Lista asteptare masina

Cosmin D
Posts: 133
Joined: 08 Oct 2019, 11:09
Auto: Xceed 1.4 T GDI CITY
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by Cosmin D »

Pentru putin Czar. Ma bucur sincer pentru tine si e si pentru noi o raza de speranta ca e ceva adevar in spusele importatorului ca se accelereaza comenzile intarziate. Sper sa ajunga cat mai repede si te poti bucura de ea curand.

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: Lista asteptare masina

Post by spdblue »

Seara buna! Dupa ce am citit si recitit posturile voastre am decis sa renunt la optionale. Acest aspect mi-a adus modelul 1.4 T-GDI 6MT Best -blue flame - acasa! Am avut foarte multe discutii cu dealerul si nu a existat nicio certitudine cs voi primi modelul comandat astfel incat sa prind si programul rabla. Am renuntat la clima si la dotarile obligatorii legate de aceasta si am ramas la varianta cu aer conditionat. Am facut primii 57 de kilometri azi si sunt foarte incantat de acest model. Voi deschide un jurnal de bord si am sa va impartasesc experienta cu noul model.
Drum bun si numai bine!
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

Cosmin D
Posts: 133
Joined: 08 Oct 2019, 11:09
Auto: Xceed 1.4 T GDI CITY
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by Cosmin D »

Bravo. Felicitări.
Eu am am fost sunat de dealer si mi s a spus că nu au data fermă de producție pt masina mea si m au invitat la o discuție. Sper sa mi propună alternative ca m am săturat...

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: Lista asteptare masina

Post by spdblue »

Multumesc frumos @Cosmin D! Pe scurt asta a fost si solutia mea. Am preferat sa ma bucur de masina decat sa-mi mai fac griji etc. Oricum, intre prima generatie si cea de a treia exista multe schimbari in bine.
Drum bun si numai bine!
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

Cosmin D
Posts: 133
Joined: 08 Oct 2019, 11:09
Auto: Xceed 1.4 T GDI CITY
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by Cosmin D »

Nu stiu daca penalizarea celor care adauga optiuni pe masina e ca mai buna optiune pentru importator si producator, eu zic ca nu. Insa vad ca asta se intampla.
Situatia, pentru cei interesati, e in felul urmator.
Masina mea, cu avans achitat pe 22 August nu e inca produsa si are sanse minime sa fie produsa si pana la 15 Decembrie- deci livrare 2020...Astea inseamna un termen de asteptare de aprox 5 luni. Exista un GT Line Infra Red cu multe optiuni 1.4 T GDI 7 DCT la IMG. Probabil se va da repede deci grabiti-va daca vreti o masina de stoc. Nota bene este MY2019 si este dotat cu ecranul de 7 inch si masina e produsa undeva in prima jumatate a anului 2019 deci sta de ceva timp acolo.
Stocul e plin de doua categorii de masini, 1.4 Best fara optiuni motor aspirat 100 cp si variante de top (ex Ceed Star cu optionale de 7000 de euro pret 24-25 de mii de euro cu cutie manuala :(. Un mare geniu domnul de la comercial care le-a configurat). Situatia e la fel de roz la toti concesionarii.
Ieri am discutat si cu directorul comercial de la Kia Romauto si, intr-un final apoteotic, mi s-au prezentat niste variante acceptabile. Daca ne intelegem asupra pretului final voi lua un XCeed 1.4 T GDI cu transmise manuala. Consilierul de vanzari a facut, in sfarsit, un efort sa ma ajute. Probabil deloc dezinteresat - nu vor sa acopere ei ticketul REMAT deci vor sa scape de mine cu ceva de pe stoc.
Daca nu, vom rezilia de comun acord contractul si drumurile mele si ale aceste marci se vor separa iremediabil. Am in continuare un sentiment clar ca suntem indusi in eroare si ca ni se spun miniciuni, si, mai ales, ca inca de la inceput se stia ca vor fi mari intarzieri de productie incepand din August. Am informatii clare ca Fabrica din Zilina a comunicat ca in lunile Septembrie, Octombrie, din cauza productiei accelerate pentru XCEED, CEED SW Plug In Hybrid si Xceed Plug in hybrid, vor exista decalaje de productie. Dealerii ar fi trebuit sa ne contacteze atunci pentru a gasi solutii, mai ales pe cei cu tichete REMAT.
Ca o raza de speranta, exista masini comandate in iulie, inceput de August care vor fi produse luna asta. Am incercat chiar sa iau o astfel de masina (un Ceed la care renuntase un alt client) insa, dupa o verificare, mi s-a spus ca nu se stie nici daca masina aia va fi produsa pana la 30 Noiembrie.
Raman cu un gust amar si o impresie de lipsa clara de profesionalism din partea acestui importator. Eram asa de entuziasmat ca mi-am comandat aceasta masina exact cu dotarile si culorile pe care mi le doream (impins de dealer sa nu iau ceva de pe stoc) si am ajuns sa stau 4 luni fara masina si tot sa nu primesc ce am comandat.

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Lista asteptare masina

Post by bondalicir »

Daca intarzie contractual poti primi masina de schimb pana vine
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

Cosmin D
Posts: 133
Joined: 08 Oct 2019, 11:09
Auto: Xceed 1.4 T GDI CITY
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by Cosmin D »

Nu ma intereseaza masina de schimb, eu am platit si comandat un Ceed bine dotat (pentru care am platit deja 2 rate la credit) nu o Rio calarita de cei de la service. Masina de schimb poate fi o varianta daca ai un termen rezonabil pentru comanda. Insa nu accept sa mi se dea o masina de schimb si sa mi se spuna te sunam noi prin ianuarie 2020 cand mai aflam ceva de comanda ta. Eu vreau discount suplimentar de cel putin 500-700 EUR pentru un Xceed bine dotat. Nu imi dau asta, ne-am strans mainile si isi pot bate joc de alti clienti nu de mine.

Cosmin D
Posts: 133
Joined: 08 Oct 2019, 11:09
Auto: Xceed 1.4 T GDI CITY
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by Cosmin D »

Revin cu update. S a găsit, in sfarsit si pentru mine un Xceed corect dotat ajuns recent in tara. Am renuntat la cutia 7DCT si sper ca in maximum 10 zile sa am masina.
Am negociat un pret foarte bun pentru Xceed profitand de situație si oricum mi a plăcut mai mult designul sau mai mult asa ca sunt mulțumit.
Istoricul comenzii
Comanda plasată pt Ceed GT Line Dct 7 plus opțiuni pe 22 august 2019
Livrare estimată initial final de octombrie 2019
Status comanda inițială: azi, mijlocul lui noirmbrie nu are data de producție până la 15 decembrie.
Comanda modificata pt Xceed City plus optionale 6 MT 1.4 t gdi
Sper ca masina sa mi șteargă impresia proasta despre importator. Baftă si mare atenție cand plasați comanda. Confirmați cu atentie data de livrare si puneti o data maximă de livrare in contract.

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by misuspita »

Wow, ai ditai povestea... destul de naspa. Eu sper ca pana in martie 20 20 sa se mai calmeze situatia. Pentru mine :D
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

Bhall
Posts: 71
Joined: 18 Jul 2019, 15:45
Auto: Ceed GT 2020
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by Bhall »

misuspita wrote: 12 Nov 2019, 14:36 Wow, ai ditai povestea... destul de naspa. Eu sper ca pana in martie 20 20 sa se mai calmeze situatia. Pentru mine :D
Nu au ce ape sa se calmeze. Problemele pleaca de la reprezentanta din Romania, care, datorita faptului ca nu primeste indeajuns de multe comenzi de la clienti, pleaseaza comanda la fabrica odata la 2 - 3 luni ( depinde in cat timp se strang minim 50 comenzi ) . Daca ai norocul sa fii printre ultimii care plaseaza comanda din acel batch o sa se livreze intr-o luna jumate masina, daca esti printre primii dureaza 5 luni.

O sa povestesc intr-un post amplu situatia reala de la dealerul Kia din Romania, inclusiv cu dovezi din partea fabricii, din care reiese ca, ei nu plaseaza comenzi lunar. De la data plasarii comenzii clientului la dealer poate dura intre 0 si 90 zile pana cand ei plaseaza comanda la fabrica :)

Cosmin D
Posts: 133
Joined: 08 Oct 2019, 11:09
Auto: Xceed 1.4 T GDI CITY
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by Cosmin D »

Ceea ce are sens fiindca mie au refuzat să mi dea confirmarea privind data lansarii comenzii in fabricatie sau order id ul de la fabrica cu care puteam verifica in Slovacia cand a fost primită comanda si cand ar putea sa intre in fabricatie. Numărul de comanda din contract e un număr intern de la importator si fabrica nu poate verifica nimic in baza lui

bogdan_cj
Posts: 72
Joined: 08 Jul 2019, 07:05
Auto: Kia Ceed SW
Location: Cluj-Napoca

Re: Lista asteptare masina

Post by bogdan_cj »

Eu am un Id trecut in contract, dar fabrica nu raspunde la mail-uri pentru a afla daca se stie ceva de acel id sau nu.

Cosmin D
Posts: 133
Joined: 08 Oct 2019, 11:09
Auto: Xceed 1.4 T GDI CITY
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by Cosmin D »

Acel ID este doar o referință internă. E necesar id ul de comanda pe care fabrica il trimite care importator cand primește comanda. Încearcă să l obții alaturi de data la care a fosr generat si sunt curios ce reacție au.

alex167
Posts: 7
Joined: 29 Jul 2019, 10:43
Auto: Outlander 2.2 DiD
Location: Oradea

Re: Lista asteptare masina

Post by alex167 »

Cosmin D wrote: 12 Nov 2019, 13:37 Revin cu update. S a găsit, in sfarsit si pentru mine un Xceed corect dotat ajuns recent in tara. Am renuntat la cutia 7DCT si sper ca in maximum 10 zile sa am masina.
10 zile? Bafta! Mai ai curajul sa speri si sa-i crezi de cuvant?. Eu nu i-as mai crede pe astia pana nu as vedea masina in curte. Daca am sa ma hotarasc sa-mi iau o Kia, clar va fi ceva de pe stoc, nu am de gand sa astept cu lunile. Daca nu vor fi, atunci ma reorientez la altceva.

Cosmin D
Posts: 133
Joined: 08 Oct 2019, 11:09
Auto: Xceed 1.4 T GDI CITY
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by Cosmin D »

Am primit o chiar mai devreme, vineri am ridicat-o. Era la Curtici si a venit cu un transport de Sportage uri. A fost o intamplare.

Post Reply

Return to “Generalităţi”