Diferente de calitate la cee'd...

catt
Posts: 199
Joined: 07 Jul 2008, 00:04
Auto: KIA
Location: Iasi
Contact:

Re: Stergatoare new cee'd

Post by catt »

Da, astea-s la cee'd acele cornering lights, adica se aprinde un bec pe directia in care virezi, peste nush ce unghi, functie ce vine la pachet cu benzile led. Cele care se rotesc gradual in functie de cum virezi, adica odata cu volanul sunt faruri adaptive si nu cred ca exista pe niciun ceed.
@panzer, daca are follow me home best-ul e chiar tare, nu stiam ca e default, si sunt farurile ce raman aprinse si nu beculetele alea de pe rama inferioara a retrovizoarelor, ca acolo-i deja pachetul cu oglinzi rabatabile, valabil de la star in sus, asa-i ?
Si la al meu, de noua ani tapiteria arata foarte bine si n-a vazut huse vreodata, despre asta vorbeam.
cee'd 2008 piston grey
CEED 2019 1.4 t-gdi Star Dark Pentametal

dan.chirita
Posts: 43
Joined: 02 Aug 2017, 12:22
Auto: Kia Cee'd 1.4 GSL BEST
Location: Brasov

Re: Diferente de calitate la cee'd...

Post by dan.chirita »

@Nesta3: despre luminile de viraj (cornering lights):
"Lumină suplimentară de viraj (dacă este prevăzut)
La rularea în curbă, pentru vizibilitate și siguranţă, lumina suplimentară de viraj se aprinde automat. Sistemul va funcţiona automat, după cum urmează:
• Când viteza vehiculului este sub 10 km/h și unghiul volanului este la circa 80 de grade.
• Când viteza vehiculului este peste 10km/h și unghiul volanului este la circa 35 de grade.
• Când vehiculul stă pe loc.
• Când rulaţi în marșarier și una dintre condiţiile de mai jos este satisfăcută, luminile se vor aprinde în direcţia opusă."

Am gasit asta in manualul de utilizare.

Drumuri bune!

Scuze initiatorului topicului, i-am poluat discutia.

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Diferente de calitate la cee'd...

Post by panzer »

Follow me home: ramane aprins cam tot ce ai pe faza scurta plus luminile interioare.

@dan.chirita: stiu ca este utila functia. Eu am cumparat masina preconfigurata de ei sa vina mai repede. Altfel riscam sa prind vacanta la fabrica si sa stau 4-5 luni dupa masina. Daca as fi stiut ca dupa Facelift-ul Euro 6 de la jumatatea lui 2015 ma vor lasa si cu clima automata pe Best asteptam. Si pachetul de iarna cu duze si volan incalzit mi l-as fi dorit.

dan.chirita
Posts: 43
Joined: 02 Aug 2017, 12:22
Auto: Kia Cee'd 1.4 GSL BEST
Location: Brasov

Re: Diferente de calitate la cee'd...

Post by dan.chirita »

@panzer: apropo de 4-5 luni de asteptare. Asa e, daca dealer-ul nu plateste la fabrica masinile. Eu am configurat-o pe-a mea dupa bunul plac (climatronic, geamuri electrice spate, geamuri fumurii, faruri cu led, senzori parcare, etc...) si, de cand am dat comanda si pana am ridicat masina au trecut 2 luni si 9 zile (si la mine in contract scria ca se poate sa intarzie si 8 saptamani dupa termenul maxim de livrare pentru o masina pe comanda). Chestia cu plata/neplata mi-a zis-o dealer-ul: sunt multe reprezentante care fac comanda, si platesc cand au bani/chef, si de-aici apar intarzierile.

crinamatei
Posts: 186
Joined: 06 Feb 2014, 14:59
Auto: kia ceed
Location: Constanta

Re: Stergatoare new cee'd

Post by crinamatei »

panzer wrote: 02 Nov 2017, 11:22
@crinamatei: interesant. Cu ce vrei sa schimbi sistemul audio? Doar HU sau cu totul? Banuiesc ca ai bluethooth. Pe mine asta ma tine in loc. E foarte ciudat integrat bluethooth, nu pe voce ci pe apelare: un buton de pe volan, apoi inca unul de pe HU (daca vrei al doilea din lista, nu primul), apoi iar un buton de pe volan. Cu oricine am vorbit nu mi-a oferit o solutie de integrare. Ori schimb totul si renunt la butoanele de pe volan, ori las HU si schimb doar de la iesirea de semnal audio pana la boxe. Singurul lucru care poate fi refolosit este microfonul din plafoniera. Asta inseamna HU nou cu bluetooth incoroporat, operat in totalitate de pe HU, butoanele de telefon de pe volan nefolosibile. Sunt solutii de refolosire a butoanelor audio de pe volan. :?:
Ma gandeam la unitatea asta Kanor https://goo.gl/KNjy2X inca nu am comandata dar sunt detui prin Russia care au schimbat unitatea originala cu nav si sunt multumiti, Am vazut ca ar fi si din Romania cumparatori dar nu i-am identificat inca pentru un review. Ulterior voi schimba si boxele, dar la boxe e mai nasol montajul. Boxa originala este incastrata in ceva plastic care se prinde in usa si fara acel suport nu poti prinde o boxa standard.

Comenzile de pe volan raman functionale, chiar le poti mapa pe alte comenzi android, si dupa cum zicea cineva in feedback cu mici modificari merge si microfonul integrat si reverse camera originala a masini.
"The unit works as expected. I used the 7modified harness from my previous unit (with added pins for the car's roof microphone and step down buck converter to 6 volts for factory rear camera) and everything is good. No echo in hands-free conversations and the sound is clear. Thanks Joyce!"

User avatar
tmihai20
Posts: 208
Joined: 24 Oct 2017, 15:38
Auto: Kia Cee'd 2017 1.4 GSL
Location: Galati
Contact:

Re: Diferente de calitate la cee'd...

Post by tmihai20 »

Acum îmi pare puțin rău că nu am luat și navigația, @crinamatei :) Nu mult, pentru că am deja o tabletă de 8 inci cu Android.
Riddle me this, riddle me that
Who is afraid of the big, black bat?
Image

crinamatei
Posts: 186
Joined: 06 Feb 2014, 14:59
Auto: kia ceed
Location: Constanta

Re: Diferente de calitate la cee'd...

Post by crinamatei »

nici eu nu am navigatie (nu cred ca merita banii), dar ma gandesc ca o unitate cu android ar fi mai utila folosind waze

User avatar
tmihai20
Posts: 208
Joined: 24 Oct 2017, 15:38
Auto: Kia Cee'd 2017 1.4 GSL
Location: Galati
Contact:

Re: Diferente de calitate la cee'd...

Post by tmihai20 »

@crinamatei: din ce am citit, acea unitate GPS cu Android merge instalată într-o Kia care are deja ecranul cu navigație. Adică e nevoie să ai deja în bord gaura respectivă. Eu personal nu prea folosesc Waze, prefer un soft dedicat pentru navigație la care nu trebuie să stau în permanență atent. Eu vorbesc oricum pentru viitor, nici nu am primit mașina.

Am colegi care și-au făcut propriul sistem cu o tabletă încorporată în bord. Eu prefer să folosesc tableta tocmai ca să-i mai dau o utilitate, am deja încărcătoare de mașină capabile și de QuickCharge 2. O astfel de unitate GPS are nevoie de conexiune permanentă la Internet, care o altă cheltuială (deși un SIM de date de la Digi ar fi suficient).
Riddle me this, riddle me that
Who is afraid of the big, black bat?
Image

catt
Posts: 199
Joined: 07 Jul 2008, 00:04
Auto: KIA
Location: Iasi
Contact:

Re: Diferente de calitate la cee'd...

Post by catt »

@crinamatei: interesanta unitatea aia, si daca intr-adevar se potriveste la marele fix pe ceed ar fi o treaba, sa ne-anunti daca o montezi si esti multumit/a
cee'd 2008 piston grey
CEED 2019 1.4 t-gdi Star Dark Pentametal

crinamatei
Posts: 186
Joined: 06 Feb 2014, 14:59
Auto: kia ceed
Location: Constanta

Re: Diferente de calitate la cee'd...

Post by crinamatei »

Asta e unitatea care am sa o comand sambata - la reducere https://www.aliexpress.com/item/Ownice- ... 263.lpxkP9
Ownice c500 e o unitate care are partea frontala cu butoane adaptata mai multor masini iar in interior e aceasti tableta cu android conceputa pentru auto. Nu e perfecta are multe buguri de soft, din ele s-au mai rezolvat, altele poate mai pe viitor, dar cert e ca sunt multi multumit de aceasta combinatie. Si nu numai oe Kia ceed. Cred ca cea mai mare comuitate Kia ceed e in Rusia, si acolo am gasit destule tutoriale despre acest subiect.
Intr-o luna , doua am sa va dau si un update despre aceasta unitate, desi s-ar putea sa mai fie unii dintre noi ce au asa ceva pe masina.

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Stergatoare new cee'd

Post by panzer »

crinamatei wrote: 06 Nov 2017, 14:40 Ulterior voi schimba si boxele, dar la boxe e mai nasol montajul. Boxa originala este incastrata in ceva plastic care se prinde in usa si fara acel suport nu poti prinde o boxa standard.
Te-am citat partial doar.

Boxele sunt nituite pe suportul de plastic. Se schimba relativ usor. Mai greu este cu adancimea de montare. Eu am demontat fata de usa si am calculat ca la limita intra Hertz-urile pe care le am deja: Energy: adancime de montaj 65mm. In spatele difuzorului insa este geamul. Imi e teama totusi ca de la vibratii magnetul va lovi in geam.
Alternativa este sa schimb si inelul cu unul de lemn custom made "la baieti" si sa indepartezi dif-ul de geam.

La tweeter se ajunge f simplu pe deasupra bordului. De cabluri nu stiu.

Felicitari pt achizitie. Asteptam un review. Mai ales cum se aude pe FLACuri.

User avatar
tmihai20
Posts: 208
Joined: 24 Oct 2017, 15:38
Auto: Kia Cee'd 2017 1.4 GSL
Location: Galati
Contact:

Re: Diferente de calitate la cee'd...

Post by tmihai20 »

În review-urile de pe AliExpress văd că unii au pus unitatea pe o Ceed din 2016, asta e foarte bine. Mă așteptam să nu meargă pe modelele noi.
Riddle me this, riddle me that
Who is afraid of the big, black bat?
Image

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Stergatoare new cee'd

Post by panzer »

panzer wrote: 01 Nov 2017, 10:57 Stergatoarele sunt sub orice critica. Nu sterg bine nici noi. Acum caut o solutie sa le inlocuiesc cu AeroBlade sau macar sa le schimb lamela. Desi banuiesc ca nu calitatea lamelei e de vina ci design-ul, curbura geamului. Nu apasa bine pe geam. Cel de la pasager sterge mai bine, cel de la sofer nu prea.
Gata le-am schimbat. Bosch Aero Blade, au un model cu acceasi prindere. 110 lei.

Desi ochiometric cele "hybride" originale, au o sansa aerodinamica sa stea mai bine pe partbriz, cele noi sterg chiar bine. Astept sa prind un drum dinacela cu multa mizerie sa ma pronunt. Oricum le-am pastrat si pe cele vechi. Li se poate schimba foarte usor doar lamela subtire de cauciuc.

User avatar
tmihai20
Posts: 208
Joined: 24 Oct 2017, 15:38
Auto: Kia Cee'd 2017 1.4 GSL
Location: Galati
Contact:

Re: Stergatoare new cee'd

Post by tmihai20 »

panzer wrote: 21 Nov 2017, 12:01 Gata le-am schimbat. Bosch Aero Blade, au un model cu acceasi prindere. 110 lei.

Desi ochiometric cele "hybride" originale, au o sansa aerodinamica sa stea mai bine pe partbriz, cele noi sterg chiar bine. Astept sa prind un drum dinacela cu multa mizerie sa ma pronunt. Oricum le-am pastrat si pe cele vechi. Li se poate schimba foarte usor doar lamela subtire de cauciuc.
De unde le-ai cumpărat? Eu am văzut niște ștergătoare Bosch pe la o benzinărie OMV/Petrom.
Riddle me this, riddle me that
Who is afraid of the big, black bat?
Image

User avatar
eugeniuz2005
Posts: 207
Joined: 23 Mar 2008, 19:56
Auto: Kia Ceed SW (2, PE)
Location: Iasi
Contact:

Re: Diferente de calitate la cee'd...

Post by eugeniuz2005 »

n-ar strica sa ne dai si noua codurile....
Kia Cee'd SW (2, PE) 1.6GDI BEST (+more)
http://ungureanueugen.wordpress.com

Post Reply

Return to “Generalităţi”