masina noua

Niku
Posts: 6
Joined: 16 Sep 2015, 16:07
Auto: KIA CCE'D 1.6 DSL

masina noua

Post by Niku »

Salut,
Sunt fericitul posesor al unui KIA Cee'd 1.6 DSL 128 CP an fabricatie 2014. Fata de cel de anul acesta cu mai putine facelift-uri.
In primul rand vreau sa spun ca pana sa ajung sa cumpar aceasta masina eram fun Ford focus.
De cum m-am urcat in aceasta masina ( prieteni de familie aveau o KIA cee'd 1.4 benzina din 2007), mi-am schimbat parerea despre acesta. in primul rand cum arata la interior mi-a cam luat "maul" , nu mai spun de spatiu. In fine m-am decis sa fac un test drive. Am nimerit un KIA 1.6 GDI cu toate optiunile pe ea.
Pentru ca nu doream sa stau 2 luni sa astept sa-mi livreze masina, am optat pentru ce se gasea in swhowroom . Asa am gasit la oferta o KIA 1.6 DSL 128 CP.
Masina o am de o luna de zile, deci nu prea multi km la bord aproape 800 km. Am citit pe forum diverse comentarii legate de consum la tipul acesta de motorizare. Pentru inceput mi se pare ok un consum de 7.1 in oras, iar in afara 5.3 - 5.4 /100km (Bucuresti - Curtea de Arges). Banuiesc ca dupa rodajul de 1500km o sa mai scada.
Masina are o stabilitate buna in viraje, iar cu asistarile cb-ului sunt super ok . Am mai condus si alte tipuri de masini, gen Opel Astra, Ford Focus, Logan, (Kia Sorento - dar este alta treaba) .
Mi se pare o achizitie buna in raport cu pretul si dotarile standard Best + ceva optionale date in pachetul de discount al firmei.
Sunt curios daca pe parcurs se adevesreste ca nu sunt problem majore.

User avatar
catalin
Posts: 495
Joined: 06 Aug 2007, 17:22
Auto:
Location: Oradea

Re: masina noua

Post by catalin »

Sa o stapanesti sanatos si bine ai venit printre noi. :) =D>
Golf 7 1.5 Tsi

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: masina noua

Post by quelloo »

felicitari pentru achizitie. sincer n-am vazut multe ceed 2 pe forum cu motorizarea asta. sunt curios ce performante dinamice si de consum are.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Niku
Posts: 6
Joined: 16 Sep 2015, 16:07
Auto: KIA CCE'D 1.6 DSL

KIA 1.6DSL - 128CP

Post by Niku »

Multumesc pentru urari, fiind prima masina de genul acesta si eu sunt curios daca in timp va avea consumul macar aproape de cel din datele tehnice. Nu ma refer la cel din Bucuresti, pentru ca aici intervin o serie de factori, care dupa parerea mea, nu tin numai de sofer si de tipul masinii.
Promit ca o sa atasez cat mai curand posibil cateva poze ale masini.

Niku
Posts: 6
Joined: 16 Sep 2015, 16:07
Auto: KIA CCE'D 1.6 DSL

Re: masina noua Kia Cee'd 1.6 DSL 128CP

Post by Niku »

Salutare,
Asa cum am promis revin cu poze de exterior a masini .
Am trecut de 1500km, pana acum pot spune doar ca sunt super multumit de cum se comporta pe drum (stabilitate, demaraj, ext.). In Bucuresti consumul pana acum este de 6.2 - 6.5 . Adevarat ca nu am resetat la fiecare plin de motorina.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”