Pentru prima oara Kia

lordUlaan
Posts: 1
Joined: 20 Aug 2023, 18:22
Auto: Ro
Location: Constanta

Pentru prima oara Kia

Post by lordUlaan »

Salutare.Urmeaza sa achizitionez un pro ceed 2008 1.6 126cp cu 110 mii km si as fii avut nevoie de sfaturi la ce as putea sa fiu mai atent si ce ar trebui sa schimb in afara de filtre si ulei.Ar trebui sa schimb si pompa de apa sau furtunele,prefer sa bag acum decat sa ma lase cand am mai mare nevoie de ea.Cat despre ulei ma gandeam la un liqui moly 5w20 molygen,sau sa merg pe uleiul original de la hyundai?Multumesc de ajutor.

Crisss
Posts: 62
Joined: 15 Mar 2020, 16:48
Auto: Kia Ceed 1.6 GLS MT
Location: Bucuresti

Re: Pentru prima oara Kia

Post by Crisss »

Ultima data, adica acum vreo 2000km am bagat Total QUARTZ ENERGY 9000 HKS G310 5W30. Imi place cum se aude/simte motorul, asa ca daca il mai gasesc data viitoare tot asta o sa folosesc.
Negrilica mea: KIA Ceed 1.6 GLS MT 122 CP, 2008, benzina. ODO 79000km.

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Pentru prima oara Kia

Post by Faust »

5W20 este prea subțire, o să ardă ceva din el.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Pentru prima oara Kia

Post by BAU »

Cum ti-a venit ideea de a folosi 5W20 ???? Nu este indicat pentru temperaturile caniculare din ultima perioada de la noi . In cartea tehnica la masinile de acest gen, din acelasi an de fabricatie se recomanda 5w30 .

Apoi nici Total QUARTZ ENERGY 9000 HKS G310 5W30 parca nu ar fi chiar potrivit desi este recomandat de kia si Hyundai , Este doar A5 , si API SM
indicat pentru prima umplere ( dar totusi am gasit pe internet ca s-ar pute folosi si ulterior ) - Cred ca Nesta ar putea veni cu lamuriri suplimentare legate de uleiuri .

Apoi motorul este pe benzina de 1.6 l , la acest tip de motor eu de mai multi ani ( cum spune si Criss , ca de mai multi ani ), folosesc si sunt multumit , cel putin pana acum, Eneos Sustina 5w30 . Nu este prea ieftin , si nu stiu cat de mult respecta tehnologia Japoneza dar este recomandat mai mult pentru motoare pe benzina , este API AN si ILSAC GF5
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

Crisss
Posts: 62
Joined: 15 Mar 2020, 16:48
Auto: Kia Ceed 1.6 GLS MT
Location: Bucuresti

Re: Pentru prima oara Kia

Post by Crisss »

Bau m-am documentat putin inainte sa pun uleiul ala in motor si nu aparea nicaieri/nimeni sa spuna ca ar dauna.
Ideea e ca am simtit o imbunatatire cu el. Ce am mai folosit a fost Shell Helix Ultra ECT C3 5W30, Total Quart Ineo Long Life 5w30 si categoric cu HKS G310-ul se impaca mai bine, sunetul motorului, "feeling-ul" , nu a consumat 1 gram de ulei, consumul benzinei nu s-a modificat.
Acum poate si faptul ca a mea e mai "cruda" la kilometraj sa se pupe bine cu asta, nu stiu...
Negrilica mea: KIA Ceed 1.6 GLS MT 122 CP, 2008, benzina. ODO 79000km.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Pentru prima oara Kia

Post by BAU »

@ Criss . Nimeni nu spune ca nu te-ai documentat . Si nimeni nu cred ca este asa de inconstient incat sa exploateze masina fara un pic de simt de raspundere , fara sa se documenteze putin . ( de fapt cate unii mai sunt ) . Si sunt convins ca ai ajuns la concluzia ca este ceea ce se potriveste .

Surpriza mea a fost ca la acest ulei nu am gasit decat foarte putine date tehnice . Si anume ca este A3 ( mi se parea normal sa fie si C3 ) Apoi doar dupa multe cautari am vazut ca se spune ca se poate folosi si ulterior , nu doar la prima umplere .

Daca tu spui ca esti multumit si l-ai folosit de mai multe ori inseamna ca nu este de aruncat .

Acelasi Shell Helix Ultra ECT C3 5W30 dar Extra l-am folosit si eu de mai multe ori . Si am fost multumit .

Ulterior am gasit acest Eneos Sustina , Care este API SN dar si Acea C3 . Plus ILSAC GF-5. Vad ca peste tot il dau ca fully syntetic ,

Se comporta bine motorul si daca ar fi la fel de bun precum costa , cred ca merita
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

Post Reply

Return to “CEE'D I (2006-2012)”