Rodaj KIA Cee'd 1.6 GT

micutu
Posts: 34
Joined: 21 Nov 2016, 01:24
Auto: kia Ceed 1.6 GT
Location: Bucuresti

Rodaj KIA Cee'd 1.6 GT

Post by micutu »

Salutare,

Vineri am fost sa ridic masina de la dealer si printre altele mi-a spus sa nu trec de 3500 rpm in prima mie de km.
Primul lucru care l-am facut a fost sa fac un drum spre Deva deci automat pe autostrada pana la Pitesti, spun asta ca pe forumul de kia Cee'd I am gasit un topic "Rodaj" unde se spune ca nu trebuie sa mergi constant cu ea intr-o anumita treapta de viteza.
Eu unul nu am avut alta varianta pe autostrada decat sa ma mai joc din a cince-a in a sase-a si invers, cei drept destul de rar :) si nu am depasit viteza de 123 km/h decat de vreo 2-3 ori, iar restul drumului de la Pitesti spre Deva am mers dupa traficul care era la ora respectiva (decent), fara depasiri (doar daca prindeam un drum drept si destul de lung sa pot face o depasire lejera) fara sa o alerg cu exceptie dealul negru unde am vrut sa simt si eu ca am cumparat un GT dar nici aici nu am depasit 3500 rpm, doar ca am cam apasat putin pedala.
La intoarcere tot pe autostrada, aproape de Bucuresti si cand aveam parca vreo 900 km deja facuti am duso de 3-4 ori putin peste 4000 rpm.
Tare as vrea sa stiu din experienta care o aveti daca am procedat corect si ca nu am facut ceva care sa imi cauzeze ceva probleme pe viitor.

PS: In masina au fost doar 2 persoane.

Multumesc
A mistake repeated more than once is a decision

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Rodaj KIA Cee'd 1.6 GT

Post by Ogy »

Parerile sunt impartite. Eu zic ca ai procedat corect. Eu am respectat primii 30-40km rodajul :lol:....daca aveam GT cred ca din reprezentanta ii dadeam.

micutu
Posts: 34
Joined: 21 Nov 2016, 01:24
Auto: kia Ceed 1.6 GT
Location: Bucuresti

Re: Rodaj KIA Cee'd 1.6 GT

Post by micutu »

Multumesc frumos Ogy.
Daca la tine a fost totul ok, nu ar trebui sa imi fac griji.
A mistake repeated more than once is a decision

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Rodaj KIA Cee'd 1.6 GT

Post by Ogy »

De motor nu ar trebui sa-ti faci griji, ci de celelalte subansamble. Rezerva de 1000km este pentru ele "sa se aseze", daca esti o persoana rabdatoare. :lol:

darksleep
Posts: 167
Joined: 19 May 2016, 09:48
Auto: Kia Ceed 2016
Location: Arad

Re: Rodaj KIA Cee'd 1.6 GT

Post by darksleep »

Posesor de 1.6 GDI, mai slabuta decat a ta :D . Am tinut de rodaj cu mare sfintenie. De la dealer pana pe autostrada, acolo a vazut schimbari tot de la 4000 in sus. Am deja 4500 de KM cu ea, nu are absolut nimic.

Acum serios, am tinut seama de franari bruste si plecari bruste de pe loc, acolo chiar am menajat-o.

crinamatei
Posts: 186
Joined: 06 Feb 2014, 14:59
Auto: kia ceed
Location: Constanta

Re: Rodaj KIA Cee'd 1.6 GT

Post by crinamatei »

si eu am tinut-o un pic mai jos in rodaj pana spre 1000km, adica nu am dat de prea multe ori peste 4000rot. dar ma gandeam de fiecare data ca aceste masini ies din fabrica cu motoare rodate iar cei de acolo care poate mai fac cate un test drive de 5-10 km cred ca nu merg batraneste - chiar cred ca le fac un smoke test :)) Mai era o vorba: cum o cresti asa o ai. Eu am incercat sa o cresc ca un GT, da ea tot urla ca cica nu poate ca nu are turbo. :)

micutu
Posts: 34
Joined: 21 Nov 2016, 01:24
Auto: kia Ceed 1.6 GT
Location: Bucuresti

Re: Rodaj KIA Cee'd 1.6 GT

Post by micutu »

Va multumesc pentru raspunsuri.
Ma-ti linistit :)
A mistake repeated more than once is a decision

Mikeroni
Posts: 28
Joined: 28 Sep 2014, 20:14
Auto: Sportage GT Line MH
Location: Bucharest

Re: Rodaj KIA Cee'd 1.6 GT

Post by Mikeroni »

E, uite, rodajul meu a fost de la B-dul Aviatorilor si pana la Peco Baneasa, de frica ca raman fara benzina. Adica aproximativ 4 Km. Apoi i-am dat gaz, ca la un GT, fara teama. Si uite ca am ajuns la 36000 Km fara probleme la motor, cutie, samd.
Ex. CEED GT 2015, Act. CEED SW 2016 - SPORTAGE GT LINE MH 2019

User avatar
chubby
Moderator General
Posts: 751
Joined: 08 Dec 2008, 17:26
Auto: KIA Ceed GT
Location: Bucuresti

Re: Rodaj KIA Cee'd 1.6 GT

Post by chubby »

Si pe mine m-a tinut rodajul de la MIT din curte pana la Baneasa :)) dupa nu am mai tinut cont. E pacat de ea s-o chinui la turatii mici. Am 15k si nu am ce sa-i reprosez.. Have fun!
Poate vii duminica la Polivalenta la intalnire 8)
B-702-CBY
Nu e panica...
KIA Ceed GT FL
(ExKia Pro_Cee'd 1.4 GSL Best)
Pentru STICKERE, PM
________________________________________________________________

Image
________________________________________________________________

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”