Schimbare scaune

mihaidumitru2001
Posts: 10
Joined: 28 Jan 2021, 13:14
Auto: "Cee'd"
Location: București

Schimbare scaune

Post by mihaidumitru2001 »

Salut!

A incercat cineva sa schimbe scaunele fata la o kia ceed ed? Ale mele s au cam tocit și mă gândeam că ceea mai bine varianta ar fi înlocuirea lor din dezmembrări. Credeți că ar putea apărea probleme cu calculatorul mașinii în privința airbag ului? A mai făcut cineva vreo operațiune de genul? Sunt mai de calitate scaunele din semi-piele?

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Schimbare scaune

Post by quelloo »

o sa revin cu poze sa vezi cum se prezinta dupa 12 ani si peste 200k km.
Cred ca o sa vada calculatorul automat airbag-urile din scaune odata ce le conectezi. doar sa nu fie lipsa fizic.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

mihaidumitru2001
Posts: 10
Joined: 28 Jan 2021, 13:14
Auto: "Cee'd"
Location: București

Re: Schimbare scaune

Post by mihaidumitru2001 »

Ok, aștept

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Schimbare scaune

Post by quelloo »

a durat ceva dar am ajuns in sfarsit cand am schimbat anvelopele
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

mihaidumitru2001
Posts: 10
Joined: 28 Jan 2021, 13:14
Auto: "Cee'd"
Location: București

Re: Schimbare scaune

Post by mihaidumitru2001 »

Mersi frumos pentru poze!!!

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Schimbare scaune

Post by quelloo »

si ca sa adaug, masina a mers in 90% din km ei cu minim 2 persoane si in spate
si pozele acum sunt facute cu masina nespalata de prin februarie timp in care am mai fost la ski de vreo 4 ori deci mi-au intrat si cu ceva zapada si noroi pe ei
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Re: Schimbare scaune

Post by bwo »

Cele din piele se mentin bine chiar si dupa atatia ani, in schimb cele din material textil sunt slab calitativ.
A retapitat cineva scaunele din material textil ? Daca da, cat a costat si unde ?
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

User avatar
Philbox
Posts: 186
Joined: 05 Mar 2008, 17:17
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Schimbare scaune

Post by Philbox »

Le-am inlocuit eu pe cele originale din panza/stofa, cele fara reglaj pe inaltime si lombar(varianta best), dupa 13 ani. Motivul a fost un upgrade, am reusit sa gasesc unele originale din dezmembrari(fara airbaguri sarite binenteles), dar cele cu reglajele lombar si inaltime, plus buzunarul aferent si tetierele active cu care sunt dotate. Nu a fost nici o problema cu recunoasterea airbagurilor, nu au dat nici o eroare(verificata pe tester).
Patru suruburi si mufa aferenta de sub scaun(senzor presiune/greutate si centura). Durata: jumatate de ora.
Foarte multumit. Cost 400 scaunele si 100 manopera.
cee'd HB, 1.4 GSL Best, Kompass Blue => BLUE THUNDER
Image

User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Re: Schimbare scaune

Post by bwo »

Multumesc Philbox pt raspuns, eu am din fabrica scaunele cum le-ai luat tu de la dezmembrari si caut sa le retapitez pe cele din fata (cu toate ca doar cel de la sofer este uzat rau, chiar daca am 183cm si 83kg si am doar 100.000Km cu masina). O sa incerc sa merg pe la cei care se ocupa cu acest lucru in Bucuresti sa vad cam ce cost ar fi.
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

User avatar
Caralumba
Posts: 725
Joined: 18 Aug 2012, 04:37
Auto: Cee'd 1,4 BEST GSL,Piston Grey
Location: Bucuresti

Re: Schimbare scaune

Post by Caralumba »

<<bwo>> incearca si un telefon aici https://www.google.ro/maps/@44.4174659, ... 6656?hl=ro
Fair day, be well !
Image

User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Re: Schimbare scaune

Post by bwo »

Caralumba wrote: 10 May 2021, 09:35 <<bwo>> incearca si un telefon aici https://www.google.ro/maps/@44.4174659, ... 6656?hl=ro
Multumesc Caralumba. De la ei am luat o bucata de piele pentru husa de la schimbator, avea de gand sa trec si pe la ei. :)
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Re: Schimbare scaune

Post by bwo »

Cum scaunul de la sofer a inceput sa se deterioreze mai rau in ultima perioada am cercetat putin piata celor care retapiteaza scaune auto in Bucuresti. Nu o sa dau nume de la cei care am pimit oferte de pret, daca este cineva interesat o sa ii scriu in privat. Nu am cerut oferte de la cei care se considera premium in acest domeniu. Cei de care zicea Caralumba mi-au cerut 500 lei pentru retapitat cu material textil un scaun (include si materiale si manopera), altii care sunt undeva pe Valea Cascadelor mi-au cerut 1000 lei pentru un scaun sau 1700 lei pentru ambele scaune, tot material textil (eu initial am crezut ca la pretul asta este vorba de piele :shock: ) si mai am o oferta de 800 lei un scaun sau 1500 lei ambele scaune, astia sunt undeva prin sectorul 3. Deja aveam in cap sa rezolv eu singur aceasta problema, masina de cusut am la parinti acasa asa ca lu-am in serios aceasta varianta, dar din greseala sau noroc am ajuns la o persoana care se ocupa cu asa ceva si mi-a cerut 150 lei manopera pentru un scaun, pt material am fost trimis la un depozit din sectorul 2, de acolo mi-am luat doua feluri de material textil auto pe care am platit 136 lei (este 68 lei metrul liniar de material). Ca si timp de lucru cei care cereau 500 lei/scaun ziceau 2 zile, cei cu 1000 lei/scaun ziceau 4 zile, iar cei cu 800 lei/scaun ziceau 3-4 zile. Probabil luni o sa demontez scaunul ca sa scot tapiteria cea veche si sa o duc sa o faca pe cea noua. O sa revin cu poze dupa ce termin de montat tapiteria cea noua.
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Schimbare scaune

Post by andrei1271984 »

daca faci un calcul cat timp ai pierdut si ce munca mai prestezi si tu pentru demontarea scaunului ajungi tot la banii aia #-o :lol:
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Re: Schimbare scaune

Post by bwo »

andrei1271984 wrote: 23 May 2021, 08:18 daca faci un calcul cat timp ai pierdut si ce munca mai prestezi si tu pentru demontarea scaunului ajungi tot la banii aia #-o :lol:
Nici unul din cei de mai sus nu iti demontau scaunul, tu trebuie sa mergi la ei cu scaunul/scaunele demontate si sa le lasi acolo, singurul timp pierdut este ca am fost eu si am cumparat materialul, dar cum in acea zi aveam oricum treaba in zona Obor nu o vad ca timp pierdut.
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Re: Schimbare scaune

Post by bwo »

Revin cu detalii dupa ce am schimbat tapiteria la scaunul de la sofer. Ca si costuri au fost 68 lei 1m x 1,4m material textil (a ajuns pentru un scaun) si 150 lei manopera. Initial am cumparat doua materiale diferite, unul sa il folosesc la partile din exterior ale scaunului si unul sa il folosesc la partile din interior ale scuanului asa cum este si cel original, dar pana la urma am folosit doar un singur model. Materialul original este slab calitativ(nu prea are deloc burete pe interior fata de cel pus acum care are cam 2 cm burete), probabil de aceea sa si degradat asa repede (am 98.000 Km). De demontat nu este foarte complicat, am intampinat unele dificultati la cablul care face legatura intre tetiera si sistemul de activare al ei (am tetiere active si sitemul de activare este mecanic, pe cablu, de aceea nu poti sa scoti tetiera pana nu dejactivezi sistemul din interiorul spatarului) si am mai intampinat dificultati la clapeta de plastic de sus din colt care rabateaza scaunul (cel care exista la masinile cu doua usi), aici am stat o zi pentru ca nu am reusit sa inteleg cum se demonteaza clapeta si nu am gasit pe net nimic pe acest subiect (acum nu o sa mai dureze decat 5 minute sa demontez aceasta clapeta). Saptamana viitoare o sa imi schimb si tapiteria de la scaunul pasagerului chiar daca aceasta nu este deteriorata asa cum era la scaunul soferului, dar acum arata mult mai bine scaunul de la sofer fata de cel al pasagerului. Acum datorita buretelui pe interior scaunul este mai confortabil si mai placut cand te asezi. Daca sunt persoane care doresc mai multe detalii privind aceasta operatiune pot sa imi scrie pe privat si ii ajut cu mare drag.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

Post Reply

Return to “CEE'D I (2006-2012)”