Am testat noua Kia Optima 2012 136 CP . În sfârșit !

alexx
Posts: 48
Joined: 08 Oct 2008, 23:54
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Am testat noua Kia Optima 2012 136 CP . În sfârșit !

Post by alexx »

În sfârșit!
Am reușit să testăm o mașină pe care ne-o doream de ceva timp și de care eram foarte curioși să vedem dacă se ridică la nivelul concurenței.

OPTIMA 2012 1.7 136CP AUTOMATĂ.
Am avut în test o versiune extrem de bine dotată, poate chiar prea bine :D pentru că toate opțiunile suplimentare ridică mult prețul.
În review oficial nu am mai avut momentan nici o altă mașină din acest segment, dar din experiențele personale cu multe autoturisme premium de până în 30.000 euro pot afirma că Optima s-a prezentat foarte bine și este chiar o mașină de luat în seamă.
Prețul pentru versiunea de top poate fi însă o problemă :(
Noi ne-am bucurat totuși de navigație, piele, scaune încălzite față-spate, trapă, padele pe volan, xenon etc ceea ce se traduce printr-un interior care arată într-un mare fel...

Vă las să vedeți ce a ieșit și să ne spuneți ce părere aveți!

http://auto-testdrive.ro/test-drive-kia ... 12-17-crdi
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
cee'd sw 1,4 gsl + gpl Landi renzo, Best, pewter beige PH 84 AML

merge bine, dom'le ;)

User avatar
moguai
Posts: 401
Joined: 04 Sep 2007, 21:40
Auto: Subaru WRX STI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Am testat noua Kia Optima 2012 136 CP . În sfârșit !

Post by moguai »

si, cum vi se pare raportata la concurenta? luand in considerare raportul/calitate pret? daca ai 25 000 eur mergi pe optima sau concurenta?
Ex: Ceed 1.4 Best, Kompass Blue
Ex: Subaru Impreza 2.0S, Pearl White
Now: Subaru Impreza WRX STI 2.5T, Rally Blue & Ceed 1.4 City

alexx
Posts: 48
Joined: 08 Oct 2008, 23:54
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Am testat noua Kia Optima 2012 136 CP . În sfârșit !

Post by alexx »

Salut
Mi s-a parut peste Ford Mondeo diesel automat cu Powershift-care e tot pe acolo ca pret.
De asemenea s-a comportat mult mai bine decat Opel Insignia, masina cu care am avut ocazia sa merg de la dieselul de 160 CP la Opc-ul de 2.8 litri turbo si 325 CP si in fiecare caz a fost dezamagitoare.

Personal nu am 25.000 de euro de dat pe masina :D asa ca imi este imposibil sa ma pronunt.
Concluzia sincera e ca noi am ramas placut impresionati de masina, dar repet aceasta era mult prea dotata-de aici si pretul ridicat.
As putea trai fara multe din acele optiuni...
cee'd sw 1,4 gsl + gpl Landi renzo, Best, pewter beige PH 84 AML

merge bine, dom'le ;)

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Am testat noua Kia Optima 2012 136 CP . În sfârșit !

Post by quelloo »

ai mers cu cu insignia ala cu diesel twin turbo?
PS: daca as avea 25000 euro mi-as lua Hyundai Genesis Coupe (un test cu asta cand? :p )

PS2: sau, de 25000 as baga motorina in proceedu meu de toti banii si as face peste 500000 de km :)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Mihai-Alexandru
Posts: 245
Joined: 17 May 2011, 12:11
Auto:
Location: Baia Mare

Re: Am testat noua Kia Optima 2012 136 CP . În sfârșit !

Post by Mihai-Alexandru »

Sunt de parere ca Optima ar reprezenta o varianta interesanta in gama daca s-ar concentra atentia stocului pe versiunile mai putin echipate .
Nu ma refer la entry-level care e sub 20.000 Euro dar pe la 23.000 E cred ca ar avea suficiente dotari si-atunci suna altfel.
La 31.000 E ramane doar o masina interesanta si-atat ; stie multe la banii astia dar la ce folos ca nu le vei folosi toate dotarile in traficul de zi cu zi .
Nu mai spun ca n-am sa inteleg vreodata de ce acestei masini ii lipseste un motor mai potent, daca tot ai in gama 2.0 DSL HP 184 CP......de ce nu-l pui in sasiul Optimei ?!
[b]KIA Cee'd FL. 1.4 90 CP Infra Red [/b]

alexx
Posts: 48
Joined: 08 Oct 2008, 23:54
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Am testat noua Kia Optima 2012 136 CP . În sfârșit !

Post by alexx »

quelloo-Nu am mers cu biturbo de la Insignia. Am mers cu OPC-ul de 2800 cmc benzina si 325 CP si nu a fost atat de uau pe cat ar fi trebuit sa fie. De aici si dezamagirea legata de Insignia
Legat de testul cu Genesis, mai nimeni din tara nu ne poate oferi o asemenea masina :(
O sa avem totusi in test i35 echipat cu acelasi motor si de la Kia cel de 184 de cai

Numai bine
cee'd sw 1,4 gsl + gpl Landi renzo, Best, pewter beige PH 84 AML

merge bine, dom'le ;)

A&M Co
Posts: 15
Joined: 25 Jan 2008, 23:34
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Am testat noua Kia Optima 2012 136 CP . În sfârșit !

Post by A&M Co »

Salut,

Am avut ocazia sa vad una la Aviatorilor in reprezentanta. Nu am facut si test drive, asa ca pot oferi doar pareri statice si subiective (evident :) )

Exteriorul: E mult mai spectaculoasa de aproape si live, pozele parca nu redau pe deplin designul; si e MARE
Jantele si anvelopele (plus garda la sol mai mica decat la ceed - primul), pentru tari cu drumuri normale si bine curatate de zapada; obligatoriu se asorteaza cu loc de parcare dedicat, fara borduri sau alte lucruri ne-delicate :-)

Interiorul: "Laser frate", ca sa citez, mult spatiu si butoane (in fata), dar daca ai de condus asa ceva, te obisnuiesti repede; In spate, la 1,78 atingi cu freza tavanul (designul, ce sa-i faci, si nu am creasta :wink: ); la genunchi ai spatiu mult;

Fabricata in Korea, deci cu taxe de import UE, deci pret mai mare;

Poate o gama de motoare mai extinsa ar face-o mai atractiva;

Oricum, felicitari celor de la auto-testdrive pentru test!
Kia Cee'd 1.4 GSL; Classic; Machine Silver; B-100-AMC

Post Reply

Return to “Optima”