C'eed 1.6 GDI - Dark Gun Metal

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: C'eed 1.6 GDI - Dark Gun Metal

Post by Qalex21 »

Ciudat ca ti se pare trenul de rulare zgomotos. Si eu am New Ceed cu anvelope Hankook de 15" si mersul cu ea, pe orice suprafata este cea mai placuta experienta pe care am trait-o intr-o masina. Cu geamurile inchise este atat de liniste in masina, iar denivelarile abia se simt. Nu exista termen cu comparatie cu cealalata masina pe care o detin ( Peugeot 207 cu jante pe 16", care initial mi se parea foarte silentioasa si confortabila).

Sa iei o groapa sau situatia pe care ai pomenit-o tu este neplacut in general, dar cu o masina noua si mie imi ridica parul pe ceafa :D Dar n-ai cum se le eviti cateodata in Romanica oricat ai incerca. N-ar trebui sa fie probleme oricum.

Andreimarinescu
Posts: 29
Joined: 26 Jun 2014, 20:55
Auto: Cee'd 2, 1.6 GDI

Re: C'eed 1.6 GDI - Dark Gun Metal

Post by Andreimarinescu »

Multumesc mult pentru raspunsuri, @BAU si @Qalex21, m-am linistit:) Am mai rulat cam 400 de km de la "incident" si nu sunt probleme de directie sau altceva.

Legat de zgomotul la rulare, poate ca variantele City sau Star sunt insonorizate diferit. Ce am mai observat este ca zgomotul depinde puternic de suprafata de rulare (mersul cu 120km/h pe DN1 in zona Campina este mult mai silentios ca 120km/h pe A3). Nu e nici pe departe deranjant, insa am fost suprins.
KIA c'eed 1.6 GDI - Bucuresti

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: C'eed 1.6 GDI - Dark Gun Metal

Post by BAU »

Acelasi traseu il folosesc destul de des si eu si acelasi lucru l-am sesizat si eu . Pe A3 zgomotul este mai puternic , stratul de uzura al asfaltului este mult mai dur iar pe DN1 intre Campina si Comarnic este mai lustruit si zgomotul este estompat.
Dar imi sustin parerea: pentru a mai scadea din costurile de productie cred ca fabrica s-a orientat spre anvelopele Koreene , mai elastice si mai moi. Dar nu pot crede ca se foloseste tehnologie diferita pentru insonorizare, pe diferite masini (decit pentru diesel- benzina).
Diferite pot fi doar gradele de echipare.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

Viper
Posts: 32
Joined: 13 Sep 2014, 19:11
Auto: Kia Ceed 1.6 GDI

Re: C'eed 1.6 GDI - Dark Gun Metal

Post by Viper »

Andreimarinescu wrote:@BAU am updatat si semnatura :)

Intr-adevar, toata distanta este parcursa in bucuresti, 70% bara la bara. In plus, drumurile au fost foarte scurte (5-8km odata). Nu imi fac griji pentru moment, astept sa fac mai multi km inainte sa evaluez consumul.

Pana una alta am fost foarte placut impresionat de sistemul cornering lights, e chiar util in curbe putin luminate si de hill assist control, intr-adevar usureaza plecarea in rampa.

Revin cu impresii duminica dupa un drum pe A2:)
Salut,

Tu ai sistemul cornering lights standard pe varianta Best? Se aprind niste lumini in proiectoare in viraje?

Andreimarinescu
Posts: 29
Joined: 26 Jun 2014, 20:55
Auto: Cee'd 2, 1.6 GDI

Re: C'eed 1.6 GDI - Dark Gun Metal

Post by Andreimarinescu »

Dap, cum ziceam si pe privat, sistemul a venit in dotarea standard. Sunt niste lumini montate in acelasi loc cu proiectoarele de ceata, insa sunt separate de acestea.
KIA c'eed 1.6 GDI - Bucuresti

Viper
Posts: 32
Joined: 13 Sep 2014, 19:11
Auto: Kia Ceed 1.6 GDI

Re: C'eed 1.6 GDI - Dark Gun Metal

Post by Viper »

Andreimarinescu wrote:Dupa un drum Bucuresti-Sighisoara am trecut de primii 1000km (1211 ODO). Consum 6,6% (300km, viteza medie 77km/h) in conditiile unui stil mai sportiv, eu unul sunt destul de multumit.

Masinuta a mers super, profitand si de drumul destul de liber, se tine admirabil in curbe iar in depasiri motorul ofera cuplu din plin.
Cu consumul cum mai stai, a mai scazut fata de perioada de rodaj? Motorul s-a mai lasat, ce impresii ne mai impartasesti? :)

Andreimarinescu
Posts: 29
Joined: 26 Jun 2014, 20:55
Auto: Cee'd 2, 1.6 GDI

Re: C'eed 1.6 GDI - Dark Gun Metal

Post by Andreimarinescu »

E un moment bun de impartasit impresii, saptamana trecuta am fost la prima revizie, 1 an si 11.000 km. Costul total 582 RON, am fost la MIT Aviatorilor. Ca de obicei, absolut nimic de reprosat, nu stiu cum sunt lucrurile in celelalte reprezentante insa pana acum colaborarea cu cei din Aviatorilor a fost super ok.

Consumul a mai coborat, scot Bucuresti-Sighisoara 6.8-6.9, mers sportiv fara sa imi pun problema de mers la consum :) Cu aer conditionat urca pana pe la 7.2-7.3.

In oras eu nu reusesc sa scot sub 9-9.5 fara aer, 10-10.5 cu aer, insa prietena mea poate, deci probabil ca am eu piciorul prea greu :)

Altfel, ca la orice masina, recomand sa mergeti cu ea, cat mai mult si cat mai turat. Dupa cateva luni de mers prin Bucuresti, ies pe autostrada si motorul e zgomotos, parca nu are nici un chef de alergat. Dupa cativa km de mers asezat ii vine si lui cheful iar experienta devine foarte placuta. Nu regret deloc faptul ca nu am mers catre un diesel cu cuplu mai mare, 1.6 GDI-ul se dovedeste o alegere excelenta, si pe autostrada si in depasiri.

Nu am reusit inca sa ii determin viteza maxima, insa pana in 180 km/h masina se comporta super ok, desi peste 160 km/h parca imi e dor de anvelopele R17 din trecut, parca se asezau mai frumos pe drum.

Probleme tehnice deloc pana acum, va stau la dispozitie daca aveti curiozitati / intrebari :)
KIA c'eed 1.6 GDI - Bucuresti

Viper
Posts: 32
Joined: 13 Sep 2014, 19:11
Auto: Kia Ceed 1.6 GDI

Re: C'eed 1.6 GDI - Dark Gun Metal

Post by Viper »

Mi se pare cam mare consumul prin Bucuresti, circuli de obicei la orele de varf?

Andreimarinescu
Posts: 29
Joined: 26 Jun 2014, 20:55
Auto: Cee'd 2, 1.6 GDI

Re: C'eed 1.6 GDI - Dark Gun Metal

Post by Andreimarinescu »

Nu circul la ore de varf, dar circul destul de mult cu motorul rece pe distante scurte, gen 4-5 km maxim. Also, nu merg dupa indicatiile GSI-ului, adica schimb la 3000 (uneori chiar 4000) de ture si merg in plaja 2200-2500. GSI-ul pare ca isi doreste sa nu merg cu mai mult de 2100, regim de turatii cu care eu unul nu prea ma inteleg :)
KIA c'eed 1.6 GDI - Bucuresti

crinamatei
Posts: 186
Joined: 06 Feb 2014, 14:59
Auto: kia ceed
Location: Constanta

Re: C'eed 1.6 GDI - Dark Gun Metal

Post by crinamatei »

cel mai mic consum facut de mine in afara orasului, pe aprox 170km a fost de 4.9L motor 1.4 benzina, mers linistit max 90-95 lm/h (in localitati 75-80km/h) si folosit la maxim cruise control, pe ruta Cluj -Jibou si retur.
dar in mod normal consumul e pe la 6.5 -7 mixt.

Andreimarinescu
Posts: 29
Joined: 26 Jun 2014, 20:55
Auto: Cee'd 2, 1.6 GDI

Re: C'eed 1.6 GDI - Dark Gun Metal

Post by Andreimarinescu »

Yap. Sunt convins ca daca asta sta la 80-90 cu viteza a 6a si mers constant, consumul ar tinde catre 5%.
KIA c'eed 1.6 GDI - Bucuresti

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: C'eed 1.6 GDI - Dark Gun Metal

Post by quelloo »

ai timp sa mergi asa cand o avea masina 1 milion de km si tu 90 de ani :p
diferenta de consum intre economic si sportiv nu e nici 50% (5%-7,5%) iar timpul este tot cam cu atat mai scurt. Cel mai important, zambetul de la destinatie in varianta sportiva :p
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

crinamatei
Posts: 186
Joined: 06 Feb 2014, 14:59
Auto: kia ceed
Location: Constanta

Re: C'eed 1.6 GDI - Dark Gun Metal

Post by crinamatei »

quelloo wrote:ai timp sa mergi asa cand o avea masina 1 milion de km si tu 90 de ani :p
diferenta de consum intre economic si sportiv nu e nici 50% (5%-7,5%) iar timpul este tot cam cu atat mai scurt. Cel mai important, zambetul de la destinatie in varianta sportiva :p
eu nu prea merg economic, a fost doar un experiment, doar ca concluzia e ca raportat la timp aceasi distanta o poti face in 2 moduri: economic si sportiv,
sportiv 120 si mai mult in afara si 50-60 in loc, sau o ti in regim constant si e tot acolo media orara, doar consumul iti mai scade. Acum depinde si de trafic dar multi dau blana in afara cu depasiri franari si normal ca si consumul creste.
Atunci cand cineva zice despre consum proobabil il vrea mic, altfel ce rost mai are discutia cu consumul, tine de sofer si prea putin despre masina, e ceva relativ si nu am auzit ca o kia ceed sa ia peste 15 l/100, deci e ok oricat ar fi daca nu sare de limita :)

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: C'eed 1.6 GDI - Dark Gun Metal

Post by Ogy »

Nu ai auzit sau nu ai vazut? A mea in 2008-2009 consuma pe anumite drumuri peste 18℅. Acum media a mai scazut intre 10-11%

crinamatei
Posts: 186
Joined: 06 Feb 2014, 14:59
Auto: kia ceed
Location: Constanta

Re: C'eed 1.6 GDI - Dark Gun Metal

Post by crinamatei »

Ogy wrote:Nu ai auzit sau nu ai vazut? A mea in 2008-2009 consuma pe anumite drumuri peste 18℅. Acum media a mai scazut intre 10-11%
uau, da cum ai ajuns la consum de asta mergeai cu 1-a? da ma gandesc ca un bucuresti - pitesti cu o medie domestica, scade totusi sub 10 nu?

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”