Ulei recomandat pentru motor 1.6 t-gdi

johnnys25s
Posts: 83
Joined: 17 Apr 2016, 15:36
Auto: ceed 1.6 GDI 2016 Premium+
Location: Herrenberg
Contact:

Re: Ulei recomandat pentru motor 1.6 t-gdi

Post by johnnys25s »

Salut.
Multumesc foarte frumos pentru raspuns si pentru timpul tau.

1. Nu stiam asta despre Motul. Defapt nici macar nu mi-am pus problema. Dar cred ca ai dreptate (Cu toate ca nu cred ca ar trebui sa schimbi ceva care merge, doar de dragul de a avea o alta denumire sau alt ambalaj). In fond motoarele astea sunt din 2012...
E adevarat ca Motul e mai slab in specificatii ca Total HKS sau Ravenol FDS si FO, insa e peste Shell Ultra Prof. AF 5W30 (uleiul recomandat de Shell si cel pus in reprezentanta).
2. Nu stiu de unde ai informatia cum ca Total e uleiul folosit din fabrica in motoarele KIA. Stiam ca Shell (cu asta a venit si tot cu asta s-au facut reviziile).
Oricum, as vrea sa merg mai departe cu acest ulei (Total HKS 5W30) daca as avea certitudinea ca l-as gasi pentru cativa ani. Nu prea se gaseste.
Interesant este ca pe site-ul celor de la Total nici macar nu (exista) recomanda acest ulei, cu atat mai mult cu cat recomanda uleiuri diferite intre Hyundai si Kia. La acesta din urma recomanda un INEO C3 (de obicei pentru Diesel).
3. Shell...nu am gasit uleiul specificat de tine. Imi poti trimite te rog un link cu acel ulei? Tot ce gasesc este Shell Ultra Prof. AF 5W30. Acesta se gaseste mult mai usor si e mult mai ieftin (nu ca ar conta) in comparatie cu Total sau chiar Motul.
Pana si ELF Evo 900 SXR are specificatii mai bune decat Shell si foarte asemanatoare cu Motul.

Ideea e ca ajung foarte usor la 20000 km/an, majoritatea in regim de autostrada si chiar as vrea un ulei potent dapdv.
Am impresia ca, caut acul in carul cu fan. In functie de site-ul pe care intri (limba site-ului), ofera rezultate diferite. Diferite piete, diferite uleiuri. Ciudat! DC ? Acum chiar ca sunt dezorientat.
Voi cum vedeti problema?

Cu respect.

johnnys25s
Posts: 83
Joined: 17 Apr 2016, 15:36
Auto: ceed 1.6 GDI 2016 Premium+
Location: Herrenberg
Contact:

Re: Ulei recomandat pentru motor 1.6 t-gdi

Post by johnnys25s »

Salut.
In legatura cu marca de ulei RAVENOL - imi cer scuze pentru cele spuse intr-unul din posturile anterioare. L-am confundat la momentul respectiv cu Mannol (nu stiu de ce ?! #-o ).
Ravenol este intr-adevar o marca de ulei foarte buna si respectata, dar mai putin cunoscuta si nu foarte usor de gasit + ca e foarte scump.
Dpmdv nu se merita (parere personala), cu atat mai putin cu cat schimbul se face la 15K km (cand uleiul e "capabil" de 30k).
Sunt si alte marci (uleiuri) care duc 30k km si care sunt mai accesibile... si care au specificatii mai bune decat Shell -ul "de fabrica" !
Insa toate astea conteaza mai mult sau mai putin in functie de utilizarea motorului in care se pun, conditii de trafic, tara, etc.
Cu respect.

johnnys25s
Posts: 83
Joined: 17 Apr 2016, 15:36
Auto: ceed 1.6 GDI 2016 Premium+
Location: Herrenberg
Contact:

Re: Ulei recomandat pentru motor 1.6 t-gdi

Post by johnnys25s »

Salutare !
Stie cineva care este cantitatea de cenusa din uleiul TOTAL Quartz INEO MC3 5W30 ?
In fisele tehnice gasite de mine pe internet, nu se precizeaza ! Multumesc.
Cu respect !

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Ulei recomandat pentru motor 1.6 t-gdi

Post by Nesta3 »

Ravenol a devenit foarte cunoscut și la noi și chiar au o foarte mare reprezentanta parca prin Focșani.
Niciun ulei de pe piața in gama de preț a lui Ravenol nu are specificații mai bune.Cea mai buna gama de la ei e cea USVO.
La noi niciun ulei nu rezista 30mii km.Deci, ori iei un ulei ieftin care respecta specificațiile motorului și îl schimbi la 8-10mii km, ori iei unul bun, care la fel, respecta specificațiile motorului,dar mai scump și te poți duce in 15mii km cu el in motor.
In orice caz, reprezentantele nu mai accepta uleiul adus de client.Așa ca dacă ai masina in garanție și vrei sa faci revizia la ei, ori mergi pe uleiul lor, bun sau rău, ori ceri express un ulei pe care sigur îl vor aduce la un preț mult mai mare decât ce comercializează/utilizează ei.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

johnnys25s
Posts: 83
Joined: 17 Apr 2016, 15:36
Auto: ceed 1.6 GDI 2016 Premium+
Location: Herrenberg
Contact:

Re: Ulei recomandat pentru motor 1.6 t-gdi

Post by johnnys25s »

Salut.
Multumesc pentru raspuns, grija si recomandarile D-voastra. Apreciez foarte mult.
Am impresia ca nu ati observat ca locuiesc in Germania, iar aici toate schimburile de ulei au fost facute pana acum, (la 100K km, conform setarilor din bord ale reprezentantei, cat si conf cartii service) la un an de zile sau la max. 30K km. Si nu cred ca au folosit sub nicio forma cel mai "bun" ulei.
Chiar pot demonstra conform insemnarilor facute de ei in carte ca doar primele 2 schimburi au fost facute cu ulei Shell, cel recomandat de KIA, iar apoi cu "alt ulei". Primul schimb l-am facut la vreo 22k km fara ca cineva sa zica ceva.
Oricat de bun ar fi acest Ravenol, nu cred ca justifica mai mult decat dublul pretului celui TOTAL, cu atat mai putin cu cat schimbul se face la 15K.
De asemenea, faptul ca proprietatile lor sunt foarte asemanatoare (nu stiu cantitatea de cenusa de la TOTAL) intre cele 2 tipuri de ulei specificate mai sus ma face sa nu vreau sa dau atatia bani, chiar daca locuiesc aici, sincer.
In plus, majoritatea service-urilor multi-marca folosesc mai degraba MOTUL sau SHELL iar eu sincer nu am auzit sau vazut pana la discutiile de pe acest forum de acest ulei in D. Iar in RO am lucrat vreo 5 ani pentru un importator mare de piese auto. Deci mai stiu cate ceva. Dar eu NU sunt toata lumea !!
Va rog sa nu luati aceste discutii personal, ci mai degraba ca pe ceva constructiv din care fiecare sa poate trage concluzii.
Cu respect,

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Ulei recomandat pentru motor 1.6 t-gdi

Post by Faust »

Hristos a înviat!

Dețin cazanul sau tomberonul :lol: din semnătura, am un rulaj de 56700km, reviziile le fac la 10000km nu 15000km, mașina este plimbată cam 50/50% urban/extraurban.
Primele două schimburi de ulei le-am făcut cu Castrol Magnatec A5/B5, când am văzut că acest Castrol Magnatec este un ulei HC synthese și nu full syntetic cum scrie pe bidoanele care se vând în România..... am renunțat la el și am pus în motor Ravenol FDS, din păcate de anul trecut nici o reprezentanța Kia nu mai acceptă nici o piesă, consumabile aduse de clienți, la ultima revizie am cerut ca schimbul de ulei să se facă cu Shel Helix Ultra, neapărat bidoane de 1l.
Legat de uleiul cu care vin motoarele din fabrică, poate fi ulei Shell Helix sau Total Quartz, Kia are un parteneriat de marketing cu acești doi producători de uleiuri, când am cumpărat mașina am primit două manuale de utilizare, unu în limba română, unu în limba engleza, în unu se recomanda Shell, în celălalt Total, in compartimentul motor nu am văzut nici o etichetă cu marca uleiului care se afla în motor.
In service Kia din România mai au disponibil și Mobil 1.
Dacă mașina nu ar fi în garanție....... aș folosi Ravenol.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

johnnys25s
Posts: 83
Joined: 17 Apr 2016, 15:36
Auto: ceed 1.6 GDI 2016 Premium+
Location: Herrenberg
Contact:

Re: Ulei recomandat pentru motor 1.6 t-gdi

Post by johnnys25s »

Adevărat a înviat !
Pe mașina mea, in compartimentul motor, există un abțibild cu KIA recomandă Shell... Și aș folosi in continuare Shell dacă aș găsi uleiul cu caracteristicile corespunzătoare gen SN plus, dar nu am găsit decât pentru/în Singapore. Ciudat.
Aș folosi de asemenea uleiul Total MC3 însă nu găsesc pentru el cantitatea de cenușă conținută.
E foarte posibil să folosesc și eu Ravenöl FDX doar datorită faptului că se găsesc foarte multe detalii in fișa tehnică.
Mulțumesc.

AlinBoldea
Posts: 4
Joined: 27 Feb 2022, 20:22
Auto: Kia Sportage Gt Line 2022
Location: Timisoara

Re: Ulei recomandat pentru motor 1.6 t-gdi

Post by AlinBoldea »

Va salut,ieri am facut si eu revizia la Kia sportage 2022 mhev 1.6 t-gdi 180 hp si mi-au bagat shell ultra ect norma C3 5w30
In cartea masinii am 0w20,0w30 si 5w30 a5b5
Data viitoare o sa merg cu uleiul meu desi o sa platesc manopera mai mult…

johnnys25s
Posts: 83
Joined: 17 Apr 2016, 15:36
Auto: ceed 1.6 GDI 2016 Premium+
Location: Herrenberg
Contact:

Re: Ulei recomandat pentru motor 1.6 t-gdi

Post by johnnys25s »

Salutare Aline !
Cred că ar trebui să-i lași în continuare pe cei de la reprezentanta să folosească acel ulei C3. Dpdv al proprietăților este superior celor de tip A (A1...A5). Baftă !

AlinBoldea
Posts: 4
Joined: 27 Feb 2022, 20:22
Auto: Kia Sportage Gt Line 2022
Location: Timisoara

Re: Ulei recomandat pentru motor 1.6 t-gdi

Post by AlinBoldea »

Ok,multumesc pt sfat !

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Ulei recomandat pentru motor 1.6 t-gdi

Post by Faust »

AlinBoldea

Eu am mașina din semnătura, la revizii cer neapărat Shell Helix Ultra 5w30, știu că este C3 dar este superior lui A5/B5, mai ai disponibile uleiuri Total Quartz și Mobil, care după mine sunt inferioare celui Shell.
De anul trecut, începând cu luna iunie, nu se mai acceptă nimic adus de client în rețeaua de service Kia, cât s-a putut am venit cu uleiul meu, Ravenol FDS, acum am trecut pe Shelll, este un ulei foarte bun, fabricat în Germania.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

AlinBoldea
Posts: 4
Joined: 27 Feb 2022, 20:22
Auto: Kia Sportage Gt Line 2022
Location: Timisoara

Re: Ulei recomandat pentru motor 1.6 t-gdi

Post by AlinBoldea »

La masinile noi am inteles ca se baga 0w20 sau 0w30 de aia eram asa nedumerit…

Post Reply

Return to “Generalităţi”