Diferente de calitate la cee'd...

catt
Posts: 200
Joined: 07 Jul 2008, 00:04
Auto: KIA
Location: Iasi
Contact:

Diferente de calitate la cee'd...

Post by catt »

Salutare, mi s-a ivit ocazia sa analizez mai pe-ndelete noul cee'd PE, caci asa, de la distanta, ca design imi place foarte tare, insa, pe langa plusuri, am observat cateva chestii negative fata de vechiul cee'd:
- capac motor mai mic, dar sa zicem ca apare insonorizarea capota
- protectia aia din plastic la pragurile fata s-a micsorat tare
- stergatoarele.. pff mi se par niste glume, fata de cele aero, repet, de pe vechiul model - intrebari: toate versiunile vin cu stergatoarele alea plasticoase ? si mai mult, se pot monta altele/vechile aero ??
- tapițeria, cel putin pe versiunea best, pe care-am vazut-o, mi se pare muult mai nylon fata de cealalta, asadar, in afara de optiunea cu.. musama, de pe echiparile superioare, toata tapiteria e asa de.. polimerizata ? se rupe /roade ?
- argintiul ala mat de pe manere si rama catre usb( echipare best) se zgarie, sterge usor, etc ? imi place piano black dar.. e city
cam astea-mi vin acum in minte, :? merci
cee'd 2008 piston grey
CEED 2019 1.4 t-gdi Star Dark Pentametal

User avatar
eugeniuz2005
Posts: 207
Joined: 23 Mar 2008, 19:56
Auto: Kia Ceed SW (2, PE)
Location: Iasi
Contact:

Re: Stergatoare new cee'd

Post by eugeniuz2005 »

argintiul acela se zgarie mai cu seama daca nu ai grija de el deloc! asa ca mine! pe de alta parte e mai bun asa decat cu ceva very glossy surface.... :D
Kia Cee'd SW (2, PE) 1.6GDI BEST (+more)
http://ungureanueugen.wordpress.com

catt
Posts: 200
Joined: 07 Jul 2008, 00:04
Auto: KIA
Location: Iasi
Contact:

Re: Stergatoare new cee'd

Post by catt »

Mda, nu stiu, ma gandesc ca ar arata oribil daca s-ar lua satinul ala, pe alocuri, dupa doi-trei ani. Negrul ala glossy cel putin arata superior. Vad ca de stergatoare nu se ia nimeni, am atins un punct nevralgic ?
Ideea e ca ma gandesc sa comand un 1.6 GDI best cu ceva jucarii in plus, dar mi s-a pus un fix cu stergatoarele alea. Si se mai plang unii de imbinari, la interior.
cee'd 2008 piston grey
CEED 2019 1.4 t-gdi Star Dark Pentametal

User avatar
eugeniuz2005
Posts: 207
Joined: 23 Mar 2008, 19:56
Auto: Kia Ceed SW (2, PE)
Location: Iasi
Contact:

Re: Stergatoare new cee'd

Post by eugeniuz2005 »

stergatoarele sunt ca periutele de dinti... le schimbi des!
cat despre argintiu... cu ceva atentie sta la locul lui sau daca nu sta il repui!!!!

Dara daca ai decis schimbarea atunci Sa fie intr-un ceas bun!
Kia Cee'd SW (2, PE) 1.6GDI BEST (+more)
http://ungureanueugen.wordpress.com

marian.vornicu
Posts: 36
Joined: 11 Jul 2017, 08:32
Auto: Kia cee`d 1.6 GDI Star+
Location: Bucuresti

Re: Stergatoare new cee'd

Post by marian.vornicu »

Salutare,
Eu am de o luna un ceed 1.6 GDI echipare STAR,tapiteria e ok..... in schimb stergatoarele sunt dezastroase ,nu imi sterg deloc trebuie sa le schimb..:(

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Stergatoare new cee'd

Post by panzer »

catt wrote: 30 Oct 2017, 18:40 Salutare, mi s-a ivit ocazia sa analizez mai pe-ndelete noul cee'd PE, caci asa, de la distanta, ca design imi place foarte tare, insa, pe langa plusuri, am observat cateva chestii negative fata de vechiul cee'd:
- capac motor mai mic, dar sa zicem ca apare insonorizarea capota
- protectia aia din plastic la pragurile fata s-a micsorat tare
- stergatoarele.. pff mi se par niste glume, fata de cele aero, repet, de pe vechiul model - intrebari: toate versiunile vin cu stergatoarele alea plasticoase ? si mai mult, se pot monta altele/vechile aero ??
- tapițeria, cel putin pe versiunea best, pe care-am vazut-o, mi se pare muult mai nylon fata de cealalta, asadar, in afara de optiunea cu.. musama, de pe echiparile superioare, toata tapiteria e asa de.. polimerizata ? se rupe /roade ?
- argintiul ala mat de pe manere si rama catre usb( echipare best) se zgarie, sterge usor, etc ? imi place piano black dar.. e city
cam astea-mi vin acum in minte, :? merci
Vezi la mine in garaj o sinteza cuprinzatoare. Postul acesta sau tot topicul despe Ceed 2015. Te vei lamuri. Best cu optionale, motor 1.4.

Nu ai deloc dreptate cu capacul motor. Orice i-au facut motorul nou nu se prea aude.
Tapiteria la orice nivel e de plastic. Transpiri in ea dar e mai usor de curatat. Se si degradeaza mai repede.
Eu am preferat interiorul de la Best fata de Style tocmai ca e mai putin crom si e mai simplu.

Stergatoarele sunt sub orice critica. Nu sterg bine nici noi. Acum caut o solutie sa le inlocuiesc cu AeroBlade sau macar sa le schimb lamela. Desi banuiesc ca nu calitatea lamelei e de vina ci design-ul, curbura geamului. Nu apasa bine pe geam. Cel de la pasager sterge mai bine, cel de la sofer nu prea.

crinamatei
Posts: 186
Joined: 06 Feb 2014, 14:59
Auto: kia ceed
Location: Constanta

Re: Stergatoare new cee'd

Post by crinamatei »

Doar ca sa nu creada lumea ca e cum ziceti voi, la toate,
la a mea, ceed city 2014 nu ma pot plange de tapiterie, E rezistenta nu s-a scamosat, nu s-a rupt, se curata usor, singurul lucru e ca transpiri vara pe spate, dar asta se intimpla si pe alte masini ce au burete la spatar, iar despre stergatoare, mie mi se par foarte ok, sterg perfect, am schimbat lamela dupa sezonul cald in care cauciucul se coace la soare si iarna devine mai rigid. Sterg perfect, in sensul ca dupa stergator ramane usor alb(umed ce se evapora rapid) si fara pic de dara de apa. Parbrizul de la ceed chiar nu prea are curbura.
Apropo de stergatoare, nu stau in spate la tiruri iarna, nu dau pe uscat si mai curat manual parbrizul iarna.
Si da intradevar nu se compara cu alte masini din alt segment si din alti ani (ex: 1990-2000).

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Stergatoare new cee'd

Post by Ogy »

La prima varianta de cee'd (din 2008) m-au tinut stergatoarele din fabrica 6 ani. Stat in spatele camioanelor cu moloz pe timp nefavorabil, dat zapada jos de pe parbriz cu ajutorul lor. Dupa aceasta perioada au inceput sa se deterioreze.Am folosit si solutie pentru o actiune hidrofoba a parbrizului 1 an. Acum a mai ramas din ele o portiune pe care am transplantat-o la stergatorul spate. Ar trebui sa existe un sistem de adaptare la vechile stergatoare aero.

crinamatei
Posts: 186
Joined: 06 Feb 2014, 14:59
Auto: kia ceed
Location: Constanta

Re: Stergatoare new cee'd

Post by crinamatei »

da, garantia de 7 ani bara la bara includea si stergatoarele :), acum marketingul de "bara la bara" a ramas doar ca sunt mult mai multe consumabile.
apropo de garantie, la mine sistemul audio e in afara garantiei dupa 3 ani, de acea vreau sa il si schimb.

catt
Posts: 200
Joined: 07 Jul 2008, 00:04
Auto: KIA
Location: Iasi
Contact:

Re: Stergatoare new cee'd

Post by catt »

Multumesc de raspunsuri, tuturor !
@panzerule, nu ma refeream la zgomotul motorului , pt ca se aude frumos, ziceam de capac doar dpdv estetic, motorul e mai nud, asa.
Citisem impresiile tale deja, m-am adus la zi cu forumul, si a propos, ce "follow me home" ai tu la best ?? poate "cornering lights" ?
@crinamatei, city are alta tapiterie decat best-ul.
Cat despre stergatoare... personal le prefer pe cele de pe vechiul meu ceed, sunt la a doua pereche in noua ani.
BTW, daca n-as fi fost multumit de ceed nu m-as mai fi gandit sa merg pe aceeasi mana.
Mi-e dor de mirosul de masina noua, sunt doar cateva chestii care ma tin pe loc.
cee'd 2008 piston grey
CEED 2019 1.4 t-gdi Star Dark Pentametal

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Stergatoare new cee'd

Post by panzer »

"Follow me home" - farurile raman aprinse o perioada dupa ce inchizi masina cu telecomanda. Si da, are.
"Cornering Lights" nu am pe Best, si nici nu am vazut la Kia pe nicaieri. Este doar un bec orientat spre exteriorul masinii, nici ala nu este pe farurile Best 2015. Dupa facelift-ul Euro 6 care a avut loc tot in 2015 au mai schimbat un pic configuratiile la faruri: luminile de zi nu mai sunt in proiectoare sigur, nu stiu daca beculetul acela este sau nu din versiunea Best. Asta este de intrebat la dealer.
"Cornering Lights" per se, are BMW. Indiferent de viteza farurile "vireaza" odata cu masina.

Despre tapiterie: nu scaunul pasagerului e cel pe care se vede uzura. :)

Eu am comparat tapiterie Best 2008 cu Best 2015. La mine azi, nov 2017, tapiteria de la scaunul soferului pe Best 2008 arata mai bine decat cea de pe Best 2015 desi are 7 ani in plus. Acelasi utilizator, acelasi mod de ma urca si cobora din masina. Daca la City e mai buna tapiteria cu atat mai bine. Nu am de unde a sti, pt ca am Best-uri.

@crinamatei: interesant. Cu ce vrei sa schimbi sistemul audio? Doar HU sau cu totul? Banuiesc ca ai bluethooth. Pe mine asta ma tine in loc. E foarte ciudat integrat bluethooth, nu pe voce ci pe apelare: un buton de pe volan, apoi inca unul de pe HU (daca vrei al doilea din lista, nu primul), apoi iar un buton de pe volan. Cu oricine am vorbit nu mi-a oferit o solutie de integrare. Ori schimb totul si renunt la butoanele de pe volan, ori las HU si schimb doar de la iesirea de semnal audio pana la boxe. Singurul lucru care poate fi refolosit este microfonul din plafoniera. Asta inseamna HU nou cu bluetooth incoroporat, operat in totalitate de pe HU, butoanele de telefon de pe volan nefolosibile. Sunt solutii de refolosire a butoanelor audio de pe volan. :?:

PS: m-a oprit Politia ca mergeam doar cu luminile de zi. Fiind in proiector, omul a crezut ca face un ban cu mine. A inteles pana la urma.

dan.chirita
Posts: 43
Joined: 02 Aug 2017, 12:22
Auto: Kia Cee'd 1.4 GSL BEST
Location: Brasov

Re: Stergatoare new cee'd

Post by dan.chirita »

@panzer: "Cornering lights" exista, cu toate ca nu-mi amintesc sa apara in configuratorul minimalist de la Kia. Trebuie sa ai optiunea "Lumini de zi cu LED". Nici eu n-am stiut ca am, pana cand, in seara zilei in care am luat masina de la dealer, mergand prin oras, am vazut ca la intersectii se lumineaza mai tare directia in care virez. E foarte faina optiunea asta cand mergi in afara orasului, si e bezna, pe serpentine si curbe stranse.
Toata treaba asta e facuta de o sectiune separata (cumva facuta in unghi) in far, intre faza lunga si semnalizator, cu bec separat, evident.
Si eu am tot BEST, dar am vrut si luminile de zi cu LED :-D

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Stergatoare new cee'd

Post by Nesta3 »

Se aprind si la viteza mare, in curbe?Din ce stiu, trebuie virat aproape o cursa de volan pentru ca luminile alea sa se aprinda.Pe curbe cred ca se pot aprinde doar in serpentine sau curbe stranse unde bracarea rotilor e mare.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

dan.chirita
Posts: 43
Joined: 02 Aug 2017, 12:22
Auto: Kia Cee'd 1.4 GSL BEST
Location: Brasov

Re: Stergatoare new cee'd

Post by dan.chirita »

Sincer, n-am observat, dar parca era o descriere a optiunii asteia pe undeva, cred ca in manualul de utilizare. Parca zice de la ce viteza se aprind si in functie de ce unghi de rotire al volanului.

dan.chirita
Posts: 43
Joined: 02 Aug 2017, 12:22
Auto: Kia Cee'd 1.4 GSL BEST
Location: Brasov

Re: Stergatoare new cee'd

Post by dan.chirita »

@Nesta3: nu trebuie rotit mult de volan sa se aprinda, e foarte mic unghiul.

Post Reply

Return to “Generalităţi”