Jante KIA Optima

Mr.NiceGuy
Posts: 41
Joined: 04 Sep 2018, 18:15
Auto: Kia
Location: Bihor

Re: Jante KIA Optima

Post by Mr.NiceGuy »

Avertizarea pe display e permanentă sau trebuie să dai un OK sau ceva asemănător și dispare.

dominum
Posts: 25
Joined: 26 Feb 2018, 11:34
Auto: KIA OPTIMA
Location: CRAIOVA

Re: Jante KIA Optima

Post by dominum »

Salut, astazi am montat jantele pe 17" , cele de iarna si surpriza, avetizarea de senzori nu a aparut, nu am nici o avertizare in bord. Se pare ca atata timp cat nu ii ai pe jante nu iti da avertizare in bord, cel putin pana acum.

dominum
Posts: 25
Joined: 26 Feb 2018, 11:34
Auto: KIA OPTIMA
Location: CRAIOVA

Re: Jante KIA Optima

Post by dominum »

Revin cu un update, se aprinde doar acel led din bord care te instiinteaza de presiunea din roti - pe display nu iti apare nimic....

Mr.NiceGuy
Posts: 41
Joined: 04 Sep 2018, 18:15
Auto: Kia
Location: Bihor

Re: Jante KIA Optima

Post by Mr.NiceGuy »

După cât timp de la montarea jantelor s-a aprins ledul pentru presiune în roți?

dominum
Posts: 25
Joined: 26 Feb 2018, 11:34
Auto: KIA OPTIMA
Location: CRAIOVA

Re: Jante KIA Optima

Post by dominum »

Dupa fix 1 zi....Dupa ce le-am montat nu am avut nici o eroare in bord sau sa se aprinda acel led, nimic. A doua zi doar clipeste intermitent pentru cateva minute dupa care sta aprins.

Mr.NiceGuy
Posts: 41
Joined: 04 Sep 2018, 18:15
Auto: Kia
Location: Bihor

Re: Jante KIA Optima

Post by Mr.NiceGuy »

Pana la urma am preferat sa ma duc in Germania si sa cumpar un set complet de roti (4 jante de aliaj pe 17', 4 anvelope iarna NOKIAN, 4 senzori) de la cineva care le-a folosit o iarna, tot pe o Optima. In Romania nu cumparam nici macar jante la pretul pe care l-am dat acolo (cu drum cu tot), sunt niste preturi nesimtite pe OLX..., dar vorba aia, nu e prost cine cere.
Le-am montat saptamana trecuta si am crezut ca va trebui sa ma duc la reprezentanta sa imi inregistreze senzorii in calculatorul masinii (asa am citit aici pe forum), dar nu s-a aprins nici un bec de eroare in bord, deci cred ca e de bine. Jantele le-am pus intr-o ordine aleatorie, desi citisem pe forum ca ar trebui pastrate pozitiile jantelor asa cum au fost inregistrate initial in calculatorul masinii, deci ori le-am nimerit eu bine ori nu trebuiesc pastrate pozitiile. Oricum, pentru a nu avea surprize am notat pe jantele de vara pozitia.
Imi place mai mult cum se simte masina cu jantele pe 17' e mai confortabila decat cu jantele de 18'. Daca nu mi-ar placea atat de mult cum arata masina cu jantele de 18 (cel putin modelul pe care il am eu), as pune jante pe 17 inch si pentru vara.

dominum
Posts: 25
Joined: 26 Feb 2018, 11:34
Auto: KIA OPTIMA
Location: CRAIOVA

Re: Jante KIA Optima

Post by dominum »

Da, asa este, este mult mai ok cu cele pe 17", dar la fel, imi plac mai mult cele pe 18...asa ca pe astea de 17" le tin pentru iarna...Iar treaba cu senzorii, initial am crezut si eu ca imi afiseaza pe bord dar na, trec cu vederea acel martor care sta aprins, chiar nu vreau sa dau 1000 ron pe 4 senzori pe care ii folosesc doar 4 luni din an.

User avatar
RaiMaN
Moderator
Posts: 1080
Joined: 17 Jun 2010, 12:27
Auto: Sportage 1.7 CRDI
Location: Bucuresti

Re: Jante KIA Optima

Post by RaiMaN »

Bai baieti.. voi ganditi? Imi cer scuze ca intreb.
Mr.NiceGuy wrote: 03 Dec 2018, 16:57 Jantele le-am pus intr-o ordine aleatorie, desi citisem pe forum ca ar trebui pastrate pozitiile jantelor asa cum au fost inregistrate initial in calculatorul masinii, deci ori le-am nimerit eu bine ori nu trebuiesc pastrate pozitiile.
Cum sa zici ca ai nimerit rotile in ordinea care trebuia? Rotile alea au fost pe alta masina. Calculatorul masinii tale nu stia senzorii aia... si nici pozitia lor anterioara... Logic, nu?
Mr.NiceGuy wrote: 29 Nov 2018, 14:06 După cât timp de la montarea jantelor s-a aprins ledul pentru presiune în roți?
Nu conteaza timpul, conteaza distanta parcursa. Senzorii sunt invatati/detectati dupa o anumita distanta parcursa. Daca nu ii ai tot dupa acea distanta isi da seama calculatorul ca nu sunt si apare eroarea.
Peugeot 5008 GT 2019, 2.0 Diesel EAT8, 177CP

EX: Kia Sportage MY2017, 1.7 CRDI 7DCT, Style, New InfraRed

Kia Cee`d Facelift 2010 1.6 CRDI , Best, Black Pearl

dominum
Posts: 25
Joined: 26 Feb 2018, 11:34
Auto: KIA OPTIMA
Location: CRAIOVA

Re: Jante KIA Optima

Post by dominum »

Salut, poate imi spui si la ce te referi, ca sincer chiar nu inteleg. Am spus ceva gresit in posturi ? Am explicat doar ca fara senzori imi apare in bord acel martor aprins si doar atat. Tu gandesti cand intrebi ceva ? A, te referi ca am spus ca nu mi-a aparut nimic imediat dupa montaj si mi-a aparut a doua zi ? Apropo, nu sunt mecanic sa stiu lucrurile astea, nu stiam ca dupa o anumita distanta detecteaza sensorii dupa caz. In fine, good work.

RaiMaN wrote: 05 Dec 2018, 18:09 Bai baieti.. voi ganditi? Imi cer scuze ca intreb.
Mr.NiceGuy wrote: 03 Dec 2018, 16:57 Jantele le-am pus intr-o ordine aleatorie, desi citisem pe forum ca ar trebui pastrate pozitiile jantelor asa cum au fost inregistrate initial in calculatorul masinii, deci ori le-am nimerit eu bine ori nu trebuiesc pastrate pozitiile.
Cum sa zici ca ai nimerit rotile in ordinea care trebuia? Rotile alea au fost pe alta masina. Calculatorul masinii tale nu stia senzorii aia... si nici pozitia lor anterioara... Logic, nu?
Mr.NiceGuy wrote: 29 Nov 2018, 14:06 După cât timp de la montarea jantelor s-a aprins ledul pentru presiune în roți?
Nu conteaza timpul, conteaza distanta parcursa. Senzorii sunt invatati/detectati dupa o anumita distanta parcursa. Daca nu ii ai tot dupa acea distanta isi da seama calculatorul ca nu sunt si apare eroarea.

User avatar
RaiMaN
Moderator
Posts: 1080
Joined: 17 Jun 2010, 12:27
Auto: Sportage 1.7 CRDI
Location: Bucuresti

Re: Jante KIA Optima

Post by RaiMaN »

Da, eu gandesc. Si ce crezi... nu sunt mecanic!!!
Ca fapt divers nu ma refeream la tine, dar e problema ta ca te'ai simtit.
Peugeot 5008 GT 2019, 2.0 Diesel EAT8, 177CP

EX: Kia Sportage MY2017, 1.7 CRDI 7DCT, Style, New InfraRed

Kia Cee`d Facelift 2010 1.6 CRDI , Best, Black Pearl

Mr.NiceGuy
Posts: 41
Joined: 04 Sep 2018, 18:15
Auto: Kia
Location: Bihor

Re: Jante KIA Optima

Post by Mr.NiceGuy »

In topicul dedicat senzorilor de presiune în roți (pe KIA Sportage parcă), am citit că la rotile cu senzori ar trebui păstrată pozitia și în cele mai multe cazuri, atunci când s-au cumpărat senzori noi, a trebuit mers la reprezentanța să introducă senzorii in calculatorul mașinii, deoarece nu ii recunoștea automat (la unii posesori erau recunoscuți și la alții nu).
La fel am crezut și eu, că după montare senzorii nu vor fi recunoscuți automat și că va trebui sa merg la reprezentantă.
Rotile le-am schimbat de mai bine de o săptămână, timp in care am parcurs aproximativ 200 km, fără să se aprindă vreun beculet de eroare în bord, de aici am dedus că ori mașina a recunoscut automat senzorii ori am nimerit eu rotile exact că fostul proprietar (rotile fiind montate tot pe o KIA Optima).

Mr.NiceGuy
Posts: 41
Joined: 04 Sep 2018, 18:15
Auto: Kia
Location: Bihor

Re: Jante KIA Optima

Post by Mr.NiceGuy »


Mr.NiceGuy
Posts: 41
Joined: 04 Sep 2018, 18:15
Auto: Kia
Location: Bihor

Re: Jante KIA Optima

Post by Mr.NiceGuy »

Am mai citit acel topic și unii useri spun că senzorii au funcție de autolearning și că se înregistrează automat.
Eu nu am știut ce să mai cred si am rămas plăcut surprins să văd că totul e in regulă, cel puțin deocamdată.

dominum
Posts: 25
Joined: 26 Feb 2018, 11:34
Auto: KIA OPTIMA
Location: CRAIOVA

Re: Jante KIA Optima

Post by dominum »

Atata timp cat folosesti pluralul dar spui ca nu te refereai la mine, super, chiar gandesti =D> =D> =D>

RaiMaN wrote: 06 Dec 2018, 10:45 Da, eu gandesc. Si ce crezi... nu sunt mecanic!!!
Ca fapt divers nu ma refeream la tine, dar e problema ta ca te'ai simtit.

User avatar
RaiMaN
Moderator
Posts: 1080
Joined: 17 Jun 2010, 12:27
Auto: Sportage 1.7 CRDI
Location: Bucuresti

Re: Jante KIA Optima

Post by RaiMaN »

Asa e. Succese!
Peugeot 5008 GT 2019, 2.0 Diesel EAT8, 177CP

EX: Kia Sportage MY2017, 1.7 CRDI 7DCT, Style, New InfraRed

Kia Cee`d Facelift 2010 1.6 CRDI , Best, Black Pearl

Post Reply

Return to “Optima”