Plimbatoarea mea

creepy
Posts: 9
Joined: 08 Feb 2015, 23:14
Auto: Kia Cee'd
Location: Tulcea

Plimbatoarea mea

Post by creepy »

Salutare. Cristi aici. ;) Sunt noul posesor al unei Kia Cee'd 1.4 GSL din 2014.
Cine doreste sa dea cateva pareri sau sfaturi, sunt bine-venite :)
“Take it easy driving– the life you save may be mine.” - James Dean

creepy
Posts: 9
Joined: 08 Feb 2015, 23:14
Auto: Kia Cee'd
Location: Tulcea

Re: Plimbatoarea mea

Post by creepy »

Atasez si cateva poze facute azi
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
“Take it easy driving– the life you save may be mine.” - James Dean

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Plimbatoarea mea

Post by BAU »

Ce sfaturi sa-ti mai dam noi prietene . #-o Acest forum are mii de pagini din care ai fi putut afla totul despre aceasta masina . Dar tinind cont ca acest forum functioneaza din 2007 iar tu ai modelul 2014 cred ca de fapt tu ne esti dator cu pareri despre masinuta.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

creepy
Posts: 9
Joined: 08 Feb 2015, 23:14
Auto: Kia Cee'd
Location: Tulcea

Re: Plimbatoarea mea

Post by creepy »

Deocamdata sunt entuziasmat si nu prea am avut timp sa o testez prea mult ca sa-mi fac deja o parere despre masina (buna sau rea). Am doar 300 km in bord. Ca prima impresie as da nota 9,5/10 ;)
“Take it easy driving– the life you save may be mine.” - James Dean

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Plimbatoarea mea

Post by BAU »

De ce doar atit ? eu as da 10,5 din 12 :D
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: Plimbatoarea mea

Post by Qalex21 »

Felicitari pentru achizitie !

Spune-ne te rog lucrurile care ti-au placut si cele care ti-au placut mai putin :)

crinamatei
Posts: 186
Joined: 06 Feb 2014, 14:59
Auto: kia ceed
Location: Constanta

Re: Plimbatoarea mea

Post by crinamatei »

ti-a venit cu cauciucuri de iarna?

creepy
Posts: 9
Joined: 08 Feb 2015, 23:14
Auto: Kia Cee'd
Location: Tulcea

Re: Plimbatoarea mea

Post by creepy »

1. Multumesc Qalex21. Ce mi-a placut cel mai mult este modul in care se aseaza pe sosea atunci cand carosabilul este acoperit de zapada. Aici are nota 10+ din partea mea. Lucruri mai putin placute nu prea am deocamdata, as putea spune consumul ,7,5% mixt. Ma asteptam sa fie ceva mai mic, dar am inteles ca la inceput orice masina noua are consumul ceva mai ridicat pana isi "revine". :)

2.crinamatei - nu, n-a venit cu cauciucuri de iarna. Le-am cumparat eu separat.
“Take it easy driving– the life you save may be mine.” - James Dean

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: Plimbatoarea mea

Post by Qalex21 »

Sa sti ca nu este un consum rau tinand cont de anotimp, anvelope. Intradevar, asa se spune ca atunci cand masina este noua, va consuma ceva mai mult, abia dupa 5000km, se va lasa motorul. Nu stiu ce sa zic, la mine nu a fost deloc asa ! Intradevar e foarte placut de mers cu masina in conditii de iarna, este foarte plantata si te izoleaza complet de ce se intampla afara, foarte tare senzatia.

creepy
Posts: 9
Joined: 08 Feb 2015, 23:14
Auto: Kia Cee'd
Location: Tulcea

Re: Plimbatoarea mea

Post by creepy »

Asa e. Urmatorul pas ar fi achizitionarea de senzori de parcare, insa nu sunt hotarat la model/brand...etc. plus ca nu gasesc in bord un loc potrivit in care sa pun lcd'ul de la senzori :-d.Am avut pe masina veche ceva la 120 ron cu display in oglinda insa dupa cateva drumuri facute pe soselele patriei pur si simplu mi'a "cazut" scrisul de pe oglinda :-))imi afisa intr'o parte scrisu apoi, si n'as vrea sa repet experienta aia. Apoi...cand vine primavara presimt ca ii pun si niste folii pe spate :-)
“Take it easy driving– the life you save may be mine.” - James Dean

crinamatei
Posts: 186
Joined: 06 Feb 2014, 14:59
Auto: kia ceed
Location: Constanta

Re: Plimbatoarea mea

Post by crinamatei »

creepy wrote:Asa e. Urmatorul pas ar fi achizitionarea de senzori de parcare, insa nu sunt hotarat la model/brand...etc. plus ca nu gasesc in bord un loc potrivit in care sa pun lcd'ul de la senzori :-d.Am avut pe masina veche ceva la 120 ron cu display in oglinda insa dupa cateva drumuri facute pe soselele patriei pur si simplu mi'a "cazut" scrisul de pe oglinda :-))imi afisa intr'o parte scrisu apoi, si n'as vrea sa repet experienta aia. Apoi...cand vine primavara presimt ca ii pun si niste folii pe spate :-)
era optiune la cumparare, senzori de parcare si geamuri cu tenta fumurie (nu folie), cred ca cei care is iau pe viitor sa tina cont de aceste optiuni pentru ca sunt mult mai bine integrate. Senzorii de parcare ii ai in bord si ai si buton de dezactivare in caz ca o sa ai remorca. Iar geamurile sunt cu tenta fumurie nu au folie aplicata pe ele - intradevar poate sunt mai transparente nu chiar cum prefera unuii inchise. Senzori de parcare poti monta la kia originali fara sa ai probleme cu garantia.

creepy
Posts: 9
Joined: 08 Feb 2015, 23:14
Auto: Kia Cee'd
Location: Tulcea

Re: Plimbatoarea mea

Post by creepy »

Am fost la reprezentanta si mi-au aratat ceva modele de senzori insa nu am fost prea multumit de preturi. 350 ron ceva mai simplu iar cele un pic mai sofisticate cu camera incastrata in bara undeva pe la 750-800 ron - montaj inclus. Deocamdata mai "rasfoiesc" un pic net'ul, poate gasesc ceva mai accesibil :-)
“Take it easy driving– the life you save may be mine.” - James Dean

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Plimbatoarea mea

Post by quelloo »

Felicitari pt achizitie. S-o stapanesti sanatos!

crina are dreptate, sunt asa ieftine optionalele la kia ca merita sa le pui din start (daca poti sa te mai intinzi putin cu banii si daca nu ai comandat un model gata produs deja)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: Plimbatoarea mea

Post by Qalex21 »

Eu am reusit sa scot senzorii de parcare ( spate) ca bonus, montati in fabrica KIA.

crinamatei
Posts: 186
Joined: 06 Feb 2014, 14:59
Auto: kia ceed
Location: Constanta

Re: Plimbatoarea mea

Post by crinamatei »

referitor la optionale mie si acum imi pare rau ca nu am montat si
- PTC (Positive Temperature Coefficient) heater 27e
acum in anotimpul rece conta foarte mult ... dar agentul de vanzari nu mi-a spus prea multe iar eu nu stiam atunci la ce e bun.

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”