Just a car

xalanax
Posts: 17
Joined: 28 Jan 2015, 16:22
Auto: Cee'd

Just a car

Post by xalanax »

Buna tuturor membrilor !

Trebuie sa va marturisesc ca nici in ruptul capului nu m-as fi vazut proprietar de Kia, cu atat mai putin de Cee'd. Insa, uite vorba aceea "never say never" se confirma in ceea ce ma priveste cu varf si indesat. Am detinut pe parcursul anilor masini noi dar si sh din cele mai diverse marci: de la americane la japoneze si europene, dar niciodata nu m-as fi oprit voit la o coreeana noua daca... nu ar fi fost o intamplare mai putin fericita . O dauna totala m-a adus in pragul sarbatorilor din 2014, pieton.
Ce sa fac? In prag de sarbatori cand tot romanul se pregateste sa plece in concediu, eu ma gandeam cum sa incurajez familia ca anul asta... ori imprumutam o masina ori stam acasa.
Sunat la Autonom si discutat. Pretul unui carcalac...cat China (cu tot cu garantie si altele). Ce sa mai incolo si incoace, am facut inventarul finantelor si hai sa caut o masina. M-am tot invartit pe la parcurile de auto sh, dar experienta m-a sfatuit ca un BMW 320 break din 2010 adus din Italia nu poate avea 70 k rulati. Asa ca nu mi-a ramas decat varianta auto nou. Bun, nou dar de unde? Cine naiba sa aiba pe stoc in 15 decembrie masina gata de livrat? Dau o tura pe la toti dealerii, vorbesc cu unul, cu altul ... rezultatul: livrarea dupa 30 ianuarie. Sa innebunesc!
Mai ramasese KIA .Intru in showroom si prima intrebare: cu ce masina pot pleca astazi de la dumneavoastra? Vanzatoarea (nu o pot numi consilier vanzari auto din ratiuni lesne de inteles - nici o legatura cu acest domeniu) : avem una gata inmatriculata ca am dus-o la expozitie si ne-au obligat "astia" s-o inmatriculam. Bun , zic, ce model , detalii, ce imi puteti spune ? Cee'd echipare All in!
Ma uit la ea, fatoasa rau. Motorizare 1.4 benzina aspirat 100 HP. Cam cheala ea dar bine ca avea AC. Negociez in draci cu ei si ma incadrez in bugetul propus. Achitat masina si plecat cu ea din showroom. Masina avea 80 de km rulati.

Acum vine partea frumoasa a lucrurilor. Intr-o luna de zile am parcurs aproape 3.000 de km si sincer am fost placut surprins de ... aceasta KIA. Fara sa exagerez cred ca este una dintre cele mai potrivite masini pentru Romania. Nu este un exemplu de performanta in materie de reprize ori de consum, insa raportul calitate/ pret /performante este unul din cel mai reusit. O masina care nu epateaza si care isi face treaba cu sarguinta. Sper ca la echiparile superioare, climatizarea automata isi face treaba mai bine decat cea manuala, aceasta din urma fiind deficitara si platind tribut noului design. Calitatea materialelor este la nivelul Opel daca nu chiar peste el. La nivelul asamblarii lucrurile ( la interior) sunt aproape ireprosabile. Suspensia spate independenta iti permite sa faci ceea ce doar un Golf cu peste 100 de cai te lasa, pentru ca asta este politica VW la clasa compacta. Sincer, mi-as fi dorit atunci o Mazda 3 de 2.0 cu 120 hp, dar acum parca nu mai sunt atat de convins ca o diferenta de 8.000 de euro la pretul de achizitie se merita la noi in tara.

Nu stiu in ce masura isi mentine calitatile in timp, insa este un model foarte reusit si asta o spune un carcotas ca mine.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Just a car

Post by quelloo »

Salut. Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea.

Ne-ai cam lasat in suspans :P . Pana la urma la cat ti-au lasat masina?

Nu prea inteleg faza cu dotarile. Stiu ca la expozitii astia duc masini cu totul pe ele.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Just a car

Post by BAU »

Felicitari , bine ai venit , sa ne mai tii la curent si dupa 3000 km si sa intri mai des pe forum sa gasesti si lucruri bune dar si mai putin bune. Oricum lucrurile bune sunt mai numeroase si asa cum ai zis si tu , cei care avem masinile de mai mult timp putem spune ca in acest moment in Romania, este masina cu cel mai bun raport calitate/pret.
DAR: DE UNDE ESTI ?
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

xalanax
Posts: 17
Joined: 28 Jan 2015, 16:22
Auto: Cee'd

Re: Just a car

Post by xalanax »

Masina a costat 10.000. plus TVA. Sincer nici acum nu cunosc toate dotarile, dar stiu lipsurile. De exemplu nu are plafoniera cu lumina la sofer dar are cotiera centrala cu spatiu refrigerat. Nu are inchidere din telecomanda si asta ma deranjeaza ca uit de multe ori sa o inchid . Culoare alb standard (presupun). Nu are pachetul piele pe volan si schimbator dar fara astea cred ca pot trai. Nici jante de aliaj nu are, dar am sa ii pun pe cauciucurile de vara cu care a venit echipata. Am ramas cu taxa de inmatriculare de la ei, covorasele de cauciuc si numerele.

xalanax
Posts: 17
Joined: 28 Jan 2015, 16:22
Auto: Cee'd

Re: Just a car

Post by xalanax »

BAU wrote:Felicitari , bine ai venit , sa ne mai tii la curent si dupa 3000 km si sa intri mai des pe forum sa gasesti si lucruri bune dar si mai putin bune. Oricum lucrurile bune sunt mai numeroase si asa cum ai zis si tu , cei care avem masinile de mai mult timp putem spune ca in acest moment in Romania, este masina cu cel mai bun raport calitate/pret.
DAR: DE UNDE ESTI ?
Multumesc ! Galati

xalanax
Posts: 17
Joined: 28 Jan 2015, 16:22
Auto: Cee'd

Re: Just a car

Post by xalanax »

quelloo wrote:Salut. Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea.

Ne-ai cam lasat in suspans :P . Pana la urma la cat ti-au lasat masina?

Nu prea inteleg faza cu dotarile. Stiu ca la expozitii astia duc masini cu totul pe ele.
Multumesc de urari ! Inainte sa ajung la showroom, am aruncat un ochi pe site si am vazut ca aparuse o varianta "winter edition"super dotata, inclusiv navigatie. Ei bine, comenzile se luau in decembrie si livrarile se fac la inceputul lui februarie. Pretul fara TVA nu era exagerat, adica vreo 3.000 de euro in plus, ceea ce era de bine. Numai ca eu am luat o singura data o masina noua pe baza de comanda si am avut placerea sa astept vreo 4 luni si jumatate cu tot cu explicatiile dealerului.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Just a car

Post by BAU »

Bravo , pentru o masina KIA noua cu doar 80 km la bord pretul este excelent.

Sunt convins ca te vei indragosti din ce in ce mai mult de ea.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

xalanax
Posts: 17
Joined: 28 Jan 2015, 16:22
Auto: Cee'd

Re: Just a car

Post by xalanax »

BAU wrote:Bravo , pentru o masina KIA noua cu doar 80 km la bord pretul este excelent.

Sunt convins ca te vei indragosti din ce in ce mai mult de ea.
In cursul verii a fost o expozitie pe faleza la Galati unde au venit toti dealerii locali, asa ca au adus si exemplarul asta, prilej cu care l-au inmatriculat. La vreo doua saptamani parca, au avut un eveniment similar pe esplanada Primariei Braila si l-au deplasat si acolo. Dupa care masina a fost depozitata in showroom si s-a gandit numai la mine. :D A fost cea mai rapida achizitie auto pe care am facut-o pana acum.

xalanax
Posts: 17
Joined: 28 Jan 2015, 16:22
Auto: Cee'd

Re: Just a car

Post by xalanax »

Masina a "implinit"4.000 km si merge bine. Nu are greierasi ( sincer ma asteptam la o masina de pretul asta) motorul parca s-a mai "lasat". Consumul a scuzut surprinzator, asta daca nu ma minte cb-ul. Dupa o fugareala de 100 km pe autostrada cu 180 km/h , consumul a inceput sa scada astfel: extraurban mers linistit 110 km/h consum 5,1 cu 3 persoane si bagajele aferente drum drept si bun, urban maxim 7.5% singur in masina mers linistit. Producatorul da un 4.9 extra cu 7.9 urban. Deci e pe aproape chiar daca ei dau un consum dupa norme prestabilite si conditii ideale.
Ce ma enerveaza: lipsa inchiderii din telecomanda. Saptamana care vine ii pun un modul. Fara alarma, ca tre sa demonteze usi, etc si nu vreau sa apara zgomote suspecte ulterior.( am eu ceva pe creier cu asta)
Radio cd-ul este execrabil calitativ. Ma tot gandesc la varianta cu navigatie dar trebuie dat bordul jos si revin la paragraful anterior. Stabilitatea in curbe cu jantele de 15" este sub limita inferioara a admisibilitatii. Directia se deformeaza periculos de mult daca mergi sportiv. Probabil ca nu a fost facuta pentru asa ceva, dar merita mentionat.
Lipsa incalzirii in oglinzile exterioare pe timp de iarna. Nu stiu cum se poate instala ceva after market - poate ma sfatuieste cineva. Eventual sa le schimb cu unele la culoare si cu semnalizari incluse.

User avatar
house-max
Posts: 342
Joined: 27 Jan 2014, 10:00
Auto: kia ceed 1.4
Location: ilfov, popesti leordeni
Contact:

Post by house-max »

Bine ai venit, arunca o privire la topicurile de intalniri, poate apari la nationala :P
I love my IF 23 HaPpY old PYG :D

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Just a car

Post by Ogy »

. Directia se deformeaza periculos de mult daca mergi sportiv
Nu are cum sa ajunga la nationala cu directia aia. :)
E prima kia ceed fara incalzire in oglinzi!
Cred ca se pot schimba geamurile respective (traseele cred ca sunt facute ).

xalanax
Posts: 17
Joined: 28 Jan 2015, 16:22
Auto: Cee'd

Re: Just a car

Post by xalanax »

Masina a implinit 5.000 de km. Motorul trage ceva mai bine in sensul ca pare mai vioi. Oricum nu urca in ture asa cum as fi vrut sau cum eram obisnuit la alte masini, insa este suficient. Cel mai bine se simte la viteze de croaziera de 120-130 km/h unde inregistreaza un consum de 6.4 %. Asa am invatat-o. Ce ma mira este faptul ca masina este inca "legata"bine, fara sa fi aparut zgomote suspecte pe la imbinarile din bord sau pe la caroserie, de unde deduc ca slovacii au lucrat cu simt de raspundere. Consumul variaza destul de mult in ciclu urban, asa ca nu are rost sa afisez cifre exacte insa variaza intre 7 si 9.5% functie de trafic.
Ma deranjeaza oglinzile neincalzite si inca nu am gasit o solutie pentru ele. Dealerul local propune solutii aberante asa ca mai vad. Cu climatizarea am reusit sa ma inteleg, in sensul ca acum o pot regla cum vreau fara sa mai abureasca sau sa fie disconfort in habitaclu. Interesanta masina, chiar o surpriza chiar placuta!
Pentru anvelopele de vara va trebui sa ii cumpar jante de aliaj usor. Astept recomandari din partea voastra.

Uitasem sa mentionez elasticitatea cutiei de viteze. Remarcabila ! Se poate rula in treapta a VI cu 50 km/h si fara sa retrogradezi poti ajunge la viteza de croaziera. Treptele inferioare insa sunt foarte scurte, probabil pentru a reduce consumul Asa ca in oras, te joci destul de mult cu schimbatorul de viteze. Avantajul este ca nu "agata" insa cursa schimbatorului este medie. Pentru treptele foarte scurte era de preferat sa existe o cursa scurta a schimbatorului, insa per ansamblu este destul de ok.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Just a car

Post by Ogy »

@xalanax, daca tie iti place sa faci un monolog aici pe jurnalul tau, atunci eu te las.
Am spus ca NU AM VAZUT ceed fara incalzire in oglinzi. De curiozitate intreaba un magazin de piesa in cauza sa vezi daca iti gaseste una fara incalzire.
Treptele sunt scurte pentru ca te opresti la 3000rpm treci peste aceste rotatii si ai sa vezi ca nu mai sunt asa de scurte.
Uitasem sa mentionez elasticitatea cutiei de viteze. Remarcabila ! Se poate rula in treapta a VI cu 50 km/h si fara sa retrogradezi poti ajunge la viteza de croaziera.
O sa constati depuneri si o sa te reintorci pe aici sa te plangi. In oras mai mult de treapta a 3 a nu ai ce sa schimbi daca mergi legal.
Masina a implinit 5.000 de km....Ce ma mira este faptul ca masina este inca "legata"bine, fara sa fi aparut zgomote suspecte pe la imbinarile din bord sau pe la caroserie
Vorbeste cu unii care au trecut de 100-200k km sa te miri.
Ce masini NOI ai mai avut inainte de actuala?

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: Just a car

Post by Qalex21 »

Nu prea am inteles faza cu oglinzile neincalzite. Cand folosesti dezghetare luneta, nu se incalzesc si oglinzile ? Desemenea, nu are cheie cu inchidere si deschidere ? Eu am versiunea BEST ( cel mai slab nivel de echipare practic) si am cheie cu inchidere, deschidere usi si portbagaj + piele volan si schimbator. Si nu, nu au fost optionale. Exista si un nivel sub BEST ?

Razica
Posts: 294
Joined: 11 Nov 2007, 19:30
Auto: ceed 1.4 TGDI
Location: Berceni-bucuresti

Post by Razica »

Cred ca el are varianta all in. E un model nou in configurator. Dar cel mai usor ar fi sa confirme...
cee'd 1.6 crdi pewter beige
Hyundai I30 Facelift 1.6 GSL - ex
Ceed 1.4 TGDI

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”