Sistem audio CEED III

Bogdan ST
Posts: 20
Joined: 22 Dec 2019, 16:05
Auto: CEED III
Location: Pitesti

Sistem audio CEED III

Post by Bogdan ST »

Oare ce marca/brand de sistem audio este instalat pe Ceed 2019? Ma refer la sistemul de baza, nu am optat pentru JBL

User avatar
Iosif08
Posts: 43
Joined: 14 Aug 2019, 22:48
Auto: Kia Ceed 3
Location: Romania

Re: Sistem audio CEED III

Post by Iosif08 »

Sunt și eu interesat de așa ceva , și dacă știe careva daca are cablaj tras până la "boxa" centrala din bord pentru a putea pune ceva aftermarket acolo .

Trimis de pe al meu COL-L29 folosind Tapatalk


panzer
Moderator
Posts: 1202
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sistem audio CEED III

Post by panzer »

No name! :) Ce te astepti? L-ai ascultat in showroom? Aia e calitatea.

Pe Ceed 1 si Ceed 2 unde nu exista JBL ca si optiune, sistemele stock erau facute de Blaupunkt, dar the lowest quality possible: difuzuare de carton cu magneti minusculi etc. In topicul meu de Hertz pe Kia le poti vedea in poza pe cele pe care le-am schimbat la Ceed 1. Confirm ca am desfacut usa de la sofer si pe Ceed 2 avem aceeasi calitate a difuzoarelor similara cu Ceed 1.

Pe Ceed 3 va asteptam pe voi sa ni le aratati. :mrgreen:

CristiXander
Posts: 19
Joined: 26 Jan 2020, 22:33
Auto: Proceed GT Line 2020
Location: Bucuresti

Re: Sistem audio CEED III

Post by CristiXander »

Salut,

Si eu sunt interesat de acest topic.
Nu am ascultat sistemu cand am comandat masina pentru ca m-am gandit ca trebuie sa fie la nivel cu celelalte marci :)
Daca poate face cineva un review ar fi super. :D
Eu cred ca e cel putin decent.

PS: Inca astept sa ajunga masina.

cobianudb
Posts: 19
Joined: 18 Dec 2018, 18:43
Auto: Kia ceed I FL
Location: RO

Re: Sistem audio CEED III

Post by cobianudb »

Bogdan ST wrote:Oare ce marca/brand de sistem audio este instalat pe Ceed 2019? Ma refer la sistemul de baza, nu am optat pentru JBL
Din câte știu eu, L.G.

Trimis de pe al meu POT-LX1 folosind Tapatalk


Bogdan ST
Posts: 20
Joined: 22 Dec 2019, 16:05
Auto: CEED III
Location: Pitesti

Re: Sistem audio CEED III

Post by Bogdan ST »

Panzer, nu cred ca sunt no name...sau low quality...se aud destul de puternic si de clar,calitativ...poate pe ceed 1 si 2...da...dar 3 este pe o cu totul alta platforma, alti ingineri...alte materiale...si mai scumpe masinile data de modelele precedete

cobianudb, s-ar putea sa ai dreptate, sunt tot koreeni...si sunt de calitate dar nu scumpi...

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Sistem audio CEED III

Post by quelloo »

la ceed 1 sistemul era peste cele de la concurenta (golf 5, astra, focus) dar in niciun caz hifi. personal n-am simtit nevoie de mai mult de la un sistem stock, si am preferat sa investesc in imbunatatiri la performanta si confort decat in audio (ar fi fost si ala pe lista daca ar fi fost mai multi bani)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

panzer
Moderator
Posts: 1202
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sistem audio CEED III

Post by panzer »

Initial pe Ceed 1 sistemul a fost ok intr-adevar. Doar ca s-au stricat destul de multe HU, cam la limita celor 3 ani. Pe vremea respectiva se mai purta inca CDul cu MP3-uri. Eu foloseam CDuri Audio. Cam la 2.5 ani s-a stricat si nu mai recunostea CDul, sau ramanea blocat. M-au bramburit ca asa face toate pana a trecut de 3 ani dupa care mi-au cerut 600 euro pe un HU nou. De unde si sistemul after market pus.

Ceed 2 are un sistem slab foc. Mai slab decat cel de pe Ceed 1 stock cu mult. Dar e foarte scump de schimbat. S-au chinuit mult sa il inchida sistemul. Mai merg doar chinezariile cu Android. Numai rama e 3-400 lei.

Ceed 3 nu m-a mai interesat deloc. Am cumparat destul Ceed-uri.

Pt cei care nu credeti ca sunt cele mai ieftine sisteme posibil chit ca scrie Blaupunkt sau LG pe ele, desfaceti o fata de usa. Daca difuzorul e din alteceva decat hartie cu un magnet cat o moneda de 2 euro sau una de 5 lei/1 Lira as fi surprins. Apoi uitati-va din ce e facut un difuzor bun (de la Kevlar in sus) + magnet-ul cat un pachet de tigari. Al 3-lea element este suspensia membranei care da cursa difuzorului. O cursa mai mare => midbass + bass. Poti sa il si simti. :)
Sunt curios ce difuzoare au pus pe Ceed 3.

User avatar
gigi.ionescu
Posts: 71
Joined: 28 Mar 2010, 09:48
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sistem audio CEED III

Post by gigi.ionescu »

panzer wrote: 12 May 2020, 14:46 Initial pe Ceed 1 sistemul a fost ok intr-adevar. Doar ca s-au stricat destul de multe HU, cam la limita celor 3 ani. Pe vremea respectiva se mai purta inca CDul cu MP3-uri. Eu foloseam CDuri Audio. Cam la 2.5 ani s-a stricat si nu mai recunostea CDul, sau ramanea blocat. M-au bramburit ca asa face toate pana a trecut de 3 ani dupa care mi-au cerut 600 euro pe un HU nou. De unde si sistemul after market pus.

Ceed 2 are un sistem slab foc. Mai slab decat cel de pe Ceed 1 stock cu mult. Dar e foarte scump de schimbat. S-au chinuit mult sa il inchida sistemul. Mai merg doar chinezariile cu Android. Numai rama e 3-400 lei.

Ceed 3 nu m-a mai interesat deloc. Am cumparat destul Ceed-uri.

Pt cei care nu credeti ca sunt cele mai ieftine sisteme posibil chit ca scrie Blaupunkt sau LG pe ele, desfaceti o fata de usa. Daca difuzorul e din alteceva decat hartie cu un magnet cat o moneda de 2 euro sau una de 5 lei/1 Lira as fi surprins. Apoi uitati-va din ce e facut un difuzor bun (de la Kevlar in sus) + magnet-ul cat un pachet de tigari. Al 3-lea element este suspensia membranei care da cursa difuzorului. O cursa mai mare => midbass + bass. Poti sa il si simti. :)
Sunt curios ce difuzoare au pus pe Ceed 3.
Pentru asta ai posibilitatea sa optezi pentru sistem audio cu difuzoare JBL. Daca vrei sunet HiFi atunci, unde ai dat 20k+, mai poti pune 400 pentru dotarea asta, daca tii neaparat la sunet de inalta calitate.
[b]Kia Ceed 1.4 GLS, Silver Machine, City+ ( B 100 KIA)
http://picasaweb.google.ro/gigi.ionescu/KIaCeed#
KIA CEED 2020, 1,4 TGDI 7 DCT

cobianudb
Posts: 19
Joined: 18 Dec 2018, 18:43
Auto: Kia ceed I FL
Location: RO

Re: Sistem audio CEED III

Post by cobianudb »

A incercat cineva sa intre în setările Android și să vadă dacă există și se poate selecta limba romana? Din meniul obișnuit accesibil, fara a accesa Engeneering Mode, sunt fost câteva opțiuni pe care le știm cu toții.

Trimis de pe al meu POT-LX1 folosind Tapatalk


User avatar
SIA
Posts: 118
Joined: 21 Jan 2020, 07:28
Auto: KIA CEED SW GT-Line, 1.4 TGDI
Location: Bucuresti

Re: Sistem audio CEED III

Post by SIA »

Eu sunt multumit de sistemul audio dupa primele zile de spotify si radio. E setat pe joase (iti da senzatia ca ai un bass puternic; ajuta si antifonarea masinii), dar iti dai seama repede ca nu e ceva profi, pentru ca nu are claritatea sunetului hifi (inalte si medii). Pana la urma cate boxe sunt? Am vazut ca sunt semne si in bord de incinte acustice, care probabil sunt active cu JBL.

User avatar
Afumatu
Posts: 55
Joined: 30 Sep 2019, 18:05
Auto: Kia Ceed 1.4 TGDI GT Line
Location: Bucuresti

Re: Sistem audio CEED III

Post by Afumatu »

Cand am bifat si optiunea JBL pe masina , mi-a parut rau vreo 2 zile pentru ca adauga un cost pretului final, dar sincer de cand am primit masina mi-am dat seama ca isi merita fiecare banut ( asta cine are pretentii pentru sistemul audio ).
SIA wrote: 31 May 2020, 22:17 Eu sunt multumit de sistemul audio dupa primele zile de spotify si radio. E setat pe joase (iti da senzatia ca ai un bass puternic; ajuta si antifonarea masinii), dar iti dai seama repede ca nu e ceva profi, pentru ca nu are claritatea sunetului hifi (inalte si medii). Pana la urma cate boxe sunt? Am vazut ca sunt semne si in bord de incinte acustice, care probabil sunt active cu JBL.
Sunt 8 incinte total, 3 pe bord ( una centrala ) , 4 pe usi si subwooferu-ul din portabagaj.

User avatar
SIA
Posts: 118
Joined: 21 Jan 2020, 07:28
Auto: KIA CEED SW GT-Line, 1.4 TGDI
Location: Bucuresti

Re: Sistem audio CEED III

Post by SIA »

Afumatu wrote: 16 Jun 2020, 10:37 Cand am bifat si optiunea JBL pe masina , mi-a parut rau vreo 2 zile pentru ca adauga un cost pretului final, dar sincer de cand am primit masina mi-am dat seama ca isi merita fiecare banut ( asta cine are pretentii pentru sistemul audio ).
SIA wrote: 31 May 2020, 22:17 Eu sunt multumit de sistemul audio dupa primele zile de spotify si radio. E setat pe joase (iti da senzatia ca ai un bass puternic; ajuta si antifonarea masinii), dar iti dai seama repede ca nu e ceva profi, pentru ca nu are claritatea sunetului hifi (inalte si medii). Pana la urma cate boxe sunt? Am vazut ca sunt semne si in bord de incinte acustice, care probabil sunt active cu JBL.
Sunt 8 incinte total, 3 pe bord ( una centrala ) , 4 pe usi si subwooferu-ul din portabagaj.

Ai ajuns la concluzia corecta. La mine la boxa stanga fata, caraie plasticul putin la bass (dupa 3 saptamani de cand am luat masina). Am ascultat la un vol. de maxim 20-22 pe spotify cu bass si inalte setate din fabrica pe 0. Deci boxele din sistemul audio standard sunt slabe rau. Se poate rezolva pe garantie asa ceva?

Post Reply

Return to “Generalităţi”