Achiziție ceed sw

GabrielAK
Posts: 18
Joined: 15 Aug 2018, 17:03
Auto: Ceed
Location: Brasov

Achiziție ceed sw

Post by GabrielAK »

Salutare.
Sunt în căutarea unui autovehicul break pentru familie, preferabil automat, motor pe benzina pe care doresc sa pun instalație gpl. Bugetul ar fi undeva la 15.000 euro.

M-am gândit la un ceed sw.
Ce recomandare de motorizare îmi puteți face, și de dotări, pentru a mă încadra în sumă?

Configuratorul pentru ceed sw nu funcționează pe site. Care este diferența de preț fata de ceed normal?

Am înțeles că aș putea lua cu un ticket rabla, pe care mă poate ajuta dealerul să îl obțin.
Aveți cunoștință de cauză?

Mulțumesc.

andrew14_maverick
Posts: 23
Joined: 29 Mar 2017, 10:39
Auto: Kia Ceed SW 1.6 GDI

Re: Achiziție ceed sw

Post by andrew14_maverick »

Salut,

La generatia anterioara diferenta de pret intre hatchback si break era 700 de euro. Noua generatie de break apare prin septembrie, insa nu stiu ce diferenta de pret va fi. Motorul 1.4 MPI nu mai intra de acum la Rabla. Daca e sa ne luam dupa preturile actuale de la hatchback si aceeasi diferenta pentru break si sa scadem valorea de aprox. 1400 de euro pt tichetul Rabla, ai putea sa te incadrezi la 1.0 T-GDI BEST (aprox. 14600 euro) sau 1.4 T-GDI BEST (15400 euro), ambele manuale. Nu prea vad variante in care ai putea sa iei automata, doar daca ai apropiati la dealer care sa iti dea un discount suplimentar considerabil :D Eu am obtinut doar cateva sute de euro anul trecut.

Alta varianta ar fi sa iei ceva din lichidare de stoc, generatia a 2a, acolo ai mai multe optiuni manuale, insa nici asa nu cred ca te incadrezi usor sub 15 mii cu automata.

Multa bafta!

LE: Acum am vazut ca ai zis de GPL, din cate stiu doar 1.4 MPI l-ar suporta fara probleme. Ca sa poti beneficia si de Rabla, ar trebui sa gasesti generatia a 2a cu sistem start-stop.

GabrielAK
Posts: 18
Joined: 15 Aug 2018, 17:03
Auto: Ceed
Location: Brasov

Re: Achiziție ceed sw

Post by GabrielAK »

Multumesc de raspuns.
Voi vedea cand merg la reprezentanta.
Tatal meu are pe un Sportage 1.6 instalatia de gpl montata, injectie directa. Merge fara probleme. Acel motor, din cate stiu nu este MPI, nu?

andrew14_maverick
Posts: 23
Joined: 29 Mar 2017, 10:39
Auto: Kia Ceed SW 1.6 GDI

Re: Achiziție ceed sw

Post by andrew14_maverick »

Salut,

Si eu am 1.6 GDI si stiu ca nu e recomandat pentru GPL din cauza ca are injectie directa, nu multipunct (MPI). Cati km a mers tatal tau dupa montarea instalatiei?

Eu am mers pe 1.6 GDI pentru ca voiam cele mai bune performante si un motor cat mai simplu, adica fara turbina. Daca era optiune de 1.6 T-GDI cu 177 de cai ca pe Sportage sau cu 200 de cai ca la GT, poate as fi optat pentru aceea daca nu ar fi avut un pret exorbitant. La diesel nu m-am gandit pentru ca nu merg foarte mult. De aceea nu ma gandesc inca nici la GPL.

LE: Exemple de pareri despre GPL si GDI: https://monteazagpl.wordpress.com/2014/ ... ta-si-gpl/
http://www.ziare.com/auto/informatii-au ... na-1412127

Se pare ca sunt costuri foarte mari ca sa nu dauneze motorului.

LLE: Se pare ca sunt si la preturi mai bune, in jur de o mie de euro: http://www.gpl-auto.ro/produs/instalati ... od-g4fd-66
Insa pentru mine tot nu ar merita. Asa ceva a montat tatal tau?

GabrielAK
Posts: 18
Joined: 15 Aug 2018, 17:03
Auto: Ceed
Location: Brasov

Re: Achiziție ceed sw

Post by GabrielAK »

Are 50-60.000 km făcuți. Abatajul este clar, prețul. Îl costă 45 lei un drum de Brașov București.
A plătit pe instalație 9000 lei.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Achiziție ceed sw

Post by quelloo »

o sa-i ia cam multe drumuri sa recupereze aia 2000 de euro cand castigul pe drum e doar de 1 eur si ceva
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: Achiziție ceed sw

Post by Qalex21 »

Exista asa ceva pe Autovit, care pare a se potrivi cu ce ai tu nevoie.

https://www.autovit.ro/anunt/kia-ceed-I ... 5aa4e1d508

Insa, trebuie negociat, ca pretul mi se pare un pic prea piperat. Legat de GPL nu imi dau cu parerea (nu sunt fan). Consumul s-ar putea sa fie un pic mai mare cu cutie automata.

GabrielAK
Posts: 18
Joined: 15 Aug 2018, 17:03
Auto: Ceed
Location: Brasov

Re: Achiziție ceed sw

Post by GabrielAK »

Stiu anuntul cu acest Ceed. Dupa ce am verificat preturile, cred ca in banii aia iau unul de nou.

andrew14_maverick
Posts: 23
Joined: 29 Mar 2017, 10:39
Auto: Kia Ceed SW 1.6 GDI

Re: Achiziție ceed sw

Post by andrew14_maverick »

Optiunea de automata era 1500 de euro. Eu am o configuratie similara (vopsea nemetalizata, camera marsarier cu display color mic, cutie manuala) pe care am dat 15025 de euro.

GabrielAK
Posts: 18
Joined: 15 Aug 2018, 17:03
Auto: Ceed
Location: Brasov

Re: Achiziție ceed sw

Post by GabrielAK »

Deci automata ar fi ajuns 16500?
Este ok. Nu este atat de mare diferenta.

andrew14_maverick
Posts: 23
Joined: 29 Mar 2017, 10:39
Auto: Kia Ceed SW 1.6 GDI

Re: Achiziție ceed sw

Post by andrew14_maverick »

Da, asta la Ceed 2 SW, la Ceed 3 SW cred ca se duce mai sus pretul pentru ca doar la 1.4 T-GDI poti lua automata.

GabrielAK
Posts: 18
Joined: 15 Aug 2018, 17:03
Auto: Ceed
Location: Brasov

Re: Achiziție ceed sw

Post by GabrielAK »

M-ar fi incantat motorul 1.4 GSL(pentru ca este mai ieftina instalatie GPL) dar am inteles ca pe el nu se da voucher. O configuratie ce mi-ar placea la 1.4 GSL STAR si ceva optionale ma ajunge 17.000, in ideea in care renunt la cutia automata. Nu stiu care va fi diferenta intre Ceed scurt si SW.

Pe injectie directa instalatie este destul de scumpa(de vreo 4 ori mai scumpa) :))
Pe 1.4 T-GDi ma duce in 20.000 fara automata.
Ce reduceri au de obicei?
Am vazut ca pe langa reducerea de pe ticket mai acorda si alte reduceri. Care este perioada optima pentru a cumpara? In ce perioada se acorda reducerile/ofertele acestea?

*Preturile sunt conform configuratorului de pe site.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Achiziție ceed sw

Post by Nesta3 »

La configurarea mea, un ceed star 1.4 tgdi cu DCT, m-a dus la 19000 cu reducerea lor+ rabla.
Si are asa:
Culoare
Jante 17 +discuri 16"+michelin
Oglinzi incalzite, electrice si pliabile electric cu semnal incorporat
Geamuri fumurii
Scaune fata incalzite cu reglaj lombar si pe inaltime
Clima cu dezaburire automata
Senzori ploaie si lumina
Ecran supervision cluster
Navi de 7" cu bluetooth si camere reverse
Manere interioare cromate si fascie negru lucios
Volan incalzit si imbracat in piele+schimbator in piele
Pedale din aliaj
Padele volan
Duze incalzite
Priza in portbagaj
Incarcator usb
Aparatoare noroi
PTC(incalzire electrica)
Eu zic ca e un pret super ok pentru ce ofera:motor-cutie, dotari standard+optionale
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

GabrielAK
Posts: 18
Joined: 15 Aug 2018, 17:03
Auto: Ceed
Location: Brasov

Re: Achiziție ceed sw

Post by GabrielAK »

Intradevar este o configuratie buna si un pret corect.
Eu nu am pus jantele si discurile, nici reglajul lombar, in schimb am ales, in configurator, navigatia de 8" cu android auto.

Ce reducere ai avut? 2800 euro (rabla + discount)?

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Achiziție ceed sw

Post by Nesta3 »

Exact, discountul ala.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Post Reply

Return to “Generalităţi”