Sfat achizitie Kia Cee'd

nathandrake
Posts: 21
Joined: 04 Jan 2021, 20:51
Auto: none yet
Location: Bucharest

Re: Sfat achizitie Kia Cee'd

Post by nathandrake »

ii dai 3500 si o iei ;)

nu stiu daca am skillurile tale de negociere, dar o sa incerc sa scad ceva
Nu vad mari diferente intre ele, cea rosie e cu 1 an mai noua si cu 50000km mai mult, deci nu stiu daca merita cei 450 Euro ceruti in plus . Sigur, sumele sunt negociabile si unul poate lasa mai mult decat celalalt, deci as merge pe cea mai ieftina dintre ele, considerand ca nu o sa gasesti un defect la cel putin una din ele.
parca cea rosie arata mult mai ingrijita, dar o sa-mi dau seama dupa ce le vad pe ambele. cea rosie are reviziile facute in reprezentanta, a fost tinuta in garaj si a avut un singur proprietar.

nathandrake
Posts: 21
Joined: 04 Jan 2021, 20:51
Auto: none yet
Location: Bucharest

Re: Sfat achizitie Kia Cee'd

Post by nathandrake »

inca o intrebare, avand in vedere ca proprietarul mi-a confirmat ca nu a schimbat distributia/ambreiaj si masina are 134k - aveti idee cat ar costa aceste lucruri?

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Sfat achizitie Kia Cee'd

Post by quelloo »

nathandrake wrote: 05 Jan 2021, 21:37 am gasit o alta care pare mai bine intretinuta:
https://m.olx.ro/oferta/kia-ceed-2009-u ... g%7Cnormal

credeti ca isi justifica pretul?
io sincer nu m-as uita la asta. masina e entry level-ul pentru ceed-ul din 2009.
nu are climatizare... si nici macar manerele nu sunt in culoarea caroseriei.

daca a mintit aici, a mintit si la alte chestii (parerea mea).
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 993
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Sfat achizitie Kia Cee'd

Post by ionutp »

Putin mai sus de buget (gasita rapid, probabil sunt si altele) - Sportage :D
- https://www.autovit.ro/anunt/kia-sporta ... tor=SEC-81
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie Kia Cee'd

Post by bprodan »

Amandoua au aer conditionat manual, sper ca vad bine. Am presupus ca ambele sunt echiparea 'Best' cea mai populara atunci.

Manerele in culoarea caroseriei erau standard parca (sau nu !?), dar arata ok acea combinatie rosu - negru. As intreba de ce nu sunt. Poate a plecat de la una cheala si a adaugat niste extroptiuni. Ca a scris in anunt "Are toate optiunile" mi se pare o exagerare, dar nu o drama.

In orice caz, o sa iti dai repede seama prin comparatie daca o facilitate lipseste de pe una din masini. Si daca nu iti dai seama repede, inseamna ca nu iti trebuie :)

@ionutp - sportage-ul ala clar nu l-as recomanda. Numai consumul la motor de 2l cu masina aia mare si te face sa plangi :)
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

nathandrake
Posts: 21
Joined: 04 Jan 2021, 20:51
Auto: none yet
Location: Bucharest

Re: Sfat achizitie Kia Cee'd

Post by nathandrake »

daca a mintit aici, a mintit si la alte chestii (parerea mea).
Da, a fost cam dubios proprietarul cand l-am sunat. L-am intrebat daca a schimbat discuri de frana/distributie/ambreiaj si a zis ca "Dumnezeu e sus si stie ca a avut grija de masina", dar nu mi-a dat un raspuns concret. A zis ca mai bine sa vin sa o vad - daca eram din CT probabil faceam asta, dar nu merita drumul din Buc.

nathandrake
Posts: 21
Joined: 04 Jan 2021, 20:51
Auto: none yet
Location: Bucharest

Re: Sfat achizitie Kia Cee'd

Post by nathandrake »

Putin mai sus de buget (gasita rapid, probabil sunt si altele) - Sportage :D
- https://www.autovit.ro/anunt/kia-sporta ... tor=SEC-81
Pare un deal bun, dar e cam mare pentru mine. Vreau ceva pe care sa invat sa conduc.

nathandrake
Posts: 21
Joined: 04 Jan 2021, 20:51
Auto: none yet
Location: Bucharest

Re: Sfat achizitie Kia Cee'd

Post by nathandrake »

Inca un Kia cee'd din CT care arata bine: https://www.olx.ro/oferta/kia-ceed-2010 ... emroT.html
Are mai multe dotari, dar e si mai scump decat celelalte.

nathandrake
Posts: 21
Joined: 04 Jan 2021, 20:51
Auto: none yet
Location: Bucharest

Re: Sfat achizitie Kia Cee'd

Post by nathandrake »

As mai vrea sa las un mesaj pentru posteritate. Am gasit un video interesant de la Inspector Auto in care au verificat o Kia Cee'd din 2008:
https://www.youtube.com/watch?v=LCYgqBQ ... torAuto.ro

In mare parte acopera si ce au mentionat baietii mai sus - dar e altceva cand vezi intr-un video unde tre' sa te uiti cand verifici masina.
Cred ca o sa apelez la ei cand o sa fiu sigur pe masina pe care vreau sa o cumpar.

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Sfat achizitie Kia Cee'd

Post by quelloo »

nathandrake wrote: 06 Jan 2021, 14:25 Inca un Kia cee'd din CT care arata bine: https://www.olx.ro/oferta/kia-ceed-2010 ... emroT.html
Are mai multe dotari, dar e si mai scump decat celelalte.
e model mai nou, dar din interior, tot entry level pare: tapiteria, AC manual si manivele la geamurile spate...
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

panzer
Moderator
Posts: 1202
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie Kia Cee'd

Post by panzer »

FL din 2010 a schimbat suspensia cu una mai moale. FL e mai confortabil dar mai instabil pe curbe. Dar motorul nu a mai avut probleme cu distributia. Deci ar fi mai safe decat cele din primul val.

Omul cu 80MAD nu cunoaste masina sau vrea sa impresioneze. A luat niste cuvinte din alte anunturi. Nu are clima, si nici ESP. Nici led-uri pe spate. E un bec simplu, dar sticla spot-ului o face sa para LED.

Poti verifica daca a schimbat discurile pe fata prin janta. Daca santul este f adanc sunt cele originale. Pe la 110k le-am schimbat si eu pe fata. Nu e mare branza insa.

Nu te baza prea mult ca motorul se aude perfect. Poate sa aiba un lube de vreun fel. Cel mai safe e sa ceri un test de compresie pe cilindri daca ai dubii. Costa cam 300 lei.

nathandrake
Posts: 21
Joined: 04 Jan 2021, 20:51
Auto: none yet
Location: Bucharest

Re: Sfat achizitie Kia Cee'd

Post by nathandrake »

O sa merg sa vad primul dintre anunturi in weekend, dar intre timp m-am gandit sa extind bugetul la 7500 EUR, pentru a lua un model mai nou.
Am gasit un anunt interesant pe OLX si as fi vrut sa verific si aici daca garantia chiar e transmisibila dupa achizitie:
https://www.olx.ro/oferta/vand-kia-ceed ... 5e610f812d

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 993
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Sfat achizitie Kia Cee'd

Post by ionutp »

Buna decizia cu marirea bugetului. Si mie mi se recomanda ca la inceput sa iau ceva mai ieftin si apoi mai scump, dar nu am vrut sa ma complic si am luat direct ce mi-am dorit. La fel am facut si cu bugetul, l-am crescut de 2 ori ca sa imi iau ceva ce imi place si chiar a meritat.

Si am luat cu automata. Da, nu ma descurc prea bine cu manuala, dar ma descurc, daca e necesar. Am mai condus ocazional si mai cu frecat ambreiaj, mai cu omorat motorul, dar daca o sa fie nevoie sa conduc manuala o sa ma descurc.

Pare foarte OK, din descriere, masina respectiva iar garantia e transmisibila. Doar sa o verifici.
PS: Pe mine m-a "salvat" garantia cand am schimbat turbina. Am mai schimbat ceva la AC (supapa de expansiune) pe garantie dar pretul nu ar fi fost prea mare.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

panzer
Moderator
Posts: 1202
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie Kia Cee'd

Post by panzer »

Eu le am pe amandoua. Mai degraba prima generatie isi face banii decat a doua la aceeasi km.

Costul de intretinere este la jumatate la prima fata de a doua. Toate piesele sunt dublu la pret, nu se gasesc decat la service, etc.
Pana si manopera este cu 30 lei/ora mai scumpa la reprezentanta. (170 vs 140 lei/h).

Daca gasesti una din prima generatie corecta mai ales FL, primesti mai multa masina la aceeasi bani. Citeste pe la mine prin jurnal. In afara de faruri care sunt super la Ceed 2. Daca esti mai in varsta si conteaza.

Mi-am adus aminte: culoarea Rosu a avut ceva probleme. Vezi sa nu fie revopsita pe la coltul strazii.

Mai e problema ca prima generatie este Euro 4 iar a doua Euro 5. Daca iti e teama ca baga astia taxa Oxygen, Gen 2 poate fi mai de viitor. Depinde cat vrei sa le tii.

nathandrake
Posts: 21
Joined: 04 Jan 2021, 20:51
Auto: none yet
Location: Bucharest

Re: Sfat achizitie Kia Cee'd

Post by nathandrake »

Mersi de sfat, m-am uitat peste jurnalul pe care il tii pentru Cee'd 1.
Ziceai pe acolo ca cel mai bine iti optimizezi costurile daca vinzi masina dupa 7 ani, ca apoi incepi sa bagi din ce in ce mai multi bani in ea. Trebuiau schimbate din ce in ce mai multe. Poate asta ar fi un argument sa iau direct Ceed 2? Nu am apucat sa ma uit inca peste jurnalul de Ceed 2 sa vad cat ai cheltuit pana acum cu ea. Dar o sa citesc, ca sa vad cat de util e sa ai acea garantie.

Legat de cat as vrea sa o tin, depinde de ce model mi-as lua. Un Ceed 2 l-as tine clar pe termen lung, pe cand primul model l-as tine 2-3-4 ani pana as fi mai sigur pe cum conduc, apoi as face tranzitia la altceva.

Post Reply

Return to “CEE'D I (2006-2012)”