Bataie coloana volan

Fratello
Posts: 237
Joined: 17 Dec 2017, 10:08
Auto: Ceed SW 1.4GSL
Location: Ploiesti

Re: Bataie coloana volan

Post by Fratello »

Si...reluare ! La ODO 34900 km a reaparut bataia in coloana volanului !!! WTF !!!!
Programat la service pe 7 martie. Extrem de dezamagit .... Tot citesc prin presa (platita ???) ce bine sta KIA in topul fiabilitatii. Serios ??? Sa schimbi caseta de directie de 2 ori in 35 kkm ? Am schimbat deja si volanta, si kitul de ambreiaj ; acum am trepidatii de diesel la relanti ... urmeaza a fi investigate tot pe 7 martie.

Fratello
Posts: 237
Joined: 17 Dec 2017, 10:08
Auto: Ceed SW 1.4GSL
Location: Ploiesti

Re: Bataie coloana volan

Post by Fratello »

E posibil ca zgomotul sa provina de la o bucsa de cuplaj : https://www.colinauto.ro/cupla-coloana- ... yundai-kia.
Aceasta se poate inlocui (https://www.drive2.ru/l/531172694062794184/).
Dar ma indoiesc ca la vreun service Kia/Hyundai se stie despre asta si ca vor incerca intai sa verifice/schimbe componenta respectiva ; o sa incerc sa aflu daca exista OTS pe aceasta tema. Dar, am o banuiala ca, la fel ca prima oara, vor schimba totul.

Fratello
Posts: 237
Joined: 17 Dec 2017, 10:08
Auto: Ceed SW 1.4GSL
Location: Ploiesti

Re: Bataie coloana volan

Post by Fratello »

Dupa 4 ore de stat in service : programare peste 2 saptamani pentru schimbare coloana de directie !!!

Tremuratul la relanti a fost "tratat" cu un schimb de bujii ; din pacate FARA NICIUN EFECT ! Va trebui sa las masina in service cateva zile pentru "verificare injectoare si joc termic".

Asta e...KIA, exemplu de fiabilitate.

LE : ODO 35200 km.

P0kal3s
Posts: 1
Joined: 30 May 2023, 14:55
Auto: KIA SPORTAGE SL III
Location: IAȘI

Re: Bataie coloana volan

Post by P0kal3s »

Imi poti spune te rog ce pret ti-au facut pentru aceasta operatiune? de schimbare a coloanei,inclusiv pretul coloanei? Multumesc.
Pretul pentru piesa pe care l-am primit de la un service a fost aproximativ 10000 lei.

Fratello
Posts: 237
Joined: 17 Dec 2017, 10:08
Auto: Ceed SW 1.4GSL
Location: Ploiesti

Re: Bataie coloana volan

Post by Fratello »

Operatiune facuta pe garantie. Nu pot preciza costul. Recomand sa intrebi la Tureal.

Post Reply

Return to “Probleme”