Lista asteptare masina

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5233
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by Nesta3 »

N-line, la materiale și ergonomie e 2 clase sub Ceed GT Line sau chiar city.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Lista asteptare masina

Post by Minu »

Interiorul pare mai slab, la vedere.Insa nici la Ceed nu e waw, pielea aia alba de pe scaune se duce repede (se chinuie Kia de peste 10 ani de zile sa faca o piele de calitate si nu reuseste), bordul se zgarie repede si mai este si o diferenta de vreo 2000 euro la pret intre ele, care e foarte mare raportat la ce primesti, sau nu primesti mai exact :D
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

dansora
Posts: 18
Joined: 02 Nov 2010, 00:20
Auto: Kia Proceed GT
Location: București

Re: Lista asteptare masina

Post by dansora »

Am verificat si eu configuratorul si intr-adevar este diferenta de pret, dar au mai intrat in standard niste dotari care in trecut erau optionale (de exemplu, infotainmentul de 10.25'', Supervision Cluster 4.2” etc.).
Cresterea este certa, dar nu cu 2000E.

Ce nu inteleg eu este cum pot ei sa vanda ceva ce nu a iesit pe piata. Eu personal, sunt aproape de o achizitie, dar nu pot sa comand o masina pe care nu am vazut-o nici macar in poze (ma refer la facelift).

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Lista asteptare masina

Post by Minu »

Ba chiar 2000 euro este diferenta intre Ceed GT Line My21 si My22, verifica lista de preturi :)Bun, primesti navigatia de 10" in standard in loc de cea de 8" insa vezi ca nu mai primesti proiectoare de exemplu, vrei proiectoare scoti banii, iar asta vine oblogatoriu cu faruri led, la fel si vopseaua, e 320 euro fata de 80 cat era anul trecut si se tot aduna si ajungi la concluzia ca trebuie sa te mai uiti si la concurenta.Un I30 sigur il scoti cu vreo 2000 euro mai ieftin care nu sunt de colo mai ales ca in mare parte e aceeasi masina.
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5233
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by Nesta3 »

Îți zic eu sigur despre i30.Vazuta pe live.Fix N-Line.
Toată gama compacta e slabă rău la interioare.Poate doar N e răsărit.In rest, e mai ieftin dar e și mai slab.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

alexcrist
Posts: 813
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Lista asteptare masina

Post by alexcrist »

Minu wrote: 06 Jul 2021, 19:29 vopseaua, e 320 euro fata de 80 cat era anul trecut
Vopseaua nu mai e 80E de cel puțin 1 an. S-a scumpit cândva la începutul anului trecut. Nu mai e 80E nici măcar la modelele mici. Pe Rio și Picanto sunt chiar 400E majoritatea culorilor, 320 sunt niște nuanțe de gri.

8-I
Posts: 3
Joined: 04 Mar 2019, 19:38
Auto: -
Location: Constanța

Re: Lista asteptare masina

Post by 8-I »

Kia ProCeed se fabrică doar în versiunile GT line și GT ?

Crishix
Posts: 68
Joined: 12 Apr 2021, 19:44
Auto: Ceed GT MY22/Audi S4 B8.5
Location: Cluj-Napoca

Re: Lista asteptare masina

Post by Crishix »

Nu m-aș hazarda să zic că e cu 2000 de euro mai scump. La mine, configurația FL pentru care am dat comandă e doar cu aprox. 700 de euro mai scumpă decât cea NFL, la exact aceleași dotări. Într-adevăr, eu mi-am pus navigația mare și pe configurația veche, dar altfel, dotările sunt aceleași. Când a ieșit prețul de listă pe CEED GT, diferența era de 600 de euro +-, comparat cu lista veche și cea nouă față în față. 100 și ceva de euro sunt acum obligatorii lumini de ceață LED, deci vroe 700 și ceva în plus. Nu e așa mult, mi se pare rezonabil.

dansora
Posts: 18
Joined: 02 Nov 2010, 00:20
Auto: Kia Proceed GT
Location: București

Re: Lista asteptare masina

Post by dansora »

Totusi, a vazut cineva cum arata facelift-ul?
Intreb ca poate mi-a scapat mie, desi o data la doua zile despic internetul in doua ca sa gasesc ceva palpabil.

Crishix
Posts: 68
Joined: 12 Apr 2021, 19:44
Auto: Ceed GT MY22/Audi S4 B8.5
Location: Cluj-Napoca

Re: Lista asteptare masina

Post by Crishix »

Nu e încă nimic oficial. Am vorbit chiar ieri cu cei de la Kia, tipul de acolo mi-a confirmat că nici eu nu au primit nimic. Am postat eu mai sus ceva leak-uri cu poze. Nu pare că vor fi schimbări radicale, au modificat modelul interior al LED-urilor și puțin grila, dar cam atât. Nu o să fie în orice caz facelift major ca la Sportage.

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by surfer »

Nici la Sportage nu a fost mare diferenta la facelift. Cred ca te referi la generatia noua de Sportage, gen. 5, care nu e facelift.

Facelift-ul presupune modificari minime de ordin estetic si foarte putin tehnologic/tehnic. Doar pt a tine modelul in viata pana la urmatoarea generatie.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Lista asteptare masina

Post by Minu »

Nesta3 wrote: 06 Jul 2021, 19:37 Îți zic eu sigur despre i30.Vazuta pe live.Fix N-Line.
Toată gama compacta e slabă rău la interioare.Poate doar N e răsărit.In rest, e mai ieftin dar e și mai slab.
La ce te referi cand spui ca interiorul e slab rau la I30?Daca te referi la design, da, daca te referi la calitate prin rezistenta lor te inseli.Ceed are materiale foarte foarte proaste la interior ca si durabilitate si asta o spun ca actual posesor.Nici dupa 14 ani si 3 generatii nu sunt in stare sa remedieze asta:pielea e foarte proasta si la actuala generatie, se duce pielea de pe volan si mai ales de pe scaute chiar si dupa 10.000km, bordul la cel nou se zgarie foarte rau, daca te uiti la videoul asta de mai jos o sa ai un mic soc cum arata bordul in partea soferului si multi proprietari se plang de asta (min 26.00):
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Lista asteptare masina

Post by bondalicir »

eu am ceed 2009 cu facelift cu piele partiala pe scaune... si arata inca decent si pe volan si pe scaune si am 260000km. daca ma intrebi pe mine nu as zice ca e de f proasta calitate. excludem bordul care se umfla. ala da nu e ok... dar la modele urmatoare nu se mai intampla asta...
ca si discutie am cunostinta care si-a luat bmw x4 nou si in primii 3 ani a schimbat de 2 ori scaunul de la sofer ca s-a taiat pielea... si nu avea nici multi km si nici nu isi bate joc de masini. pur si simplu era de f proasta calitate...
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Lista asteptare masina

Post by Minu »

Eu la a mea in 110.000 km am revopsit volanul de 2 ori iar scaunul de la sofer, textilul in mod special, e praf, trebuie sa il retapitez. :roll:
Iar la Ceed 3, daca o sa cauti poze prin topicul asta puse de mine, atat varianta GT cat si GT-line are pielea de slaba calitate se crapa si se duce vopseaua de pe ea foarte rapid.
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

Crishix
Posts: 68
Joined: 12 Apr 2021, 19:44
Auto: Ceed GT MY22/Audi S4 B8.5
Location: Cluj-Napoca

Re: Lista asteptare masina

Post by Crishix »

Am și eu un prieten care are un Ceed 1 de prin 2009, cu 100 și ceva de mii de km și arată super okay mașina. Presupun că ține și de modul de întreținere. Sunt pe forum deasemenea oameni care spun că pielea ține dacă e întreținută (curățată și hidratată regulat) așa cum trebuie și constant. La finalul zilei, Ceed-ul e un hatchback obișnuit. Nu e nici mașină premium, dar nu e nici cel mai ieftin hatch de pe piață.

Înainte să dau comandă de GT, am avut un Superb 3 L&K din 2018, luat cu 18000 de kilometri. La 50000, când l-am dat, după întreținut obsesiv, volaunl tot începuse să se zgârie, pielea de pe scaune începuse să facă cute, etc. Nu mi se pare că Ceed-ul stă muuult mai prost decât o mașină care e de 3 ori mai scumpă.

În orice caz, am testat intensiv mazda3, i30 și Ceed-ul. Mazda e clar peste ambele la calitatea interioară, dar între Ceed și I30, aș prefera oricând Ceed. Nu cred că am văzut interior mai anost și plasticos decât la I30. Prefer să curăț scaunele de 2-3 ori în plus pe lună, decât să mă urc tot timpul în interiorul de la Hyundai, deși asta e chestiune de gusturi. Sunt de acord cu Minu că la calitate, nu e cine știe ce diferență, deși materialele din Ceed tot mi se par mai calitative, dar design-ul e sub orice critică la i30. Păcat, pentru că pe afară, mașina arată super, mai ales N-line. Nu înțeleg de ce nu au copiat design-ul de la Elantra în interior sau ceva...

Post Reply

Return to “Generalităţi”