nu vad de oglinzi

AdyS
Posts: 5
Joined: 22 Jun 2021, 19:13
Auto: kia ceed ED B5P21
Location: Bucuresti

nu vad de oglinzi

Post by AdyS »

Printr-un concurs de imprejurari, a trebui sa fac schimb pentru o periada cu sotia, ea sa conduca masina mea, un Kia ceed, din 2009, model ed b5p21, iar eu sa conduc masina ei, un Fiat panda.
Mi-a spus ca i-a fost foarte greu sa conduca, deoarece, datorita oglinzilor foarte mari nu are vizibilitate stanga-dreapta, mai ales la sensul giratoriu sau la intersectii, cand se asigura din partea stanga.
I se pare ca este foarte jos scaunul, chiar daca are 1.65 m, ajunge foarte bine la pedale, insa unghiul de vizibilitate e foarte mic. Pur si simplu, imi spune ca uitandu-se spre stanga i se pare ca vede doar oglinda si face eforturi mari sa vada daca vine vreo masina, in sensul ca trebuie sa "se ridice" putin in scaun, sa priveasca deasupra.

A pus si o pernuta si tot nu s-a rezolvat situatia. Oare mai e cineva care pateste asa ? Eventual, ce e de facut ?

Multumesc frumos.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: nu vad de oglinzi

Post by quelloo »

e o chestie de obijnuinta mai mult ca sigur si modul de abordare al intersectiilor.
eu unul n-am simtit niciodata vreo problema de vizibilitate la masina. chiar as fi vrut sa fie scaunul si mai jos de cat este (si am 1.75 doar)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

AdyS
Posts: 5
Joined: 22 Jun 2021, 19:13
Auto: kia ceed ED B5P21
Location: Bucuresti

Re: nu vad de oglinzi

Post by AdyS »

Poate cei 10 cm fac diferenta :)

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: nu vad de oglinzi

Post by Faust »

Soția mea este mică de înălțime dar nu are probleme cu oglinzile de la Sportage, probabil că este doar obișnuința sau...... dibăcia.
A mea conduce un WV Golf.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

Post Reply

Return to “CEE'D I (2006-2012)”