inch in Best (ca si la Stonic de ex) sau pachetul de iarna + bluthooth o sa vedem preturi diferite pe entry level.

Nu confundati Sportage/Stonic/Niro cu Ceed. Ceed este masina lor de volum. Sa nu uitam ca Ceed s-a vandut in procent de 90% in varianta cost-effective, adica BEST 1.4 mpi + Best 1.6 crdi. Nu vor vinde multe ceed-uri la 20.000 euro, cum nu vand nici acum.
Si desi pe forum pare ca Sportage este cea mai vanduta, de cate ori am fost la ei am numarat mai multe Ceed-uri decat Sportage-uri gata de livrare.
Arata bestial, arata premium,arata conform asteptarilor.Pe 1.4 turbo 140cp, DCT si in echiparea aia, ce ti-ai mai putea dori?
GAZ. :D

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by surfer »

Foarte adevarat, dar si piata este altfel acum decat in 2007/20012.

E normal sa fie vanzari mai mari ca la Sportage - programul Rabla fiind un factor important, pe langa cel dat de profilul pietei din Romania (care se schimba usor usor).

Ramane de vazut, dar e foarte posibil sa fie si ei surprinsi de cate Ceed-uri medium/top vor vinde :)
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by quelloo »

si eu sunt de parere ca nu vor vinde prea multe la 20000.
mai ales 1.4

de ce sa nu-si ia un sportage 1.6 cu dotari similare la aceeasi bani. (nu-s multi ca mine care n-ar lua SUV niciodata :p )
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by Qalex21 »

Imi place interiorul. Ce-i lipseste este un volan cu baza dreapta. Sa speram ca va fi disponibil pe GT macar.

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by panzer »

Pai tocmai ca rabla 2017 i-a prins cu pantalonii cam in vine. Best Buy-ul lor 1.4 mpi n-a intrat din cauza emisiilor. Doar cu low fuel consumption package + start and stop au putut sa se califice. Sau cu motorasul de 1L, prea scump sa il cumpere cineva.

Daca in 2018 trebuie sa mai puna filtru de particule pe 1.6 gdi (pt ca au mers pe fenta cu gdi) mai adaugati 6-800 euro la Sportage. La fel la 1.o TGDI si la 1.4 T-GDI si vedeti ce usor ies din zona acceptabila ca pret.

Si s-a ajuns aici din 2 motive:
- au renuntat la 1.6 mpi in favoarea lui 1.6 gdi. Diferenta infima de putere (132 vs 136 cp). Plus diferenta mare de pret (1700 euro pt GDI fata de 1.4 mpi). La asta se va mai adauga filtrul. Si cu toate astea 1.6 gdi nici nu intra la rabla nici cu Start&Stop. 1.6 mpi putea aduce ceva clienti din lupta cu Focus, si putea fi competitiv ca pret fara Rabla. Dar la pretul gdi a depasit focus-ul.
- nu au tras deloc in zona de hybrid. Au un singur hybrid in oferta care trece de 22.000 euro. Asta in conditiile in care Toyota are hybride de la 13.000 euro care mai si consuma in mod real 5 l/100 in nenorocirea asta de Bucuresti. De ex: RIO manuala cu motor aspirat are acelasi pret cu Yaris Hybrid CVT. Adica ai consum de 9L in loc de 5L si mai invarti si in mamaliga la aceeasi bani! Hello KIA esti din alta lume. Iar pt unii toyota are si o garantie mai buna: 6 ani si 200.000 km poate fi mai buna decat 7 ani si 150.000 km. La Yaris basca ii mai pui si GPL si mergi mai ieftin decat aia cu electricele de 50.000 euro.

In consecinta se impusca singuri in picioare cu motorizarile. E de asteptat ca regulile de la Rabla sa nu mai poata fi atinse fara hybrid intr-un an sau 2. Iar la KIA nu apare nici un motor care sa satisfaca asta si nici un plan.

Competia e clara: Golf e leader, ca handling confort, cam tot ce vreti, Mazda 3 e premium iar design-ul e delicios, intoarce lumea capul dupa ea pe strada, Auris e leader la tehnologie Eco, Focus e cea mai distractiva desi are probleme de fiabilitate, Civic e ultra fiabila, daca nu traiesti mult te ingroapa: isi pastreaza si cel mai bine pretul la second. Pana si Megane are succes mai ales cu RS-ul.

Cred ca vor avea succes acolo unde ceilalti nu sunt prezenti: imediat mai sus de Logan, care e o tabla goala dar iti faci treaba cu ea.

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by surfer »

Foarte frumos scris panzer.
Si totusi, sunt multe aspecte la care la care adevarul e un pic mai la mijloc, si altele la care piata (si strategia de marketing a fiecarei companii) in sine te contrazice.

Ca si idee, programul Rabla, si chiar piata din Romania in totalitate, nu mai sunt ce au fost pentru Kia. Dupa lansarea in forta din 2007 cu Ceed, care a fost practic o relansare a marcii in epoca actuala, e destul de clar ca acum ei urmaresc altfel de clienti, din altfel de piete. Daca Romania nu ii are, nu-i bai - sunt in alta parte.

Cat despre hibride si electrice, parerea mea e ca mai bine lasi pe altii sa dezvolte tehnologia, sa isi cheltuie bugetele de R&D, si apoi sa beneficiezi de mai multe optiuni. Exact ce au si facut pana acum, cand vedem un Soul, un Niro, si tot ce va urma. Nici Mercedes nu au avut hibride/electrice din primul val (si nici acum nu pun mare presiune pe segment).

Vom vedea. Pana una alta, noul Ceed arata bine, si versiunea de top merita 25k din plin.

PS: parerile despre Mazda3, Auris si Civic sunt personale, nu te astepta sa fim de acord cu ele :)
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by quelloo »

TD-ul decide daca merita 25k un ceed.
Tind sa cred ca nu. Dar cine știe, asteptam.
Sa nu uitam, civic-ul full e 22k si singura lui problema (in ochii mei) e aspectul spatelui.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by Nesta3 »

I30-ul full cu 1.4 7DCT e 22700 euro pret lista si 19200 cu toate reducerile .Cum Kia nu a fost peste niciodata la preturi, nu cred ca va ajunge la 25000 euro.
Cum a zis si @surfer, acum tintesc mai sus si cred au si cu ce.Pentru vanzari in masa, a ramas totusi si 1.4 100cp.Ca nu intra la Rabla, asta e, oricum nu vor mai intra multe o data cu scaderea plafonului emisiilor pe 2018.Ford, Hyundai fac reduceri de 1500euro pe langa cele existente, pentru a stimula achizitionarea de autovehicule, ca doar nu sunt prosti sa lase niste legi idioate sa le strice planurile.
Acum, ca lumea incepe sa compare preturile de Kia cu alte preturi ale concurentei, nu prea e relevant.Zicea quello de civic ca e 22mii full.Pai lumea, de cand nu mai e Accord-ul,nu prea se mai inghesuie la Honda, poate doar pe la hybride.Designul Civic nu prea atrage multa lume, in special la.noi.Sincer, e cam ciudata, avand aspecte care sunt wow si aspecte care nu au nicio treaba cu masina.
Vom vedea si preturile de ceed, dar nu asta e important la noua generatie.Important e sa fie altceva, sa aduca imbunatatiri si sa placa publicului.Pe urma, se vinde singura.Cum a fost si cu Sportage, care a depasit orice asteptare cu vanzarile.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by panzer »

Tot ce scriu e o parere personala. Daca nu e citat din altcineva. Si nu ma astept sa fie toata lumea de acord cu mine. :(

@Nesta: personal am vrut sa cumpar Acord. Ultima generatie, varianta cu sistemul audio premium. Cu rabla = 19500 euro. M-a oprit faptul ca in spatele meu (unde sta sotia langa kinder) nu era loc. Japonezii astia micuti nu s-au gandit si la mine. :( Pur simplu nu inteleg sa ma plimb cu 5m de masina prin oras iar in spatele meu sa intre doar un copil. Scaunul de la sofer e mai mare decat majoritate fotoliilor. Se sta impecabil in el, dar ia mult din spatiul din spate.

O fi Civic-ul 22.000 euro (fara discounturi) dar ia incercati voi sa configurati un i30 sa aiba tot ce are Civic-ul pe el sa vedeti puteti? Nu. Pt ca nu sunt disponibile. Pe partea de siguranta i30 nu are in maxium ce are Civic in standard. Acum cu versiunea confort pretul de lista e 17.500
Apoi judecati preturile cu discount de la i30 vs pretul de lista de la Civic. Iar motorul de 182 cp de la Civic nu prea exista la Kia. Eu l-am condus, amicul quello la fel. E ceva acolo fain :) Civic a crescut in dimensiuni. E intre clase acum. Mai spre D decat spre C.

Mercedes poate sa nu aiba hybride. Porsche la fel. Acestea sunt masini de statement cumparate pt a demonstra statutul social.
Sunt f putini cei care isi cumpara E-Classe gandindu-se la consum. Desi e ciudat ca la noi idiotii cumpara Porsche Cayenne diesel.

Una peste alta si eu astept cu nerabdare Ceed 3. Desi nu prea recunosc selling point-urile mutarii acestei masini in zona 20 k+ in afara de faptul ca cele doua Ceed-uri din posesie merg asa ca proastele inainte fara sa se strice nimic.

Post Reply

Return to “Generalităţi”