grila ventilatie

ICEMAN
Posts: 137
Joined: 19 Nov 2013, 14:57
Auto: cee'd 2013
Location: Bucuresti

grila ventilatie

Post by ICEMAN »

kia3.JPG
salutare

o mica problema,mai exact acum 2 3 zile am vazut ca am rupta clapeta de la grila de ventilatie de pe partea stanga (cel mai probabil au rupt o cei de la spalatorie ) adica nu mai pot dirija aerul cum vreau eu,acum va intreb poate a mai patit cineva si a rezolvat problema: unde pot gasii doar clapeta respectiva ? la MIT am vb si am inteles ca trebuie comandata toata grila care este 330 ron...am pus si niste poze sa se
kia.JPG
vada exact piesa iar masina este ceed 2 2014.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: grila ventilatie

Post by quelloo »

cu niste superglue nu ar merge? din ce vad, pare un dirijator manual. doar o tija pentru toata grila.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: grila ventilatie

Post by Ogy »

Eu nu-mi dau seama unde/daca e rupta. Cred ca merge repozitionata in lacas, numai ca trebuie sa-ti dai seama cum vine montata.

ICEMAN
Posts: 137
Joined: 19 Nov 2013, 14:57
Auto: cee'd 2013
Location: Bucuresti

Re: grila ventilatie

Post by ICEMAN »

quelloo wrote:cu niste superglue nu ar merge? din ce vad, pare un dirijator manual. doar o tija pentru toata grila.
nu merge..este din 2 buc care se clipseaza in interiorul grilei....nici mie nu prea imi vine sa dau 330 ron doar ptr clapeta asta

ICEMAN
Posts: 137
Joined: 19 Nov 2013, 14:57
Auto: cee'd 2013
Location: Bucuresti

Re: grila ventilatie

Post by ICEMAN »

Ogy wrote:Eu nu-mi dau seama unde/daca e rupta. Cred ca merge repozitionata in lacas, numai ca trebuie sa-ti dai seama cum vine montata.
am unit eu cele de bucati deasta nu se vede rupta...stiu cum vine in interior dar nu merge lipita,este foarte prost gandita ...clapeta aia este din 2 bucati care se unesc in interiorul grilei si nu am cum sa o lipesc

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: grila ventilatie

Post by quelloo »

incearca sa folosesti super glue din ala flexibil si dai tot ce ai nevoie inainte sa bagi chestia asta inapoi in grila de ventilatie.
sper sa nu zic prostii si ca mi-am dat seama cat de cat cum functioneaza tot ansamblul ala.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: grila ventilatie

Post by Ogy »

Mecanismul ala e unicat? Vezi la hyundai, alte marci sau dezmembrari.

ICEMAN
Posts: 137
Joined: 19 Nov 2013, 14:57
Auto: cee'd 2013
Location: Bucuresti

Re: grila ventilatie

Post by ICEMAN »

Ogy wrote:Mecanismul ala e unicat? Vezi la hyundai, alte marci sau dezmembrari.
ma cautat in dezmembrari dar degeaba slabe sanse sa gasesc....sa nu mai zic ca hai pana la urma cumpar grila dar ma mai cost si manopera ca sincer nu ma risc sa schimb eu grila sa nu rup ceva plastice pe acolo si sa sar din lac in put :))) dupa cum se vede in poza grila este incastrata sincer nici nu vad cum ar putea sa desfaca ceva acolo ?

ICEMAN
Posts: 137
Joined: 19 Nov 2013, 14:57
Auto: cee'd 2013
Location: Bucuresti

Re: grila ventilatie

Post by ICEMAN »

si sa revin la subiect... astazi sa rupt si ultimul ghidaj al grilelor, deci in momentul de fata pe nici una din grile nu mai am acel ghidaj, pur si simplu cand am vrut sa il mut am ramas cu el in mana...acum va intreb daca credeti ca se poate face ceva pe garantie mai ales ca sunt toate rupte nu unul sa zici ca poate am tras eu mai tare sau etc.

in cazul care ma pun sa cumpar toate grilele doar ptr acele ghidaje evident ca le voi lasa asa,oricum sunt foarte proaste calitativ,pe langa asta sistemul de acces in masina cu cheia keyless go,nu mai are raza de citire de la incepu adica acum merge deschis si inchis doar daca cheia este langa clanta masinii ( am sch bateria cheilor) inainte cum ma apropiam de masina imediat sesiza si se aprindeau luminile acum....

cam astea sunt problemele mele la ceed in 2 ani si 21k

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: grila ventilatie

Post by BAU »

In mod normal ar trebui sa fie schimbate pe garantie .

DAR : mai mult ca sigur ca vor spune ca este defect de utilizare si nu ai stiut sa lucrezi cu o grila de ventilatie sau ai avut in masina copii care au tras de ele :mrgreen:
Daca vor fi mai multe cazuri de acest gen reclamate, la tine vad ca s-au rupt toate , probabil ca vor fi si la altii, atunci s-ar putea reveni cu un TSB si inlocuite fara probleme in garantie .

Dar interesante fenomene pentru o masina de 2 ani .

Sa deducem ca cele din 2007-2008 erau facute cu mai mult simt de raspundere ?
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

ICEMAN
Posts: 137
Joined: 19 Nov 2013, 14:57
Auto: cee'd 2013
Location: Bucuresti

Re: grila ventilatie

Post by ICEMAN »

BAU wrote:In mod normal ar trebui sa fie schimbate pe garantie .

DAR : mai mult ca sigur ca vor spune ca este defect de utilizare si nu ai stiut sa lucrezi cu o grila de ventilatie sau ai avut in masina copii care au tras de ele :mrgreen:
Daca vor fi mai multe cazuri de acest gen reclamate, la tine vad ca s-au rupt toate , probabil ca vor fi si la altii, atunci s-ar putea reveni cu un TSB si inlocuite fara probleme in garantie .

Dar interesante fenomene pentru o masina de 2 ani .

Sa deducem ca cele din 2007-2008 erau facute cu mai mult simt de raspundere ?
sincer cred ca da... credema ca pur si simplu am ramas cu ghidajul respectiv in mana...unul cate unul.. din ce am vazut la toatesa rupt partea din interiorul grilei niste clipsuri care tin ghidajul respectiv acolo si partea proasta este ca sunt cumva montate din interior adica practic ele sunt din 2 buc ... cea exterioara de care muti si cea interioara care se clipseaza in prima si care misca lamele interioare ale grilei...la toate sa rupt partea interioara adica acel clips.

Post Reply

Return to “Probleme”