Kia Optima problema calibrare ecran

Paul22
Posts: 3
Joined: 22 Feb 2018, 00:09
Auto: Optima 1.7 tdci
Location: Cluj Napoca

Kia Optima problema calibrare ecran

Post by Paul22 »

Salut , din greseala nu stie cineva cum se calibreaza touchscreen-ul la o kia optima 2012....e sâcaitor sa apesi cu 1sau 2 cm mai sus decat unde e comanda pe ecran....orice ajutor ar fi binevenit.....am gasit ceva pe un site dar pume sa apesi o serie de butoane gen "map voice " pe care eu nu le am ....va multumesc si drumuri fara incidente va doresc !
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

dominum
Posts: 25
Joined: 26 Feb 2018, 11:34
Auto: KIA OPTIMA
Location: CRAIOVA

Re: Kia Optima problema calibrare ecran

Post by dominum »

Salut, de ce nu te duci la dealer ? Masina mai este in garantie ?

dominum
Posts: 25
Joined: 26 Feb 2018, 11:34
Auto: KIA OPTIMA
Location: CRAIOVA

Re: Kia Optima problema calibrare ecran

Post by dominum »

Uite aici un video cum trebuie facut : http://www.jtrade.us/images/optima/nav_recal2.mov

Paul22
Posts: 3
Joined: 22 Feb 2018, 00:09
Auto: Optima 1.7 tdci
Location: Cluj Napoca

Re: Kia Optima problema calibrare ecran

Post by Paul22 »

Multumesc frumos Dominum , am sa incerc sa apas aceleasi butoane chiar daca pe ale mele scrie alceva decat in video-ul respectiv.....Revin cu amanunte....mersi inca odata !

Paul22
Posts: 3
Joined: 22 Feb 2018, 00:09
Auto: Optima 1.7 tdci
Location: Cluj Napoca

Re: Kia Optima problema calibrare ecran

Post by Paul22 »

Din pacate nu functioneaza...nu apare ecranul de calibrare...le-am apasat de zeci de ori si in combinatii diferite de la un momendat...ultima solutie dusa la casa....singura chestie e ca aici in Cluj nu avem reprezentanta oficiala doar Kia , doar ceva multimarca si sper sa se descurce baietii...acu sa vedem ce va fi....Mersi inca odata!

Simion1978
Posts: 3
Joined: 02 Jun 2021, 17:00
Auto: kia optima
Location: gaesti

Re: Kia Optima problema calibrare ecran

Post by Simion1978 »

Salut, posed o Kia Optima hybrid2013,de ceva timp am o problema cu calibrarea ecranului,touchscreen-ulnu mai functioneaza corect aproape deloc. Tot incerc sa gasesc ceva ajutator pe internet ,dar nu gasesc nimic. am incercat sa accesez link ul din acest post ,dar nu mai este valabil.
daca ar putea cineva sa ma ajute sau cineva care a avut aceasi problema... momentan nu sunt in Romania , am fost si la reprezentata Kia , dar aici in FRanta iti cere o mica avere pentru reparare :D
Multumesc , zi buna tuturor!

Simion1978
Posts: 3
Joined: 02 Jun 2021, 17:00
Auto: kia optima
Location: gaesti

Re: Kia Optima problema calibrare ecran

Post by Simion1978 »

DRAGI PRIETENI, eu asa mi am reparat touch screenul , va las un link mai jos. zi buna tuturor.

Post Reply

Return to “Optima”