Kia Cee'd 2017 - Planet Blue

SergiuC
Posts: 24
Joined: 20 Jul 2017, 15:48
Auto: Ceed Best 1.4
Location: Constanta

Kia Cee'd 2017 - Planet Blue

Post by SergiuC »

De ceva mai bine de o saptamana sunt posesorului Kia Cee'd 2017, Planet Blue, Best, 1.4 100CP.

Comanda a fost data in 25 iulie.
La inceput de octombrie (2-3) am primit CIV si am achitat masina.
Pe 14 octombrie am ridicat-o din reprezentanta.

Deocamdata sunt incantat de ea, gasind totusi un detaliu care reprezinta, din punct de vedere design, o problema. Aceasta este reprezentata de modul de prindere al scaunelor pentru copii TopTether (o ancorare suplimentara in portbagaj). Ei..clema pentru aceasta este localizata practic in partea exterioara a portbagajului, fapt ce duce la existenta unei zone in care, in eventualitatea unei deplasari cu bagaje, ergonomia este afectata. LA alte masini aceasta clema este localizata fie direct pe spatele banchetei, fie in partea de jos a portbagajului imediat langa bancheta.

Dotarile suplimentare sunt cam toate existente, mai putin DRL led si jante (am ramas pe cele standard).

Pretul final de achizitie aproximativ 13.500 euro.

Motorul pentru stilul meu de condus este mai mult decat suficient pentru oras si mai mult ca sigur si pentru exterior.
Voi adauga si imagini in curand.

Deocamdata o intrebare am: daca am luat pachetul travel, tavita aceea organizatoare se poate indeparta? si daca da, atunci podeaua portbagajului va putea fi coborata? (am comandat pachetul pentru priza din portbagaj mai mult, iar diferenta aceea de 5 cm sau cat este tavita este exact cat am nevoie pentru a putea aranja bine de tot bagajele pentru excursia ce urmeaza in weekend.
Multumesc.

crinamatei
Posts: 186
Joined: 06 Feb 2014, 14:59
Auto: kia ceed
Location: Constanta

Re: Kia Cee'd 2017 - Planet Blue

Post by crinamatei »

Tavita din portbagaj este formata din partea centrala care se ridica si 2 laterale prinse in suruburi. Evident ca se poate demonta, dar mai asteapta si invata-te cu spatiu existent. Eu am mult lucruri ce le tin in acel loc (trusa medicala, extinctor, ceva carpe de microfibre, o paturica, parasolar si patent cutit....) iar portbagajul e curat si gol avand acest spatiu de depozitare. Si eu am fost plecat in vacanta cu bagaje multe dar am invatat ce marime de geamantan si cite pot sa pun in portbagaj si m-am limitat la ce am.

SergiuC
Posts: 24
Joined: 20 Jul 2017, 15:48
Auto: Ceed Best 1.4
Location: Constanta

Re: Kia Cee'd 2017 - Planet Blue

Post by SergiuC »

Trusa medicala si extinctorul nu incap (sunt mai late). Ma gandesc sa inlocuiesc cutia cu o cutie mai ingusta de la o trusa expirata.
Deocamdata nu o scot, dar vroiam sa ma asigur ca se poate si ca ulterior placa ce vine deasupra lor va sta ok in cazul in care o fac.

Cu ergonomia spatiului voi testa zilele acestea. Masina veche este un Renaul Symbol cu un portbagaj imens...oi vedea cum ma descurc.


Deocamdata am 300km parcursi.
Astazi merg sa pun anvelopele de iarna.

SergiuC
Posts: 24
Joined: 20 Jul 2017, 15:48
Auto: Ceed Best 1.4
Location: Constanta

Re: Kia Cee'd 2017 - Planet Blue

Post by SergiuC »

Pus anvelope de iarna - Nokian WR D4. Dintr-o mica eroare la comanda am luat cu indicativ T in loc de H. Tinand cont ca vor fi folosite pe timp de iarna si nu am de gand sa testez masina la maxim, din punct de vedere siguranta nu ar trebui sa fie probleme. Initial am vrut sa le schimb, dar in weekend a trebuit sa plec spre Brasov, vremea se anunta cu ninsori (drept dovada luni a si nins) si am preferat sa fiu pregatit. Anvelopele schimbate la Autosoft, fara nicio problema legata de senzorii de presiune.

La drum lung s-a comportat frumos. Motorul, pentru mine, suficient de puternic (1.4), oricum semnificativ mai puternic decat precedentul (1.2 pe un Renaul Symbol).
Consum la dus 6.6, la intors 6. Pe distanta Brasov-Bucuresti consumul a fost de 5.2-5.3. Apoi a venit autostrada si a crescut semnificativ.
In oras deocamdata consumul mediu e undeva la 8.5.

Astazi insa am observat o problema si nu stiu cum sa o cataloghez. In timpul zilei am observat ca farurile nu se sting (Sistem aprindere automata faruri), chiar daca am condus in prima zi. Voi vedea zilele urmatoare daca se mai repeta problema.
Tot legat de luminile de zi, in toate pozele de pe internet, nu vad sa fie nicaieri asa. Luminile de zi sunt reprezentate practic de un bloc optic situat undeva deasupra proiectoarelor de ceata.

Am incercat sa scot tavitele, nu se poate, trebuie schimbata si partea aceea care vine peste ele cu una care sa se potriveasca pe modelul fara cutii de depozitare.

Am comandat bandouri negre. Astept sa vina. Chiar sunt curios cum va arata cu ele.

WhatsApp Image 2017-10-14 at 12.50.15.jpeg
WhatsApp Image 2017-10-14 at 12.50.15(1).jpeg

Inca nu am primit cartea de identitate a masinii.....
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
bogladen
Posts: 129
Joined: 18 Nov 2009, 20:03
Auto: Nissan Qashqai Acenta 1.5 dci
Location: Bucuresti

Re: Kia Cee'd 2017 - Planet Blue

Post by bogladen »

Foarte frumoasa masina. Nu inteleg de ce pui acele bandouri. Parerea mea e ca strici aspectul masinii, mai ales ca sunt negre.

SergiuC
Posts: 24
Joined: 20 Jul 2017, 15:48
Auto: Ceed Best 1.4
Location: Constanta

Re: Kia Cee'd 2017 - Planet Blue

Post by SergiuC »

2000 km.
Intre timp a primit si bandourile. Personal imi place mai mult asa (este la urma urmei chestiune de gusturi).
Am observat in schimb, atunci cand masina e oprita (sistem start-stop) la intervale relativ regulate (5-10 secunde) cate o pocnitura mica infundata care pare a veni de la ventilatie (cu ventialtia orpita nu se mai aude nimic).

crinamatei
Posts: 186
Joined: 06 Feb 2014, 14:59
Auto: kia ceed
Location: Constanta

Re: Kia Cee'd 2017 - Planet Blue

Post by crinamatei »

@SergiuC
baietelul tau?
observ ca esti atent la "confidentialitatea" numarului provizoriu :)

SergiuC
Posts: 24
Joined: 20 Jul 2017, 15:48
Auto: Ceed Best 1.4
Location: Constanta

Re: Kia Cee'd 2017 - Planet Blue

Post by SergiuC »

Da. Copilotul. E incantat cand ”la bord se arata kia”.
Ma jucam si eu :)

lorenzo_81
Posts: 86
Joined: 31 Jul 2008, 09:28
Auto: Cee'd by KIA
Location: Bucharest

Re: Kia Cee'd 2017 - Planet Blue

Post by lorenzo_81 »

Sal
Cateva poze cu bandourile se poate?
Si ceva detalii pret? Si de unde le ai comandat? Multumesc anticipat
Drive safe...

SergiuC
Posts: 24
Joined: 20 Jul 2017, 15:48
Auto: Ceed Best 1.4
Location: Constanta

Re: Kia Cee'd 2017 - Planet Blue

Post by SergiuC »

Cost in jur de 550-600 lei (montaj parca 50 lei). Comandate de la reprezentanta, pe baza catalogului.
O sa incerc azi sa pun si niste poze, stiu, nici eu nu am gasit cand cautam sa vad cam cum arata.
Se pun in partea de jos, si ies destul de mult in proeminenta, mai ales spre mijloc. Eu sunt multumit de decizia de a le pune.

SergiuC
Posts: 24
Joined: 20 Jul 2017, 15:48
Auto: Ceed Best 1.4
Location: Constanta

Re: Kia Cee'd 2017 - Planet Blue

Post by SergiuC »

IMG_20171209_122323.jpg
IMG_20171209_122334.jpg
IMG_20171209_122344.jpg
IMG_20171209_122400.jpg
IMG_20171209_122406.jpg
IMG_20171209_122421.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

lorenzo_81
Posts: 86
Joined: 31 Jul 2008, 09:28
Auto: Cee'd by KIA
Location: Bucharest

Re: Kia Cee'd 2017 - Planet Blue

Post by lorenzo_81 »

=D>
Super mai ales pe culoarea asta nu ies in evidenta f mult.
Preturile din catalog sa inteleg ca sunt trecute fara tva.
Drive safe...

SergiuC
Posts: 24
Joined: 20 Jul 2017, 15:48
Auto: Ceed Best 1.4
Location: Constanta

Re: Kia Cee'd 2017 - Planet Blue

Post by SergiuC »

Cam asa mi-a dat si mie la calcul. Mie chiar imi place rezultatul.
Am luat is folii dinacelea de pus la manere (cred ca mia bine luam de pe ebay/aliexpres) si folie de pus la portbagaj in zona de incarcare acolo (am avut experiente mai putin placute si am zis ca deh..tot e masina noua hai sa fie). Nu recomand montarea lor la reprezentanta, cred ca mai potrivit este la o firma care se ocupa de colantari.

Pana la ora actuala aproape 3000km. Din pacate nu sunt pe deplin multumit de pozitia la volan (nu am reusit sa imi gasesc pozitia cea mai buna, dar perseverez).

SergiuC
Posts: 24
Joined: 20 Jul 2017, 15:48
Auto: Ceed Best 1.4
Location: Constanta

Re: Kia Cee'd 2017 - Planet Blue

Post by SergiuC »

10.000 km.
Consum urban pe la 8 - 8.5 (mers calm).
Consum extern - pe drumuri nationale - spre 5. pe autostrada (120 km/h - cam 6.5, 130km/h 7) - masina incarcata, medie dupa mai multe drumuri.

SergiuC
Posts: 24
Joined: 20 Jul 2017, 15:48
Auto: Ceed Best 1.4
Location: Constanta

Re: Kia Cee'd 2017 - Planet Blue

Post by SergiuC »

Prima revizie. 13500 km. Cost 670 lei. Raver Constanta.
Cu ocazia aceasta am vazut si noul model in showroom. Mi-a lasat o impresie placuta, mai placut interiorul si parca scaunele sunt mai moi. Era versiunea Best.

Trimis de pe al meu HUAWEI VNS-L21 folosind Tapatalk


Post Reply

Return to “Jurnal de bord”