Schimbare scaune

BlueHack
Posts: 146
Joined: 28 Apr 2021, 13:31
Auto: Kia Ceed Active 1.6 CRDI
Location: Bucuresti

Re: Schimbare scaune

Post by BlueHack »

Se potrivesc scaunele de la Ceed II? Am gasit unele in stare buna si m-ar tenta sa le schimb daca s-ar potrivi.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Schimbare scaune

Post by quelloo »

n-am stat asa de mult pe scaune de ceed 2 dar cat am stat, mi s-au parut ca nu au sustinerea laterala si nici confortul celor de pe ceed 1.
trebuie vazut daca sinele acelea au aceleasi prinderi. alte chestii nu trebuie sa fie compatibile. conexiunile pentru airbag tre sa fie standard.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Schimbare scaune

Post by Nesta3 »

Sunt inferioare scaunele de ceed II fata de cele de ceed I.Nu au susținere laterala și deși par mai moi, in realitate te cam chinui să îți găsești confortul in ele.
Caută scaune de ceed III.Nu știu dacă se potrivesc sau nu, dar e altă poveste cu ele.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

BlueHack
Posts: 146
Joined: 28 Apr 2021, 13:31
Auto: Kia Ceed Active 1.6 CRDI
Location: Bucuresti

Re: Schimbare scaune

Post by BlueHack »

Mulțumesc! Nici nu-mi dăduse prin cap sa mă gândesc la susținerea laterală.

Geo-jawa
Posts: 3
Joined: 21 Feb 2023, 22:56
Auto: Kia ceed 1.4
Location: București

Re: Schimbare scaune

Post by Geo-jawa »

Salut!
Știe cineva ce scaune se mai potrivesc chiar și de la alte mașini pentru o kia ceed 2008 fără reglaj pe înălțime?
Sau caut sa cumpăr un scaun de kia ceed cu reglaj pe înălțime la scaunul șoferului (nu prea găsesc) sau altă variantă de a înălța scaunul.
Mulțumesc!

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Schimbare scaune

Post by panzer »

O perna? :mrgreen:

Cel mai bun scaun de ceed dupa parerea mea este scaunul semi piele de pe Ceed 1 FaceLift. A tinut si mai bine la tavaleala si nu a fost dinaala de burete 100%, care te impresioneaza in showroom si te enerveaza ani de zile dupa. Are si suport lombar, iar al meu are si incalzire. Nix ventilatie ca nu suntem premium.

Cauta un scaun de Magentis. Si alea pe versiunile de sus sunt foarte confortabile.

Despre ce se potriveste la ce: incearca la dezmembrari sau cauta un magazin de tunning auto care vinde Recarro sau alte gogomanii dinastea.
Altfel: dai scaunul la max in spate, masori dinstanta intre sine (cat mai exact). Memoreaza forma sinei (cel mai probabil e la fel la toate), dar sa fii sigur. Si mai masoara inaltimea dintre podea si scaun: daca ai airduct dinala de duce ACul in spate. Si cu schita in mana te plimbi pe la dezmembrari.
TIP: masinile de Anglia au scaunul stanga de obicei intr-o stare mult mai buna decat cele de UE.

cristianst85
Posts: 48
Joined: 03 Dec 2017, 22:12
Auto: Kia Pro Cee'd
Location: Bucharest

Re: Schimbare scaune

Post by cristianst85 »

Salut.

Are cineva instrucțiuni cum se demontează scaunele față? Mă refer în ce ordine trebuie făcute operațiile, deconectare mufă senzor, și dacă trebuie deconectată borna de la baterie înainte. De asemenea la ce cuplu se strâng șuruburile? Eventual o fișă tehnică ceva?
Kia Pro Cee'd 1.6 GSL 93kW 126cp (2009) Black Pearl
Anvelope de vară: Michelin Pilot Sport 4 215/40 ZR17 (87Y) XL

Post Reply

Return to “CEE'D I (2006-2012)”