Kia C`eed 2 anisori

User avatar
alexandru102
Posts: 42
Joined: 09 Sep 2013, 13:54
Auto: KIA cee'd
Location: Bucuresti

Kia C`eed 2 anisori

Post by alexandru102 »

Astazi, am fost cu masinuta la Mit Motors Baneasa, pentru ITP si cu 2 problemute, respectiv, un scartait de spatar scaun si usa stanga spate, care se deschide cam greu.
Am ajuns la 8:24 avand programarea la 8:30, am asteptat cuminte pe fotoliul comod din incinta service-ului, pana pe la 10:30, cand s-a terminat inspectia periodica a masinii. Dupa aceea, am discutat despre problemele intampinate, enumerate mai sus. Referitor la scaun, initial,mi s-a argumentat ca asa ar face, din cauza suportului lombar si acel scartait este normal, dar i-am explicat ca eu nu am asa ceva la masina si au observat si ei ulterior acest lucru.. Domnul George Vasilescu si-a dat tot interesul pentru rezolvarea problemei, insa mecanicul care se ocupa de masina incerca sa evite rezolvarea problemei . Probabil nu avea chef de munca. Referior la manerul usii din spate a spus ca nu are ce sa faca si ca nu deschid eu corespunzator usa :). Dar ,domnul George i-a spus sa cerceteze problema si sa incerce sa o rezolve.. Pe la ora 11:30 mi s-au inmanat actele si mi s-a spus ca au comandat o piesa pentru scaun si ITP-ul a fost trecut cu bine.
Au trecut 2 ani si sunt multumit de masinuta, dar din pacate mecanici buni in Romania sunt destul de greu de gasit , insa cei de la receptie, se straduiesc sa rezolve problemele si clientii sa fie multumiti . Uneori reusesc, alteori,din pacate nu.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia cee'd 1.4 GSL CITY + MT 03.2014 60.000km +

crinamatei
Posts: 186
Joined: 06 Feb 2014, 14:59
Auto: kia ceed
Location: Constanta

Re: Kia C`eed 2 anisori

Post by crinamatei »

alexandru102 wrote:Astazi, am fost cu masinuta la Mit Motors Baneasa, pentru ITP si cu 2 problemute, respectiv, un scartait de spatar scaun si usa stanga spate, care se deschide cam greu.
Am ajuns la 8:24 avand programarea la 8:30, am asteptat cuminte pe fotoliul comod din incinta service-ului, pana pe la 10:30, cand s-a terminat inspectia periodica a masinii. Dupa aceea, am discutat despre problemele intampinate, enumerate mai sus. Referitor la scaun, initial,mi s-a argumentat ca asa ar face, din cauza suportului lombar si acel scartait este normal, dar i-am explicat ca eu nu am asa ceva la masina si au observat si ei ulterior acest lucru.. Domnul George Vasilescu si-a dat tot interesul pentru rezolvarea problemei, insa mecanicul care se ocupa de masina incerca sa evite rezolvarea problemei . Probabil nu avea chef de munca. Referior la manerul usii din spate a spus ca nu are ce sa faca si ca nu deschid eu corespunzator usa :). Dar ,domnul George i-a spus sa cerceteze problema si sa incerce sa o rezolve.. Pe la ora 11:30 mi s-au inmanat actele si mi s-a spus ca au comandat o piesa pentru scaun si ITP-ul a fost trecut cu bine.
Au trecut 2 ani si sunt multumit de masinuta, dar din pacate mecanici buni in Romania sunt destul de greu de gasit , insa cei de la receptie, se straduiesc sa rezolve problemele si clientii sa fie multumiti . Uneori reusesc, alteori,din pacate nu.
pret revizie la 2 ani?

User avatar
alexandru102
Posts: 42
Joined: 09 Sep 2013, 13:54
Auto: KIA cee'd
Location: Bucuresti

Re: Kia C`eed 2 anisori

Post by alexandru102 »

Eu nu apuc sa fac revizia la an.. o fac la km.La 60.000 km am dat 800 .Am facut-o pe 7 ianuarie parca.. La ITP acum am dat 96 Lei
Kia cee'd 1.4 GSL CITY + MT 03.2014 60.000km +

stenso
Posts: 318
Joined: 24 Aug 2013, 12:18
Auto: kia ceed 1.4

Re: Kia C`eed 2 anisori

Post by stenso »

F rau ca nu o faci la an si f rau ca o faci la 60k km. Si f rau ca dealerul permite asa ceva si nu o zboara din garantie.

crinamatei
Posts: 186
Joined: 06 Feb 2014, 14:59
Auto: kia ceed
Location: Constanta

Re: Kia C`eed 2 anisori

Post by crinamatei »

stenso wrote:F rau ca nu o faci la an si f rau ca o faci la 60k km. Si f rau ca dealerul permite asa ceva si nu o zboara din garantie.
pai daca omu face mai mult de 15k in mai putin de un an e normal sa o faca la km nu la perioada. probabil a 4 revizie

User avatar
alexandru102
Posts: 42
Joined: 09 Sep 2013, 13:54
Auto: KIA cee'd
Location: Bucuresti

Re: Kia C`eed 2 anisori

Post by alexandru102 »

Pai ce faceam schimbam uleiul de 2 ori .. odata la nr de km si odata la timp.. era aiurea .. principala revizie este la numarul de km iar daca nu ai atins numarul de km intr-un an atunci faci revizia la un an
Kia cee'd 1.4 GSL CITY + MT 03.2014 60.000km +

User avatar
alexandru102
Posts: 42
Joined: 09 Sep 2013, 13:54
Auto: KIA cee'd
Location: Bucuresti

Re: Kia C`eed 2 anisori

Post by alexandru102 »

Revizie am facut la fiecare 15.000 km asa cum este specificat in carte
Kia cee'd 1.4 GSL CITY + MT 03.2014 60.000km +

Brill
Moderator
Posts: 1419
Joined: 07 May 2009, 15:18
Auto: 1.6 cmc 122 CP
Location: Bucuresti - P-ta Victoriei

Re: Kia C`eed 2 anisori

Post by Brill »

stenso wrote:F rau ca nu o faci la an si f rau ca o faci la 60k km. Si f rau ca dealerul permite asa ceva si nu o zboara din garantie.
Stimabile, revizia se face la 15.000 km SAU la un an. Deci daca Alex face mai mult de 15.000 intr-un an nu iti inteleg nedumerirea
Iar garantia este de 7 ani SAU 150.000 KM.
Hai nu-i asa ca nu-i complicat?
KIA Cee`d City 1.6 122 CP B-032162 DJ-49-TOM -> B-298-MRA
Daca raspunsul nu este clubKIA.ro, inseamna ca nu ai pus intrebarea care trebuie.
Pentru a va alatura grupului clubKIA de pe facebook dati click aici https://www.facebook.com/groups/191619794193148/ apoi apasati butonul join. Un administrator va va ura bun venit!
Pagina comunitatii clubKIA pe facebook aici: https://www.facebook.com/comunitateakia

KiaUser
Posts: 95
Joined: 21 May 2014, 13:08
Auto: Kia Cee'd SW 1.6 GDI

Re: Kia C`eed 2 anisori

Post by KiaUser »

stenso wrote:F rau ca nu o faci la an si f rau ca o faci la 60k km. Si f rau ca dealerul permite asa ceva si nu o zboara din garantie.
Foarte ciudată reacție. Bănuiesc că se datorează impresiei că prima revizie a fost făcută doar la 60k km, deși afirmația lui alexandru102 a fost clară încă de la început.
Alex Dobrin
Jurnal

Brill
Moderator
Posts: 1419
Joined: 07 May 2009, 15:18
Auto: 1.6 cmc 122 CP
Location: Bucuresti - P-ta Victoriei

Re: Kia C`eed 2 anisori

Post by Brill »

In primul rand nu scrie a cata revizie e. Spune clar revizia la 60.000 km. Ar trebui sa fie a 4-a daca e sa ne luam dupa km si intervale de service.
KIA Cee`d City 1.6 122 CP B-032162 DJ-49-TOM -> B-298-MRA
Daca raspunsul nu este clubKIA.ro, inseamna ca nu ai pus intrebarea care trebuie.
Pentru a va alatura grupului clubKIA de pe facebook dati click aici https://www.facebook.com/groups/191619794193148/ apoi apasati butonul join. Un administrator va va ura bun venit!
Pagina comunitatii clubKIA pe facebook aici: https://www.facebook.com/comunitateakia

KiaUser
Posts: 95
Joined: 21 May 2014, 13:08
Auto: Kia Cee'd SW 1.6 GDI

Re: Kia C`eed 2 anisori

Post by KiaUser »

Da, asta am spus și eu, că afirmația inițială a fost clară. Am încercat doar să găsesc o explicație pentru acea reacție.
Alex Dobrin
Jurnal

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia C`eed 2 anisori

Post by Ogy »

Omul nu a inteles din prima. Acum a inteles.
PS: Buna cafeaua la astia in Baneasa? :)

User avatar
alexandru102
Posts: 42
Joined: 09 Sep 2013, 13:54
Auto: KIA cee'd
Location: Bucuresti

Re: Kia C`eed 2 anisori

Post by alexandru102 »

Ogy wrote:Omul nu a inteles din prima. Acum a inteles.
PS: Buna cafeaua la stia in Baneasa? :)
Razvan stie cel mai bine 8)
Kia cee'd 1.4 GSL CITY + MT 03.2014 60.000km +

stenso
Posts: 318
Joined: 24 Aug 2013, 12:18
Auto: kia ceed 1.4

Re: Kia C`eed 2 anisori

Post by stenso »

Da am citit eu in graba, am crezut ca topicul e revizia nr 2 ( ma mai deruteaza si info ca cel putin la sportage da in carte revizie la 2 ani!) Si mai ales ca a zis simplu..revizia de 60k.( era mai explicit revizia nr 4) si ma gandeam ce naiba face la 60k ca la tiruri?! In cazul asta e totul in regula.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Kia C`eed 2 anisori

Post by quelloo »

Ogy wrote:Omul nu a inteles din prima. Acum a inteles.
PS: Buna cafeaua la astia in Baneasa? :)
:)) la 800 lei ar trebui sa fie cea mai buna cafea din lume.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”