Probleme închidere centralizata

marianpapara
Posts: 1
Joined: 25 Nov 2016, 16:10
Auto: Kia Cee'd 2013 1.6 GDI

Probleme închidere centralizata

Post by marianpapara »

Salutare tuturor,

Doresc să deschid acest subiect în speranța că poate ma poate ajuta cineva în legătură cu o problema legata de închiderea centralizată.

Mentionez ca dețin un KIA Ceed 2013 1.6GDI, cu sistemul de închidere centralizata din fabrica, 2 chei tip briceag, cu cele 3 butoane de închis, deschis și deblocarea haionului.

Problema pe care o intampin este legata de faptul ca mi se întâmplă să nu pot descuia mașina din telecomanda, deși am verificat ambele telecomenzi, inclusiv cu schimbatul bateriilor. Când plec de lângă mașină, reușesc sa activez închiderea centralizata din telecomandă, inclusiv sa o și dezactivez. Dar imediat după 1 minut telecomenzile nu mai funcționează, singura soluție fiind sa deschid ușa manual, cu cheia în ușă.

Imediat după ce deschid ușa manual cu cheia de la telecomandă, încep și comenzile de la telecomandă, de închidere, deschidere, sa funcționeze la loc, dar iarăși la fel pentru un minut.

De menționat mai este și faptul ca am realizat acest lucru după o revizie urmată de o încercare de update software pentru navigație. ( Încercare, pentru ca dealer-ul nu a reușit să facă update-ul) Deși nu cred ca ar avea vreo legătură acest lucru cu problema aceasta.

A mai sesizat cineva acest lucru? Și dacă da, ce s-a putut face?

Mulțumesc

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme închidere centralizata

Post by Ogy »

Un releu busit care lasa fara curent sistemul de receptie pt blocare/deblocare?!
In service!
Ai si alarma suplimentara?

Post Reply

Return to “Probleme”