Kia optima 1,7

florin83sv
Posts: 2
Joined: 12 Oct 2018, 10:58
Auto: Kia
Location: Suceava

Kia optima 1,7

Post by florin83sv »

Salutari! Tocmai am achizitionat o Kia Optima 1,7 crdi. Am condus-o personal din Belgia pana in Suceava fara nici o problema. Sunt motoarele de 1,7 putin zgomotoase sau mi se pare doar mie? Ms

dominum
Posts: 25
Joined: 26 Feb 2018, 11:34
Auto: KIA OPTIMA
Location: CRAIOVA

Re: Kia optima 1,7

Post by dominum »

Salut. Ce an este ? Da, asa este, aceste motoare care de fapt sunt dezolvate de hyundai chiar sunt zgomotoase, iar daca o sa fi atent o sa vezi ca o sa ai si vibratii in volan. In rest, motorul este destul de durabil , pana acum nu am avut nici o problema, ce am observat eu ca acesta se incalzeste destul de mult iar racirea lui este destul de indelungata dupa un drum mai lung.

Mr.NiceGuy
Posts: 41
Joined: 04 Sep 2018, 18:15
Auto: Kia
Location: Bihor

Re: Kia optima 1,7

Post by Mr.NiceGuy »

Părerea mea e că motorul e mai zgomotos la viteze de până în 50-60km/h (motorul e turat și nu schimbă automat în trepta superioară, probabil pentru a evita mersul subturat), nu este o mașină care să fie folosită preponderent în oraș. La drum lung însă e confortabilă și motorul nu se mai aude așa tare.
Mă miră faptul că și pe generațiile noi au lăsat motorul de 1.7 (140 HP), pe o asemenea mașină s-ar fi pretat măcar 150 HP.

florin83sv
Posts: 2
Joined: 12 Oct 2018, 10:58
Auto: Kia
Location: Suceava

Re: Kia optima 1,7

Post by florin83sv »

E fabricata in 2012, inmatriculata in apr 2013. E variana executive. Dupa 2000 rpm se aude zgomotul mai tare din ce am observat pe autostrada. In rest pare in regula. Am verificat astazi e uleiul si e peste nivelul de maxim cu aproape 1 cum. Ma gandesc sa mai scot din el

Post Reply

Return to “Optima”