Priza portbagaj nefunctionala

alexcrist
Posts: 803
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Priza portbagaj nefunctionala

Post by alexcrist »

Păi de-atât sunt și siguranțele, mai ales că cea de 20 e împărțită între 2 prize. Așa că... :)

La XCeed (și probabil și Ceed CD) sunt chiar 3 siguranțe separate pentru fiecare priză în parte, fiecare din ele de 20A, și tot 180W scrie pe căpăcele. Dar ar trebui să ducă lejer o geantă frigorifică nemodificată și fără probleme tehnice. Până la urmă gențile alea sunt făcute să meargă la prize tipice auto.

Totuși aș verifica și geanta, să fie în parametri, să n-aibă ea vreun scurt intern care să ducă la consumuri mai mari. Prea ai probleme cu prizele alea...

Fratello
Posts: 237
Joined: 17 Dec 2017, 10:08
Auto: Ceed SW 1.4GSL
Location: Ploiesti

Re: Priza portbagaj nefunctionala

Post by Fratello »

Cand ma intorc acasa voi verifica ce consum are geanta ; ca la orice "chinezarie", e posibil ca eticheta sa nu reflecte nici pe departe realitatea...

Fratello
Posts: 237
Joined: 17 Dec 2017, 10:08
Auto: Ceed SW 1.4GSL
Location: Ploiesti

Re: Priza portbagaj nefunctionala

Post by Fratello »

Destul de ciudat ... Lada consuma fix 3,4 Amperi. De ce, la aceasta intensitate, a ajuns in halul acela priza, nu stiu. Probabil a jucat mufa in priza, probabil a fost si foarte cald ... Asta e. Inlocuiesc maine priza si montez, suplimentar, o siguranta de 15A chiar langa priza.

alexcrist
Posts: 803
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Priza portbagaj nefunctionala

Post by alexcrist »

Am și eu în casă o ladă cu mufa cam nasoală, și nu face contact permanent în priză. Dacă e contact bun, totul e perfect, dacă nu, nu.

Încearcă să rotești sau să miști mufa în priză, să vezi dacă apar întreruperi. Și procedezi în consecință.

Fratello
Posts: 237
Joined: 17 Dec 2017, 10:08
Auto: Ceed SW 1.4GSL
Location: Ploiesti

Re: Priza portbagaj nefunctionala

Post by Fratello »

Inlocuiesc si mufa lazii pentru mai multa siguranta, desi cred ca si mai bine era daca aveam o priza mai zdravana (gen stecher), care sa nu permita "jocul" intre mufa si priza.

Fratello
Posts: 237
Joined: 17 Dec 2017, 10:08
Auto: Ceed SW 1.4GSL
Location: Ploiesti

Re: Priza portbagaj nefunctionala

Post by Fratello »

Desi se termina concediul pana le primesc, am comandat asa ceva de pe Ali : https://www.aliexpress.com/item/1005002 ... f19cjkaUnD

Post Reply

Return to “Probleme”