Ornament interior

adinhouse
Posts: 6
Joined: 08 Nov 2022, 13:01
Auto: Kia Ceed
Location: Craiova

Ornament interior

Post by adinhouse »

Buna, as vrea sa stiu daca Kia Ceed hatchback din 2008 ar trebui sa aiba un capac din plastic interior peste ansamblul aeroterma. Multumesc!

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Ornament interior

Post by BAU »

Ansamblul aerotermei cu toate mecanismele este in spatele plansei de bord , nu ar trebui sa se vada nimic din el decat daca te apleci si privesti sub bord . La ce capac te gandesti ??? Poti face o fotografie ???
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

adinhouse
Posts: 6
Joined: 08 Nov 2022, 13:01
Auto: Kia Ceed
Location: Craiova

Re: Ornament interior

Post by adinhouse »

De un an a aparut un "suierat" la functionarea aerotermei si la cald si la rece. Am incercat sa privesc de jos spre aeroterma, se vedea intradevar dar sunt si niste suporti de plastic cu orificii, care pare ca ar fi sustinut Inca un capac. Poate asa ceva ar atenua din zgomot. Aeroterma este cea originala cu 80000 km la bord. Din Cate am citit este anevoios de lucrat la aeroterma.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Ornament interior

Post by BAU »

" De un an a aparut un "suierat" la functionarea aerotermei si la cald si la rece "

Sa intelegem de aici ca " suieratul" apare DOAR cand functioneaza aeroterma ?? . Deci cand functioneaza motorul ??

Daca este asa ar putea fi ceva in zona motorului , turbinei ce " trage " aerul curat de afara

Ar fi posibil sa fi cazut vre-un obiect ( creanga , frunza , etc ) sub filtrul de habitaclu care sa atinga turbina , motorul .

Ca sa se ajunga la motor , trebuie sa te uiti sub torpedou , acolo ar trebui sa se gaseasca un capac de plastic ce protejeaza motorul aerotermei .

Daca exista acel capac ( cred ca are patru sau cinci suruburi ) se desface si se ajunge la motor . Se desfac cele trei suruburi care tin motorul si acesta iese impreuna cu turbina .

Ai un desen ce te poate ajuta
INSPECTION.doc
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

adinhouse
Posts: 6
Joined: 08 Nov 2022, 13:01
Auto: Kia Ceed
Location: Craiova

Re: Ornament interior

Post by adinhouse »

Multumesc mult, m-am uitat sub torpedou, nu este capac sa protejeze ansamblul aerotermei (poate ar reusi sa atenueze zgomotul aerotermei). La turatie maxima, dispare acest zgomot, banuiesc ca motorul are un joc in lagare. Nu am acces la desene, poate m-ar lamuri ce sa fac in continuare.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Ornament interior

Post by BAU »

Vad ca astazi este prima data cand ai postat pe acest forum . Banuiesc ca te-ai logat si inregistrat cu user si parola . In aceasta situatie ar fi trebuit sa vezi desenul atasat . Este in format . doc , de pe orice telefon sau calculator care are instalat un Office ar fi trebuit sa il poti deschide . Cred ca ti-ar fi folosit sa iti faci o parere. Iti mai trimit un desen . Aici vezi fiecare component de la motor . Daca vei fi nevoit pana la urma sa desfaci motorul
COMPONENT LOCATION.doc
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

adinhouse
Posts: 6
Joined: 08 Nov 2022, 13:01
Auto: Kia Ceed
Location: Craiova

Re: Ornament interior

Post by adinhouse »

Am reusit sa vad desenul, lipseste capacul. Poate gasesc la dezmembrari.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Ornament interior

Post by BAU »

In aceasta situatie vei avea mai mult de lucru . Nu cred ca daca vei cauta si vei gasi la dezmembrari acest capac si il vei monta vei rezolva problema .

Pentru ca daca acel capac a fost demontat ma duce gandul ca s-a mai incercat o reparatie in acea zona . Poate motorul a fost blocat , poate turbina a fost indoita . Daca vei deschide si al doilea desen o sa vezi ca daca din cine stie ce motiv , aeroterma functioneaza o perioada fara filtru de cabina , tot praful si mizeriile trase de afara sunt introduse in masina si se depun pe turbina si motor blocandu-l .

Asa ca te sfatuiesc sa vezi daca ai filtrul de polen la locul lui , in ce stare este , si eventual sa scoti si sa verifici motorul si turbina .

Desenele atasate te vor ajuta sa intelegi si sa incerci remedierea singur
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

adinhouse
Posts: 6
Joined: 08 Nov 2022, 13:01
Auto: Kia Ceed
Location: Craiova

Re: Ornament interior

Post by adinhouse »

Masina este cumparata de mine, noua si a fost bine ingrijita, cu revizii facute la timp. De altfel este o masina foarte buna, insa la drum lung este deranjant zgomotul. Am de la dezmembrari un ansamblul complet motoras+ventilator, ramane sa ma chinui sa le schimb. Multumesc mult pentru bunavointa, de altfel sunt un fan Al masinilor Kia Ceed.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Ornament interior

Post by BAU »

Si eu .
Daca spui ca masina a fost ingrijita inseamna ca ar fi posibil sa se fi intamplat ceea ce spui tu . Daca la demontare nu gasesti nimic in neregula cu turbina ar fi posibil ca axul rotorului sa fi capatat joc . Sa verifici si turbina , poate este descentrata .

Dupa ce schimbi motorul si turbina ( cred ca este varianta cea mai usoara de schimbat decat sa schimbi tot ansamblul ) , sa speram ca se va rezolva .

Sa ne spui ce ai gasit . Poate mai foloseste si altora .

Succes
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

adinhouse
Posts: 6
Joined: 08 Nov 2022, 13:01
Auto: Kia Ceed
Location: Craiova

Re: Ornament interior

Post by adinhouse »

Am reusit sa demontez aeroterma. Are un alt fel de capac, cu o legatura spre un furtun probabil pentru condens. Capacul este mai mic, un fel de scoica peste motoras. Foarte dificil se demonteaza capacul. Zgomotul este din aeroterma, probabil din lagarele motorului. Am conectat un ansamblul second si zgomotul este acelasi. Ramane sa montez un ansamblu iar unul sa incerc revizuirea total ( lagare, perii motor, etc.) Un ansamblu nou este 350 lei si nu sunt deloc sigur ca as primi ceva de calitate.

Post Reply

Return to “CEE'D I (2006-2012)”