Masina pictata cu vopsea lavabila

Johnny
Posts: 114
Joined: 09 Oct 2007, 17:07
Auto: kia ceed sw 1.4 cvvt
Location: Bucuresti

Masina pictata cu vopsea lavabila

Post by Johnny »

Salutare!
Astazi am fost cu Kiuta mea la spalatorie si....surpriza. Este aproape toata "pictata" cu mii de punctulete cat un varf de ac de vopsea lavabila..cred si sper. De pe geamuri s-a dus cu wap-ul dar de pe caroserie nu. Cand dau usor cu unghia se desprind dar la cate sunt mi-ar lua o sapt cred :( . Ceva sugestii cum as putea rezolva problema?
1.4 MPI SW BEST, MARO

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Masina pictata cu vopsea lavabila

Post by Nesta3 »

Degresare, decontaminare cu argila.
Poate te ajuta colegul @Mutzunache, din topicul cu detailing.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Mutzunache
Posts: 144
Joined: 06 Feb 2017, 22:07
Auto: Mitsubishi Pajero 3.2D

Re: Masina pictata cu vopsea lavabila

Post by Mutzunache »

Primul pas spalatorie, al doilea apa cu otet 50/50, de argila nu stiu ce sa zic, am avut masina cu ciment pe ea si am rezolvat-o cu otet. Cu argila sigur zgarie si apoi apar costuri suplimentare.

User avatar
Axe
Posts: 430
Joined: 07 Aug 2017, 19:28
Auto: Sportage 2007
Location: Bucuresti

Re: Masina pictata cu vopsea lavabila

Post by Axe »

O prespalare si spalare la perii. Mergi la cele care au peria din material gen laveta bucatarie. Secretul e durata, trebuie sa inmoi bine lavabila

Mutzunache
Posts: 144
Joined: 06 Feb 2017, 22:07
Auto: Mitsubishi Pajero 3.2D

Re: Masina pictata cu vopsea lavabila

Post by Mutzunache »

Incearca cu dizolvant de unghii fara acetona intr-un loc ascuns, gasesti in orice supermarket, daca se ia ai nevoie de argila.

Johnny
Posts: 114
Joined: 09 Oct 2007, 17:07
Auto: kia ceed sw 1.4 cvvt
Location: Bucuresti

Re: Masina pictata cu vopsea lavabila

Post by Johnny »

Revin cu vesti mai bune. La Rasnov a nins de ieri incontinuu pana azi-dimineata, asa ca s-a inmuiat bine lavabila. Si mi-a venit mie o idee sa incerc cu o carpa cy microfibra sa dau pe masina dupa ce am indepartat zapada si .....surpriza! se pot indeparta particulele de lavabila cu putina insistenta cei drept, dar se curata! Am incercat cei drept pe o usa. Ninge incontinuu asa ca astept sa se opreasca si ma pun pe frecat! :D
1.4 MPI SW BEST, MARO

Miria
Posts: 296
Joined: 06 May 2017, 14:30
Auto: Sportage2017

Re: Masina pictata cu vopsea lavabila

Post by Miria »

Prin frecat ii vei zgaria lacul si iti va apare efectul de panza de paianjen.Eu iti recomand cand este curata sa o dai cu putin polish gen Formula 1 sau Turtle Wax care nu sunt abrazive si vei scapa elegant de aceste punctulete.Eu asa am procedat cand am avut pe masina.

Post Reply

Return to “Probleme”