Subwoofer

Jhncnd
Posts: 5
Joined: 14 Sep 2016, 16:19
Auto: Kia ProCee'd GT Line

Subwoofer

Post by Jhncnd »

Salutare baieti. Am si eu o mica problema si as avea nevoie de niste sfaturi. De curand am achizitionat o Kia pro c'eed, model gt line 2016 si as dori sa montez un subwoofer activ pe dansa. Problema este ca nu ma prea pricep la partea electrica si as avea nevoie de niste sfaturi daca este posibil. Multumesc. Zi faina !
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Subwoofer

Post by Nesta3 »

Ai nevoie de:
-subwoofer activ
-cabluri: alimentare, ground,cabluri rca, siguranta pentru cablu alimentare.
-adaptor hi-low deoarece unitatea nu are iesiri RCA.Acest adaptor se va lega pe iesirile de la boxe, adica se vor ciupi cablurile si se va realiza lipitura.Cablurile RCA vor fi conectate cu acest adaptor si vor pleca spre subwoofer.
Cablul de alimentare se va trage de la bateria masinii, prin bord sau pe unde se poate face accesul,praguri, portbagaj.
Cablul ground se va lega pe caroserie,dupa ce se va curata zona de vopsea si alte impuritati.De obicei se prinde de unul din suruburile banchetei spate care sunt prinse pe caroserie.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Subwoofer

Post by panzer »

In ce tara esti de merge DAB-ul? Parca Radioul Digital nu a fost implementat in Europa!

Cel mai bine mergi la un shop de electronice auto autorizat. Inainte de a il monta efectiv cere un test. E posibil sa nu iti placa. Un woofer simplu nu ajuta cu mai nimic fara boxe bune. Si acolo ai alta distractie.

De manuta o sa cam strici plasticele din bord ca nu se scoate chiar asa usor de acolo. Apoi ai trasee de cablu (groase) groase. Alimentare de la baterie prin praguri in portbagaj. Cablul de semnal din bord pana in portbagaj.

Nu desface tu masina noua daca nu ai 2 maini drepte ca nesta. Eu am 2 maini stangi, dar stiu asta.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Subwoofer

Post by Nesta3 »

Merge DAB-ul si la noi.Sunt cateva statii care emit digital.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Jhncnd
Posts: 5
Joined: 14 Sep 2016, 16:19
Auto: Kia ProCee'd GT Line

Re: Subwoofer

Post by Jhncnd »

Multumesc de raspunsuri. Cu ce sa incep ? Aproape totul e rezolvat fire si etc. dar ma incurc la partea electrica. In sensul ca am montat filtrul in spatele navigatiei, dar de acolo nu stiu de ce fire sa ma leg. Culorile imi dau mari batai de cap.. Subwoofer-uleste acesta : http://www.halfords.com/technology/car- ... -enclosure
Astazi toata ziua m-am chinuit sa il fac dar din pacate nu i-am dat de cap cu remote-ul si filtrul in principal.
@panzer Sunt in Anglia.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Subwoofer

Post by Nesta3 »

Fa-mi o poza la mufe/cablurile originale din spatele unitatii.O sa iti zic unde sa le legi.Remote-ul il legi pe firul de ignition.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Jhncnd
Posts: 5
Joined: 14 Sep 2016, 16:19
Auto: Kia ProCee'd GT Line

Re: Subwoofer

Post by Jhncnd »

Am pus aici toate pozele necesare.
Filtrul a fost legat dupa cum am gasit pe net + tutoriale si dupa multe,multe cautari.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Jhncnd
Posts: 5
Joined: 14 Sep 2016, 16:19
Auto: Kia ProCee'd GT Line

Re: Subwoofer

Post by Jhncnd »

S-a rezolvat. Multumesc oricum de ajutor. zi faina!

Post Reply

Return to “Generalităţi”