revizii 1.6 gdi

johnnys25s
Posts: 83
Joined: 17 Apr 2016, 15:36
Auto: ceed 1.6 GDI 2016 Premium+
Location: Herrenberg
Contact:

Re: revizii 1.6 gdi

Post by johnnys25s »

Salutare !

Revin cu o precizare legat de faptul ca se apropie si la mine prima revizie, care se v-a implinii la 1 an de zile si aproximativ 20.000 km !
In consecinta mi-am facut programare pentru 02.05.2017 cu toate ca este cu o saptamana si ceva dupa data achizitionarii cu un an in urma, iar cei de la service mi-au spus ca nu e nicio problema !
Asadar o sa imi schimbe filtrul de ulei, uleiul (Shell Helix Ultra Prefessional 5w30) si update la navigatie .... cost: 160 Euro !
Dupa schimb o sa revin cu pareri.

Respect !
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
eugeniuz2005
Posts: 207
Joined: 23 Mar 2008, 19:56
Auto: Kia Ceed SW (2, PE)
Location: Iasi
Contact:

Re: revizii 1.6 gdi

Post by eugeniuz2005 »

Interesant ca e cu revizia la 20.000 km...
a mea, proaspat primita, e cu 15.000 km interval revizie
Kia Cee'd SW (2, PE) 1.6GDI BEST (+more)
http://ungureanueugen.wordpress.com

johnnys25s
Posts: 83
Joined: 17 Apr 2016, 15:36
Auto: ceed 1.6 GDI 2016 Premium+
Location: Herrenberg
Contact:

Re: revizii 1.6 gdi

Post by johnnys25s »

eugeniuz2005 wrote:Interesant ca e cu revizia la 20.000 km...
a mea, proaspat primita, e cu 15.000 km interval revizie
Salut !

Revizia este defapt la 30.000 km sau la un an de zile...care "cade" prima !
Revizia nu e la 20.000 km - la ~ aceasta valoare "imi cade" prima revizie !
Cred ca ar trebui sa te asiguri si sa mai intrebi odata la reprezentanta !!
De aemenea verifica acest aspect si in cartea tehnica...cred ca e o greseala !

Respect !

User avatar
eugeniuz2005
Posts: 207
Joined: 23 Mar 2008, 19:56
Auto: Kia Ceed SW (2, PE)
Location: Iasi
Contact:

Re: revizii 1.6 gdi

Post by eugeniuz2005 »

uita-te la bordul masinii
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia Cee'd SW (2, PE) 1.6GDI BEST (+more)
http://ungureanueugen.wordpress.com

User avatar
eugeniuz2005
Posts: 207
Joined: 23 Mar 2008, 19:56
Auto: Kia Ceed SW (2, PE)
Location: Iasi
Contact:

Re: revizii 1.6 gdi

Post by eugeniuz2005 »

am vazut locatia ta... Herrenberg .... mda acolo merge cu 30.000 sau 2 ani dar la conditiile de exploatare din RO merge doar cu 15000 km si 1 an... pui aici si faptul ca uleiul cve vine in RO este pentru RO
Kia Cee'd SW (2, PE) 1.6GDI BEST (+more)
http://ungureanueugen.wordpress.com

darksleep
Posts: 167
Joined: 19 May 2016, 09:48
Auto: Kia Ceed 2016
Location: Arad

Re: revizii 1.6 gdi

Post by darksleep »

eugeniuz2005 wrote:uita-te la bordul masinii

Mie cei de la Kia Arad mi-au setat la 20K KM. Dar oricum nu lasam sa ma duc atat, la 15 K maxim voi face revizia.

johnnys25s
Posts: 83
Joined: 17 Apr 2016, 15:36
Auto: ceed 1.6 GDI 2016 Premium+
Location: Herrenberg
Contact:

Re: revizii 1.6 gdi

Post by johnnys25s »

Salutare !

intr-adevar un schimb de ulei la 20k km, pt un benzinar, este un lucru foarte bun si cred ca e cel mai bine de schimbat pt Romania !
Am ajuns cu el la acest nr de km datorita faptului ca am facut anul trecut concediul in Rom si am parcurs in 2 sapt 5000 km...ceea ce nu se v-a ma repeta in urmatorii ani ! Asa ca si eu il voi schimba la aprox 15k km.
In schimb, nu imi fac griji pentru el, pt ca aici este un alt regim de functionare al motoarelor, este totusi un ulei Shell, este garantat atat de producator cat si de KIA, arata (vizual) inca bine, iar garantia e garantie !
In plus schimbul se v-a face la aprox 2 saptamani dupa data achizitionarii masinii (setarea de service), iar cei de la reprezentanta mi-au spus ca nu e nicio problema ca o sa depasesc aceasta perioada !
Ideea e ca numai in Romania se poarta "frica" asta ca nu se face la timp si ca se pierde garantia !

In alta ordine de idei cred ca Eugeniuz ar trebui sa mai intrebe si alti posesori de benzinare pt a vedea ce setare au ei pentru revizii !
Daca cei din service au setat acel numar din necunostinta de cauza...foarte rau, iar daca l-au setat pt bani...si mai rau !! Insa daca l-au setat asa pt ca e prima revizie si au facut-o cu gandul de a "spala" motorul in urma 'rodajului'....au un 10 din partea mea (bravo lor) !

De asemenea cautati cu atentie, cititi si verificati ca, un ulei nu trebuie (este indicat) sa se inlocuiasca foarte "tanar" (des/la putini km), decat daca perioada de stat in motor atinge un an de zile ! Un ulei se invecheste (isi pierde din proprietati) si daca sta, fara a fi folosit !
De aceeea se cere inlocuirea lui la un anumit nr de km sau/si la un anumit timp de stat in aer (nesigilat) !

Multumesc.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: revizii 1.6 gdi

Post by Nesta3 »

20 mii km pentru un ulei in Romania e cel putin "sinucidere" pentru motorul ala.Mai ales dupa o vara intreaga cu km majoritatea in oras.Uleiul de motor are cateva caracteristici importante:indicele de vascozitate, TBN-ul(total base number) si cantitatea de sulf/reziduri rezultate in urma uzurii.
Un ulei cu un TBN sub 7 va rezista maximum 10mii km in conditii severe:Bucuresti-aglomeratie-caldura.Uleiurile cu TBN ridicat,10-12 sunt foarte rezistente,dar au si o cantitate mare de sulf rezultata.Pentru motoarele cu injectie directa, un ulei cu o cantitate de sulf peste 1mg, este recomandat sa nu se depaseasca 10-15 mii km.
Sunt multe aspecte, asa cum sunt si multe tipuri de uleiuri si multe tipuri de motoare.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

johnnys25s
Posts: 83
Joined: 17 Apr 2016, 15:36
Auto: ceed 1.6 GDI 2016 Premium+
Location: Herrenberg
Contact:

Re: revizii 1.6 gdi

Post by johnnys25s »

Salutare !

NU vreau sa contrazic pe nimeni si mai ales dpdv al datelor tehnice (fisei tehnice) ale uleiurilor....insa
Daca chiar ar fi asa...ma intreb dc s-ar seta pentru germania la 30k km revizia, luand in calcul aglomeratia si STAU-urile din Stuttgart, Munchen, Berlin, etc ?!
Sunt foarte sigur ca atat la KIA cat si la Shell sunt ingineri cu muuuult mai priceputi k noi, care se presupune ca stiu ce fac acolo !
In acest sens ma bazez ca acei 30k km sunt un MAXIM controlat si verificat !
Cu toate acestea faptul ca se face mai repede revizia, nu e un lucru rau.

Respect.

johnnys25s
Posts: 83
Joined: 17 Apr 2016, 15:36
Auto: ceed 1.6 GDI 2016 Premium+
Location: Herrenberg
Contact:

Re: revizii 1.6 gdi

Post by johnnys25s »

Hai noroc !

...si am fost si la prima revizie, care a constat in inlocuirea filtrului de ulei si a uleiului, cu Shel 5w30.
Revizia s-a facut la 1 an si 2 saptamani avand ~20.700km, a durat 1 ora si m-a costat 148 euro.

Faza interesanta este ca la resetarea intervalului de service din CB s-au resetat numarul de zile la 365 insa numarul de km (pana) la 30.000km, nu !!
....pentru ca conf. manualului de service odata la 1 an sau 30.000km se face rezizia, iar odata la 2 ani sau 30.000km se face o verificare (un control) !
Intrucat pana la 30.000km au mai ramas aprox 9000km.....v-a trebui sa ma prezint in curand si la acest check !

Poate confirma cineva acest lucru, valabil si pentru Romania ?

Multumesc.

User avatar
eugeniuz2005
Posts: 207
Joined: 23 Mar 2008, 19:56
Auto: Kia Ceed SW (2, PE)
Location: Iasi
Contact:

Re: revizii 1.6 gdi

Post by eugeniuz2005 »

aglomeratie este pe saturate si la noi (cred ca mai stii!!!!) insa ce nu este in Germania (inca) este praful... omniprezent in Ro. Ori cu tot cu filtrul de praf tot e rau... unde mai pui ca si uleiuri contrafacute tot prin estul EU se gasesc din belsug.....
Cred eu ca de aceea se face revizia in Ro la 1 an / 15000 km. Si cred ca e bine asa.
Kia Cee'd SW (2, PE) 1.6GDI BEST (+more)
http://ungureanueugen.wordpress.com

radurobertino
Posts: 93
Joined: 08 Jul 2016, 19:23
Auto: Kia Sportage

Re: revizii 1.6 gdi

Post by radurobertino »

Salut.Maine ma duc si eu la prima revizie cu a mea Kia Sportage 1,6 gdi.Am 15 400 de km.Vreau sa va întreb pe cei care ați facut deja prima revizie,in ce consta si cat costa,ca sa fiu pregătit.Revizia o voi face la Kia Timisoara.


Sent from my iPad using Tapatalk

darksleep
Posts: 167
Joined: 19 May 2016, 09:48
Auto: Kia Ceed 2016
Location: Arad

Re: revizii 1.6 gdi

Post by darksleep »

Grija mare cu cei de la Timisoara, ca au mai existat cazuri cand s-au trezit cu piese NON OEM la revizii si din cate scrie pe forum au fost persoane care au avut probleme cu ei din cauza neseriozitatii.

radurobertino
Posts: 93
Joined: 08 Jul 2016, 19:23
Auto: Kia Sportage

Re: revizii 1.6 gdi

Post by radurobertino »

Multumesc pentru raspuns deși este tardiv.Am fost la Timisoara la revizie.Revizia a durat vreo 50 de minute,din care mecanicul nu cred ca a lucrat mai mult de 20.Cand făceam reviziile la Dacia,imi dădeau rotile jos,sa vadă plăcuțele de frâna,trăgea de brațe si la sfârșit o puneau la tester.Aici nu mi-au dat rotile jos,doar au zis ca plăcuțele sunt la jumătate.Poate se vad plăcuțele fără sa demontezi roata.Sunt curios daca măcar uleiul este cel recomandat de Kia.De tester nici vorba,a zis ca doar daca sunt probleme.Pretul in schimb a fost ok,doar 530 de lei.Poate o sa încerc următoarea revizie la Arad.Daca imi poate recomanda cineva o reprezentanta unde se fac reviziile serios cu piese OEM.


Sent from my iPad using Tapatalk

darksleep
Posts: 167
Joined: 19 May 2016, 09:48
Auto: Kia Ceed 2016
Location: Arad

Re: revizii 1.6 gdi

Post by darksleep »

Sincer, eu iti recomand pe cei de la Arad.

Eu cand am facut revizia, m-au chemat jos in service, mi-au aratat ce piese pune pe masina etc. Mecanicii sunt OK, poti vorbi cu ei, daca ii rogi sa iti verifice articulatiile, ti le verifica fara sa comenteze, de exemplu.

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”