Miros de plastic incins - Kia ceed 1.4 DSL

CJ2709
Posts: 2
Joined: 25 Oct 2017, 08:45
Auto: CEED 1.4 DSL
Location: Cluj-Napoca

Miros de plastic incins - Kia ceed 1.4 DSL

Post by CJ2709 »

Salut tuturor posesorilor de Kia.
De cam 3 luni am trecut si eu in tabara voastra dupa achizitia unui model Kia Ceed 1.4 DSL.
Pana acum am ajuns la 4200 km si trecand de la o benzinara la un diesel mi se pare interesant (in bine).
Sa revin la problema (sper sa nu fie) mea.
Dupa ce merg cu ea mai mult de 30 minute, aici intelegand sau regim de oras si/sau in regim de pilot automat (130 km/h) simt un miros de plastic incins care vine de la roata din spate / toba de esapament. Toba este incinsa - asta cred ca este normal, iar in dreptul rotilor din fata aripile imi sunt calde.

Voi v-ati mai confruntat cu asemenea problema ? M-am gandit ca felul cum conduc diesel -ul sa fie poate devina desi parerea mea este ca nu merg cu el nici turat nici subturat, incercand sa ma duc dupa cum imi indica pe bord, si undeva la minim 1500 ture.

Multumesc,
Daniel.

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: Miros de plastic incins - Kia ceed 1.4 DSL

Post by Qalex21 »

Salut si felicitari pentru achizitie !

Mirosul este de la regenerarea DPF-ului si o sa miroasa un pic mai pronuntat la primele regenerari.

CJ2709
Posts: 2
Joined: 25 Oct 2017, 08:45
Auto: CEED 1.4 DSL
Location: Cluj-Napoca

Re: Miros de plastic incins - Kia ceed 1.4 DSL

Post by CJ2709 »

Qalex21 wrote: 25 Oct 2017, 09:30 Salut si felicitari pentru achizitie !

Mirosul este de la regenerarea DPF-ului si o sa miroasa un pic mai pronuntat la primele regenerari.
Multumesc mult ! Ma simt mult mai bine ! Cred ca si datorita faptului ca e prima masina diesel noua care o am !

Post Reply

Return to “Probleme”