The Blue Star

KiaUser
Posts: 95
Joined: 21 May 2014, 13:08
Auto: Kia Cee'd SW 1.6 GDI

Re: The Blue Star

Post by KiaUser »

Da, este modificat sistemul de deschidere a ușilor dacă acestea au fost încuiate. Aceeași mișcare descuie și deschide ușa.
Eu zic că asta-i o îmbunătățire. Am avut o grămadă de nătărăi în vechea mașină care încercau să iasă și trăgeau ca Gheorghe de clapeta aia.
Motivul încuierii automate a ușilor este să nu se deschidă de afară și nu se deschid cât timp sunt încuiate.
Alex Dobrin
Jurnal

tudord
Posts: 35
Joined: 28 Jun 2014, 12:35
Auto: Kia C'eed 2016 1.4
Location: Iasi

Re: The Blue Star

Post by tudord »

Pana la urma am citit manualul. Se pare ca portierele se deschid din interior chiar daca sunt inchise din butonul de pe bord. Nu conteaza daca esti in mers sau stationa, ele se deschid. Usile din spate se deschid la a doua actionare a clapetei. La prima tragere a clapetei portierele se deblocheaza, iar la a doua usa se dechide.

Totusi as fi preferat ca ele sa nu poata fi deschise din interior doar daca usile sunt deblocate in mod voit print actionarea butonului de pe bord, sau la scoaterea cheii din contact. Deschiderea portierelor in timpul mersului poate constitui un pericol pentru pasageri.


O alta intrebare. Indicatorul pentru schimbarea vitezelor, se pare ca functioneaza doar pentru "upshifting". Eu nu am vazut sa imi sugereze schimbarea vitezelor catre trepte inferioare chiar daca merg subturat. Voi aveti aceeasi problema ? :)

Multumesc.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: The Blue Star

Post by Nesta3 »

Pe Sportage merge si la downshifting...De exemplu,in treapta 4 la 1200 ture aproximativ, iti cere treapta 3
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

tudord
Posts: 35
Joined: 28 Jun 2014, 12:35
Auto: Kia C'eed 2016 1.4
Location: Iasi

Re: The Blue Star

Post by tudord »

mergea si pe Ceed versiunile pre-facelift. Cred ca pentru versiunile post facelift, indicatorul apare doar pentru upshifting. desi in manual spune altceva.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: The Blue Star

Post by Nesta3 »

Las-o in turatie mica si pe urma accelereaza...Ar trebui sa iti arate.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

johnnys25s
Posts: 83
Joined: 17 Apr 2016, 15:36
Auto: ceed 1.6 GDI 2016 Premium+
Location: Herrenberg
Contact:

Re: The Blue Star

Post by johnnys25s »

Nesta3 wrote:Las-o in turatie mica si pe urma accelereaza...Ar trebui sa iti arate.
Salutare !
Da, asa este !

johnnys25s
Posts: 83
Joined: 17 Apr 2016, 15:36
Auto: ceed 1.6 GDI 2016 Premium+
Location: Herrenberg
Contact:

Re: The Blue Star

Post by johnnys25s »

tudord wrote:Pana la urma am citit manualul. Se pare ca portierele se deschid din interior chiar daca sunt inchise din butonul de pe bord. Nu conteaza daca esti in mers sau stationa, ele se deschid. Usile din spate se deschid la a doua actionare a clapetei. La prima tragere a clapetei portierele se deblocheaza, iar la a doua usa se dechide.

Totusi as fi preferat ca ele sa nu poata fi deschise din interior doar daca usile sunt deblocate in mod voit print actionarea butonului de pe bord, sau la scoaterea cheii din contact. Deschiderea portierelor in timpul mersului poate constitui un pericol pentru pasageri.


O alta intrebare. Indicatorul pentru schimbarea vitezelor, se pare ca functioneaza doar pentru "upshifting". Eu nu am vazut sa imi sugereze schimbarea vitezelor catre trepte inferioare chiar daca merg subturat. Voi aveti aceeasi problema ? :)

Multumesc.

Salut !
Portierele din spate pot fi blocate pentru a NU putea fi deschise din interior, de exemplu de catre copii, cu ajutorul blocajului special din usa (de langa broasca) - are un locas special unde se poate baga varful cheii si se roteste jumatate de tura (este un desen explicativ acolo) !
In acest caz, usa v-a putea fi deschisa doar din afara si doar dupa deblocarea usilor din buton, sau oprirea motorului !
Multumesc.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: The Blue Star

Post by Nesta3 »

Cu placere
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

johnnys25s
Posts: 83
Joined: 17 Apr 2016, 15:36
Auto: ceed 1.6 GDI 2016 Premium+
Location: Herrenberg
Contact:

Re: The Blue Star

Post by johnnys25s »

Nesta3 wrote:Cu placere

...si-altadata nu mai cere !! nu ?! :)
Doar confirmam cele spuse de tine !
Multumesc!

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: The Blue Star

Post by Nesta3 »

:lol: nu era la modul ala...Si alta data, cu placere
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

tudord
Posts: 35
Joined: 28 Jun 2014, 12:35
Auto: Kia C'eed 2016 1.4
Location: Iasi

Re: The Blue Star

Post by tudord »

Nesta3 wrote:Las-o in turatie mica si pe urma accelereaza...Ar trebui sa iti arate.
Eu am incercat dar ... nu mi-a aratat. Poate ca e bord supervision ?

Multumesc pentru raspunsuri.

tudord
Posts: 35
Joined: 28 Jun 2014, 12:35
Auto: Kia C'eed 2016 1.4
Location: Iasi

Re: The Blue Star

Post by tudord »

Salutare!

voua vi s-au activat intervalele de service la cumpararea masinilor ?

Mie mi-au spus ca se activeaza la prima revizie.

Multumesc.

johnnys25s
Posts: 83
Joined: 17 Apr 2016, 15:36
Auto: ceed 1.6 GDI 2016 Premium+
Location: Herrenberg
Contact:

Re: The Blue Star

Post by johnnys25s »

Nesta3 wrote::lol: nu era la modul ala...Si alta data, cu placere
Salutare !
DA, stiu ! Stai linistit ca nu am luat-o ca pe o ofensa ! Nu e cazul !
Respect.

johnnys25s
Posts: 83
Joined: 17 Apr 2016, 15:36
Auto: ceed 1.6 GDI 2016 Premium+
Location: Herrenberg
Contact:

Re: The Blue Star

Post by johnnys25s »

tudord wrote:Salutare!

voua vi s-au activat intervalele de service la cumpararea masinilor ?

Mie mi-au spus ca se activeaza la prima revizie.

Multumesc.
Salutare !
Da, la mine s-a activat intervalul de service (atat la nr de KM cat si la nr de zile) !
Ideea este ca, nu stiu daca "masina" a activat aceasta functie, sau cei de la reprezentanta au avut mai mult interes si au activat ei acest lucru la preluarea masinii de la ei !!
intrebare ?? - tu de unde o sa stii cand trebuie sa mergi la revizie daca pe bord nu apare ? (stiu ca scrie in cartea tehnica si ca ti s-a spus acest lucru, etc) - dar ca sa vezi cate ipocrizie si lipsa de interes !
Multumesc.

tudord
Posts: 35
Joined: 28 Jun 2014, 12:35
Auto: Kia C'eed 2016 1.4
Location: Iasi

Re: The Blue Star

Post by tudord »

Well ... pana la urma voi tine minte exact data cand am primit-o :D . Ce altceva pot sa mai fac. Mai mult ca sigur nu voi depasi numarul de km in primul an. :)
Multumesc pentru raspunsuri.


Si totusi, a mai intalnit cineva problema cu "downshift"-ul? Dupa ceva mai mult de 3100 km nu l-am vazut vreodata, si nu pot sa cred ca nu am mers cu ea subturata niciodata. Are vreo importanta daca masina este echipata cu Supervision ? Sa fie vreo problema de soft ?

Merci.

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”