Recomandare jante/anvelope

JohnB
Posts: 138
Joined: 08 Mar 2020, 07:50
Auto: Kia Ceed My20 1.4 T-GDI
Location: Bucharest

Recomandare jante/anvelope

Post by JohnB »

Salut,

Am comandat mașină cu jante de aliaj pe 16.
As vrea sa pun viitoarele anvelope de iarna pe jantele astea, iar pentru vara următoare să mai cumpăr încă 4 jante de aliaj pe care voi monta anvelopele Hankook de vara cu care a venit mașină.

1. Ce jante aveți pe mașină de vara/iarna și ce combinație (janta/anvelopa) ați făcut pentru iarna (aliaj/tablă)?
2. Ce jante recomandați pentru vară? Având în vedere că pe cele actuale cu care a venit mașină le voi folosi iarna.
3. Ce anvelopa de iarna folosiți? Marca, model, preț.

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Recomandare jante/anvelope

Post by zaboss »

Când aveam Cee'd am avut 2 seturi de jante. De vară unele Rial, de iarnă cele de tablă cu care venise mașina. Ulterior nu am mai avut 2 seturi de jante, mi se pare o cheltuială inutilă. Chiar și presupunând economia echilibrării de două ori pe an, tot îți „recuperezi investiția” în vreo 10 ani. Dacă intenționezi să ții mașina mai mult de 5 ani, mai bine cumperi jante noi după ce acestea devin „nepurtabile”. Deși, cu puțină întreținere periodică și cu ceva grijă la borduri, te pot ține cât te ține mașina.
La Laguna, jantele originale de aliaj au rezistat 12 ani. E singura pe care am ținut-o atât de mult :) La Sportage după 5 ani, jantele originale arată OK, sunt semne de uzură, normale.

Cauciucuri de iarnă, dacă folosești mașina intens și ai un stil de condus mai sportiv, e recomandat o marcă bună Michelin/Dunlop/Nokian. Dacă folosești mai rar mașina dincolo de asfalt, atunci o marcă medie e suficient. Pe una din mașinile de la firmă am pus Riken, care au un profil foarte bun și s-au dovedit OK acum 2 ierni, că iarna trecută nu a fost deloc zăpadă. Pe Sportage am avut Nexen, care au fost OK. Am văzut că acum sunt pline magazinele de chinezării ieftine dar nu m-aș risca.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

Post Reply

Return to “Generalităţi”