Android Auto/ Apple car play

CreationSoul
Posts: 12
Joined: 29 Sep 2015, 22:23
Auto: kia ceed (in cateva luni)

Android Auto/ Apple car play

Post by CreationSoul »

Salut,

Am tot citit pe net informatii cum Kia ar incepe anul asta un update de software pentru modelele recente (dupa 2014) care au navigatie pentru trecerea la Android auto sau car play? Ce-i drept majoritatea informatiilor erau pentru SUA. Se stie ceva despre asta si prin Romania?

Poate intrebarea cea mai corecta ar fi: Se stie ceva despre asta si prin Romania pentru modelele noi de Kia cee'd?

johnnys25s
Posts: 83
Joined: 17 Apr 2016, 15:36
Auto: ceed 1.6 GDI 2016 Premium+
Location: Herrenberg
Contact:

Re: Android Auto/ Apple car play

Post by johnnys25s »

CreationSoul wrote:Salut,

Am tot citit pe net informatii cum Kia ar incepe anul asta un update de software pentru modelele recente (dupa 2014) care au navigatie pentru trecerea la Android auto sau car play? Ce-i drept majoritatea informatiilor erau pentru SUA. Se stie ceva despre asta si prin Romania?

Poate intrebarea cea mai corecta ar fi: Se stie ceva despre asta si prin Romania pentru modelele noi de Kia cee'd?
Salut !

Poti fi mai explicit sau sa intrebi mai 'taraneste' legat de nelamurirea ta?
Eu am navigatie OE, modelul cu afisaj de 7" si tot ce stiu despre el este ca hartile sunt de la TomTom, ca sunt pe un card de memorie detasabil si ca se poate face Update gratuit doar la dealer, odata pe/la an !

Multumesc.

User avatar
chubby
Moderator General
Posts: 751
Joined: 08 Dec 2008, 17:26
Auto: KIA Ceed GT
Location: Bucuresti

Re: Android Auto/ Apple car play

Post by chubby »

Nu se stie nimic inca.... Aceleasi zvonuri le-am auzit si eu ca pe modelele dupa 2014/15 s-ar face un uptate de firmware.. Ramane de vazut
B-702-CBY
Nu e panica...
KIA Ceed GT FL
(ExKia Pro_Cee'd 1.4 GSL Best)
Pentru STICKERE, PM
________________________________________________________________

Image
________________________________________________________________

CreationSoul
Posts: 12
Joined: 29 Sep 2015, 22:23
Auto: kia ceed (in cateva luni)

Re: Android Auto/ Apple car play

Post by CreationSoul »

johnnys25s wrote:
CreationSoul wrote:Salut,

Am tot citit pe net informatii cum Kia ar incepe anul asta un update de software pentru modelele recente (dupa 2014) care au navigatie pentru trecerea la Android auto sau car play? Ce-i drept majoritatea informatiilor erau pentru SUA. Se stie ceva despre asta si prin Romania?

Poate intrebarea cea mai corecta ar fi: Se stie ceva despre asta si prin Romania pentru modelele noi de Kia cee'd?
Salut !

Poti fi mai explicit sau sa intrebi mai 'taraneste' legat de nelamurirea ta?
Eu am navigatie OE, modelul cu afisaj de 7" si tot ce stiu despre el este ca hartile sunt de la TomTom, ca sunt pe un card de memorie detasabil si ca se poate face Update gratuit doar la dealer, odata pe/la an !

Multumesc.
Teoretic, soft-ul venit pe kia este un software custom facut de la cei de la KIA.

Atat apple, cat si Google au lansat versiuni proprii de software pentru masini numit Apple carplay si Google Android auto. Sunt ceva mai avansate pentru ca se integreaza mult mai bine cu soft-ul telefonului tau, putand folosii direct pe ecranul masinii aplicatii de pe telefon (gen Google Maps/Waze) si sa primesti notificarile tot pe ecranul navigatiei masinii.

Se aud zvonuri ca pentru anumite modele mai noi, s-ar putea inlocui soft-ul actual cu versiunea celor de la Apple sau Google.

johnnys25s
Posts: 83
Joined: 17 Apr 2016, 15:36
Auto: ceed 1.6 GDI 2016 Premium+
Location: Herrenberg
Contact:

Re: Android Auto/ Apple car play

Post by johnnys25s »

chubby wrote:Nu se stie nimic inca.... Aceleasi zvonuri le-am auzit si eu ca pe modelele dupa 2014/15 s-ar face un uptate de firmware.. Ramane de vazut
Salutare !

I-a aruncati un ochi...sau 2....aici: http://kia.navigation.com/cms/page.soft ... iaEMEA/GBP
Este valabil doar pentru cei cu navigatie....cred !

Cu bine !

Raphy
Posts: 1
Joined: 03 May 2017, 22:48
Auto: -

Re: Android Auto/ Apple car play

Post by Raphy »

Salutare,

MirrorLink este disponibil pe sistemul multimedia? M-ar interesa, spre exemplu, daca aplicatia Waze se poate afisa pe ecranul de 8 inch (dar la cel de 5 inch? - probabil ca nu, dar eu intreb in speranta ca imi confirma un posesor).

Multumesc,

andrei123
Posts: 11
Joined: 08 May 2017, 10:55
Auto: Ceed GT

Re: Android Auto/ Apple car play

Post by andrei123 »

CreationSoul wrote: 09 Mar 2017, 14:43 Salut,

Am tot citit pe net informatii cum Kia ar incepe anul asta un update de software pentru modelele recente (dupa 2014) care au navigatie pentru trecerea la Android auto sau car play? Ce-i drept majoritatea informatiilor erau pentru SUA. Se stie ceva despre asta si prin Romania?

Poate intrebarea cea mai corecta ar fi: Se stie ceva despre asta si prin Romania pentru modelele noi de Kia cee'd?
Salut!
Din cate am reusit sa aflu, teoretic, android auto/apple car play este disponibil pe gama ceed doar pe modelele fabricate incepand cu anul 2017.
Spun teoretic pentru ca acolo unde am intrebat eu (MIT Bucuresti) nu a cumparat nimeni navigatie pe un ceed in 2017 si nu au avut cum sa probeze asta.
Stiu insa sigur ca pe modelele din gama ceed, fabricate pana in 2017, nu va exista update pentru AA/Carplay deoarece unitatea este de generatie veche si nu suporta aceasta actualizare.

Cat despre Mirrorlink, acesta nu exista si nici nu va exista pe ceed-ul actual, dar Waze va fi disponibil (cat de curand, momentan este in teste beta) pe AA si probabil si pe Carplay .

Eu am comandat un GT cu navigatie si trebuie sa vina dintr-un moment in altul. Dau de stire daca e dotat sau nu cu AA/Carplay.

andrei123
Posts: 11
Joined: 08 May 2017, 10:55
Auto: Ceed GT

Re: Android Auto/ Apple car play

Post by andrei123 »

Văd că au actualizat și pagina android auto cu ceed.

https://www.android.com/auto/kia/

User avatar
tmihai20
Posts: 208
Joined: 24 Oct 2017, 15:38
Auto: Kia Cee'd 2017 1.4 GSL
Location: Galati
Contact:

Re: Android Auto/ Apple car play

Post by tmihai20 »

Cum a rămas? Există Android Auto pe Kia din 2017 cu ecran, eventual cu navigație? Acum parcă îmi pare puțin rău că nu am luat navigația...
Riddle me this, riddle me that
Who is afraid of the big, black bat?
Image

User avatar
_MAN_
Posts: 25
Joined: 02 Jul 2017, 11:58
Auto: Sportage 2017 1.6GDI Style
Location: Bucuresti, sector 3

Re: Android Auto/ Apple car play

Post by _MAN_ »

tmihai20 wrote: 13 Nov 2017, 22:50 Cum a rămas? Există Android Auto pe Kia din 2017 cu ecran, eventual cu navigație? Acum parcă îmi pare puțin rău că nu am luat navigația...
Da, exista. Si merge perfect :)

User avatar
tmihai20
Posts: 208
Joined: 24 Oct 2017, 15:38
Auto: Kia Cee'd 2017 1.4 GSL
Location: Galati
Contact:

Re: Android Auto/ Apple car play

Post by tmihai20 »

@_MAN_: Fir-ar :D Asta e, mă voi mulțumi cu ce am. O să am în vedere la următoarea. Pe atunci cred că vom avea toți mașini electrice.
Riddle me this, riddle me that
Who is afraid of the big, black bat?
Image

User avatar
_MAN_
Posts: 25
Joined: 02 Jul 2017, 11:58
Auto: Sportage 2017 1.6GDI Style
Location: Bucuresti, sector 3

Re: Android Auto/ Apple car play

Post by _MAN_ »

tmihai20 wrote: 14 Nov 2017, 15:06 @_MAN_: Fir-ar :D Asta e, mă voi mulțumi cu ce am. O să am în vedere la următoarea. Pe atunci cred că vom avea toți mașini electrice.
Ori electrice, ori hibrid :)

crismcl313
Posts: 521
Joined: 11 Jan 2018, 09:34
Auto: Sportage 1,7DSL, Style, 7DCT
Location: BZ

Re: Android Auto/ Apple car play

Post by crismcl313 »

Salutari,
e cineva pe aici care a activat apple carplay pe Sportage IV?

Multumesc.
Sportage 1,7DSL, 7DCT, 4x2 Style, Canyon Silver, My 2018, primit pe 14.02.2018, 72000+ km.....

User avatar
RaiMaN
Moderator
Posts: 1080
Joined: 17 Jun 2010, 12:27
Auto: Sportage 1.7 CRDI
Location: Bucuresti

Re: Android Auto/ Apple car play

Post by RaiMaN »

Da, eu :). Dar trebuie sa ne mutam pe aria de Sportage.. ne piate ajuta un admin?
Peugeot 5008 GT 2019, 2.0 Diesel EAT8, 177CP

EX: Kia Sportage MY2017, 1.7 CRDI 7DCT, Style, New InfraRed

Kia Cee`d Facelift 2010 1.6 CRDI , Best, Black Pearl

User avatar
Frankie
Posts: 34
Joined: 04 Dec 2016, 12:15
Auto: Kia Ceed SW
Location: Bucuresti

Re: Android Auto/ Apple car play

Post by Frankie »

Pana la urma exista pe Ceed apple/android auto ?
Kia Ceed SW 1.4 benzina 2018

Post Reply

Return to “Generalităţi”