Schimbare plăcute de frâna

CJ80STU
Posts: 3
Joined: 21 Aug 2017, 17:20
Auto: Kia ceed
Location: Cluj

Schimbare plăcute de frâna

Post by CJ80STU »

Salutare dragilor,

Am și eu o problema / întrebare. Am o kia ceed motorina din 2017, care încă este in garanție ( ultimul an l-a început acum o săptămâna ). La revizia anuală mi-au zis băieții ca trebuie sa schimb pr fata și plăcuțele de frana si discurile. L-am întrebat de ce si discurile a zis ca așa i-a spus băiatul din spate care a ridicat-o. Discurile nu îmi par deloc consumate, si parca in perioada asta nu as avea chef sa aduc bani pe fereastra. Am mai avut mașini noi, însă prima data schimbam plăcuțele si doar a doua a treia oară schimbam si discurile. Oare voi / careva v-ați lovit de astfel de problema ? Oare totuși nu pot schimba doar plăcuțele ? Merci !
Daniel80

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Schimbare plăcute de frâna

Post by Faust »

Dacă s-a constatat că discurile de frână au ajuns sub o anumită cotă ca grosime, au bavură mare pe marginea lor, se recomandă schimbarea discurilor de frână, dacă nu se schimbă...... atunci când se vor monta plăcuțele de frână noi acestea nu vor apăsa uniform pe toată suprafața de contact cu discurile de frână.
Dacă ai dubii în ce privește onestitatea celor de la service, mergi la alt service și mai cere o opinie, plăcuțele de frână și discurile de frână se pot schimba în orice service, nu doar cele de reprezentanța, sunt consumabile și dacă le schimbi în alt service nu afectează garanția.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Schimbare plăcute de frâna

Post by BAU »

Nu ne-ai dat un amanunt important . Cam cati km are masina la bord acum ??? Si cum a fost condusa ???

Pentru ca trebuie stiut ca in functie de stilul de conducere si de drumurile efectuate ( una este sa conduci in oras , alta pe autostrada ) placutele de frana se pot uza necesitand schimbarea intre 40-50000 km pana la peste 100000 km. La fel si discurile .

Si Faust are dreptate , pe jumatate . Pentru ca se pot schimba placutele , chiar daca discurile sunt uzate si au bavura pe margine ( nu nu fie totusi prea mare ) si discurile sa nu aibe santuri pe ele , dar foarte important , sa nu fie uzate sub cota minima acceptabila . Asa ca sfatul lui este bun . Daca ai dubii, du-te la alt service in care ai incredere si mai cere o verificare . Poti sa schimbi acolo si placutele si discurile daca va fi cazul . Poti iesi mai ieftin si nu ar trebui nici sa pierzi garantia .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

CJ80STU
Posts: 3
Joined: 21 Aug 2017, 17:20
Auto: Kia ceed
Location: Cluj

Re: Schimbare plăcute de frâna

Post by CJ80STU »

BAU așa este.
Mașina are cam 73000 km la bord iar din 2020 este doar mașina de ieșit din oraș, pentru oraș avem alta mai mică. Eu ma consider o persona câte niciodată nu a tras de mașina.
Între timp am primit și ceva oferta
2300 piesele
500 manopera
Cum vi se par ?

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Schimbare plăcute de frâna

Post by Faust »

2300lei plăcuțe + discuri, doar pe față? Ce discuri și plăcuțe? Pentru F1, de ceramică ??
500llei manopera?
Enorm!
La Sportage am dat
330lei plăcuțe frână față TRW
400lei discuri față TRW
Manopera 0 că le-am schimbat eu, în service se ia cam 300...400lei manopera pentru schimbat plăcuțe + discuri.
Last edited by Faust on 28 Jun 2023, 15:01, edited 1 time in total.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Schimbare plăcute de frâna

Post by Faust »

BAU
Da se pot schimba plăcuțele dacă discul are ceva bavură pe margine, un disc de frână ține cam la două schimburi de plăcuțe de frână, minim.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Schimbare plăcute de frâna

Post by BAU »

@ CJ80STU : Da - cum spune si Faust , si mie mi se pare exagerat pretul . Chiar daca masina este mai noua , fara grija poti folosi placute si discuri After Market , ieftine si bune .

Fara a face reclama , in Bucuresti sunt doua magazine bune care au si puncte de desfacere in Cluj , eu numai de aici cumpar , iti trimit doua link-uri .

Trebuie doar sa iti creezi cont la ei ( este simplu ), plata o poti face la ridicare marfii , pe baza seriei de sasiu iti verifica si compatibilatea pieselor daca faci cumva o alegere gresita .

Succes si spune-ne ce ai rezolvat

https://www.epiesa.ro/piese-auto

https://www.autokarma.ro/contact-cluj
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

CJ80STU
Posts: 3
Joined: 21 Aug 2017, 17:20
Auto: Kia ceed
Location: Cluj

Re: Schimbare plăcute de frâna

Post by CJ80STU »

Mulțumesc.
Sper doar sa fie de-acord sa îmi cumpăr eu piesele.
Din câte observ au un adaos comercial uriaș :(. Deci piesele ( plăcuțele cu discurile ) nu ar trebui sa fie mai mult de MAX 1000 RON

Va tin la curent !
Merci mult

Fratello
Posts: 237
Joined: 17 Dec 2017, 10:08
Auto: Ceed SW 1.4GSL
Location: Ploiesti

Re: Schimbare plăcute de frâna

Post by Fratello »

Sub ce grosime ar cam trebui schimbate placutele ?

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Schimbare plăcute de frâna

Post by BAU »

Nimeni nu are o reteta pentru asa ceva . Pentru ca in functie de nr. de km parcursi , modul de franare si materialul placutelor , verificate la aceeasi perioada de timp poti sa gasesti ca placutele sunt uzate la maximum sau doar putin consumate .

O regula de bun simt spune ca placutele trebuiesc din cand in cand verificate pentru a nu se ajunge la uzura maxima , fier pe fier .

Pentru a nu ajunge la asa ceva exista senzorul de uzura pe placute . La unele masini cu semnalizare electrica in bord , la altele cu lamela metalica ce vibreaza la atingerea discului .

Acesti senzori de uzura averizeaza cand mai sunt vre-o doi, trei milimetri din stratul de uzura . Suficienti pentru a mai circula putin , pana la preschimbare .

DAR : daca ajungi in service, cam dupa ce placutele au ajuns pe la jumatatea stratului de uzura , ti se recomanda schimbarea lor.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”