Jante aliaj iarna

newsharktale
Posts: 13
Joined: 17 Dec 2016, 14:22
Auto: Kia ceed JD
Location: Bucuresti

Jante aliaj iarna

Post by newsharktale »

Salut tuturor.
Am ales sezonul acesta in detrimentul jantelor de tabla 4 jante Alutec 5x 114,3 R15, 6.5 J, ET 45, arata bine, sunt multumit pentru iarna, doar ca pe spate vin ca in pozele alaturate. Eu stiu ca bascula se misca odata cu roata si nu prea ar avea cum sa atinga, dar considerati ca voi avea probleme pe viitor ?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

pieseauto
Posts: 6
Joined: 06 Oct 2020, 11:19
Auto: suzuki
Location: Bulevardul Iuliu Maniu 425, București, Romania

Re: Jante aliaj iarna

Post by pieseauto »

Nu cred că aveți probleme în viitor.
 

copoiu
Posts: 89
Joined: 18 Dec 2018, 19:28
Auto: Kia Ceed 1.4 benzina
Location: Cluj Napoca

Re: Jante aliaj iarna

Post by copoiu »

De unde le-ai achizitionat?....si la ce pret?
Merci

dan.chirita
Posts: 43
Joined: 02 Aug 2017, 12:22
Auto: Kia Cee'd 1.4 GSL BEST
Location: Brasov

Re: Jante aliaj iarna

Post by dan.chirita »

Aceeasi problema o am si eu cu niste jante Anzio Wheels. La mine, dupa ce au facut echilibrare si au lipit plumb pe partea interioara a rotii, acel plumb lovea in fuzeta de pe spate, asa ca am dat plumbul jos.

Eu ma gandesc ca pe viitor sa trec pe roti pe 16" pentru vara. Atunci, sigur nu vor mai fi probleme.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Jante aliaj iarna

Post by BAU »

Atat timp cat janta se roteste liber , chiar daca exista un joc de 0,5-1,0 mm intre janta si bascula , asa cum ai spus tu, bascula se ridica odata cu roata . Nu va atinge niciodata .

Va fi alta treaba asa cum a spus "dan.chirita" daca se vor lipi placute de plumb pentru echilibrare .

Pentru a nu se strica echilibrarea va trebui gasita alta pozitie de lipire a plumbului pentru a nu lovi in bascula
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

Post Reply

Return to “Probleme”