Lista asteptare masina

JohnB
Posts: 135
Joined: 08 Mar 2020, 07:50
Auto: Kia Ceed My20 1.4 T-GDI
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by JohnB »

Orice este posibil. Voi ati primit ceva info de la dealer dupa comanda? Ce se intampla cu Rabla de exemplu? Daca a gasit tichet de cumparat? Eu am semnat contractul pe 20.03 si nicio veste pana acum. Nici nu stiu exact care e procedura lor.

User avatar
SIA
Posts: 118
Joined: 21 Jan 2020, 07:28
Auto: KIA CEED SW GT-Line, 1.4 TGDI
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by SIA »

JohnB wrote: 09 Apr 2020, 19:15 Orice este posibil. Voi ati primit ceva info de la dealer dupa comanda? Ce se intampla cu Rabla de exemplu? Daca a gasit tichet de cumparat? Eu am semnat contractul pe 20.03 si nicio veste pana acum. Nici nu stiu exact care e procedura lor.
Mie mi-a spus ca discutam de Rabla, cand o sa primeasca seria masinii de la fabrica si ca se ocupa el sa gaseasca tichetul (probabil o sa-mi ceara niste hartii). Zicea ca s-a suplimentat bugetul la rabla f.mult fata de anul trecut, iar acum, cu pandemia, chiar nu cred ca vor fi probleme.

JohnB
Posts: 135
Joined: 08 Mar 2020, 07:50
Auto: Kia Ceed My20 1.4 T-GDI
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by JohnB »

SIA wrote: 09 Apr 2020, 21:29 Mie mi-a spus ca discutam de Rabla, cand o sa primeasca seria masinii de la fabrica si ca se ocupa el sa gaseasca tichetul (probabil o sa-mi ceara niste hartii). Zicea ca s-a suplimentat bugetul la rabla f.mult fata de anul trecut, iar acum, cu pandemia, chiar nu cred ca vor fi probleme.
Ai dat comanda tot in Martie? Mie, cand am semnat contractul, mi-a cerut si un certificat fiscal de la taxe si impozite pentru Rabla. Dar nu mi-a zis exact procedura de achizitie tichet rabla. Doar ca o sa coste 2000 si ceva. Nu stia exact.

User avatar
SIA
Posts: 118
Joined: 21 Jan 2020, 07:28
Auto: KIA CEED SW GT-Line, 1.4 TGDI
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by SIA »

JohnB wrote: 09 Apr 2020, 22:06
SIA wrote: 09 Apr 2020, 21:29 Mie mi-a spus ca discutam de Rabla, cand o sa primeasca seria masinii de la fabrica si ca se ocupa el sa gaseasca tichetul (probabil o sa-mi ceara niste hartii). Zicea ca s-a suplimentat bugetul la rabla f.mult fata de anul trecut, iar acum, cu pandemia, chiar nu cred ca vor fi probleme.
Ai dat comanda tot in Martie? Mie, cand am semnat contractul, mi-a cerut si un certificat fiscal de la taxe si impozite pentru Rabla. Dar nu mi-a zis exact procedura de achizitie tichet rabla. Doar ca o sa coste 2000 si ceva. Nu stia exact.

Am dat-o la sfarsit de ianuarie, cu intrare in productie de la 1 martie. Si mie mi-a zis ca o sa coste 2200 ron, dar nu i-am dat inca fiscal. Sincer, as vrea sa vina masina prin iunie, sa se termine nebunia asta ca s-o scot la drum ca lumea.

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by ionutp »

Ordonanta militara 8:

"(3) Este permisă circulația în afara locuinței/gospodăriei pentru achiziția de autovehicule, piese de schimb pentru autovehicule și servicii de reparații auto." :D
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

User avatar
gigi.ionescu
Posts: 71
Joined: 28 Mar 2010, 09:48
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Lista asteptare masina

Post by gigi.ionescu »

SIA wrote: 09 Apr 2020, 21:29
JohnB wrote: 09 Apr 2020, 19:15 Orice este posibil. Voi ati primit ceva info de la dealer dupa comanda? Ce se intampla cu Rabla de exemplu? Daca a gasit tichet de cumparat? Eu am semnat contractul pe 20.03 si nicio veste pana acum. Nici nu stiu exact care e procedura lor.
Mie mi-a spus ca discutam de Rabla, cand o sa primeasca seria masinii de la fabrica si ca se ocupa el sa gaseasca tichetul (probabil o sa-mi ceara niste hartii). Zicea ca s-a suplimentat bugetul la rabla f.mult fata de anul trecut, iar acum, cu pandemia, chiar nu cred ca vor fi probleme.
Eu am semnat contractul pe 19 Martie 2020. Am vorbit cu dealarul si aspectul, asta, legat de programul Rabla. Si mie tot asa mi-a spus, ca ma va contacta cand are seria caroseriei (VIN) si se va ocupa dumnealui de procurarea tichetului, iar atunci trebuie sa scot un certificat fiscal de la Primarie. Certificatul fiscal nu este valabil decat 30 zile.
[b]Kia Ceed 1.4 GLS, Silver Machine, City+ ( B 100 KIA)
http://picasaweb.google.ro/gigi.ionescu/KIaCeed#
KIA CEED 2020, 1,4 TGDI 7 DCT

JohnB
Posts: 135
Joined: 08 Mar 2020, 07:50
Auto: Kia Ceed My20 1.4 T-GDI
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by JohnB »

gigi.ionescu wrote: 10 Apr 2020, 09:44 Eu am semnat contractul pe 19 Martie 2020. Am vorbit cu dealarul si aspectul, asta, legat de programul Rabla. Si mie tot asa mi-a spus, ca ma va contacta cand are seria caroseriei (VIN) si se va ocupa dumnealui de procurarea tichetului, iar atunci trebuie sa scot un certificat fiscal de la Primarie. Certificatul fiscal nu este valabil decat 30 zile.
Mie mi-a cerut certificatul fiscal cand am semnat contractul. Asta inseamna ca trebuie sa scot inca unul cand are seria VIN ca asta o sa expire in curand daca e valabil doar 30 de zile. O sa-l contactez pe dealer pe la sfarsitul lunii sa vad daca are ceva noutati.

User avatar
SIA
Posts: 118
Joined: 21 Jan 2020, 07:28
Auto: KIA CEED SW GT-Line, 1.4 TGDI
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by SIA »

JohnB wrote: 10 Apr 2020, 10:33
gigi.ionescu wrote: 10 Apr 2020, 09:44 Eu am semnat contractul pe 19 Martie 2020. Am vorbit cu dealarul si aspectul, asta, legat de programul Rabla. Si mie tot asa mi-a spus, ca ma va contacta cand are seria caroseriei (VIN) si se va ocupa dumnealui de procurarea tichetului, iar atunci trebuie sa scot un certificat fiscal de la Primarie. Certificatul fiscal nu este valabil decat 30 zile.
Mie mi-a cerut certificatul fiscal cand am semnat contractul. Asta inseamna ca trebuie sa scot inca unul cand are seria VIN ca asta o sa expire in curand daca e valabil doar 30 de zile. O sa-l contactez pe dealer pe la sfarsitul lunii sa vad daca are ceva noutati.

Cu siguranta va expira. Plus ca tichetul rabla e valabil 90 de zile, deci daca nu ajunge masina in intervalul asta, se pierde si tichetul. De asta zic dealerii ca se ocupa de acte atunci cabd au VIN-ul de la fabrica.

proc74
Posts: 472
Joined: 19 Apr 2008, 10:27
Auto: Ceed/Sportage
Location: Constanta

Re: Lista asteptare masina

Post by proc74 »

Intereseaza-te la Seviciul de impozite si taxe. Cred ca certificatele eliberate in perioada asta isi prelungesc valabilitatea.
Sportage 1.6GDI Style+
Ex.Ceed best - kompass blue
CT 12 BNK

JohnB
Posts: 135
Joined: 08 Mar 2020, 07:50
Auto: Kia Ceed My20 1.4 T-GDI
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by JohnB »

NSJCEyneOE.jpg
Anunt de la Kia Slovacia de pe facebook. Iar suspendare productie :(
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
SIA
Posts: 118
Joined: 21 Jan 2020, 07:28
Auto: KIA CEED SW GT-Line, 1.4 TGDI
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by SIA »

JohnB wrote: 15 Apr 2020, 18:02
NSJCEyneOE.jpg
Anunt de la Kia Slovacia de pe facebook. Iar suspendare productie :(
Am vazut si eu mai devreme. Sa vedem si partea plina a paharului (sunt doar 4 zile de intrerupere). 😊

User avatar
gigi.ionescu
Posts: 71
Joined: 28 Mar 2010, 09:48
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Lista asteptare masina

Post by gigi.ionescu »

Dintre cei care ati comandat masina in luna ianuarie, cu intrarea in productie la 01 martie, cati dintre voi ati primit seria de caroserie pana acum? Cati ati primit masina comandata?
[b]Kia Ceed 1.4 GLS, Silver Machine, City+ ( B 100 KIA)
http://picasaweb.google.ro/gigi.ionescu/KIaCeed#
KIA CEED 2020, 1,4 TGDI 7 DCT

User avatar
SIA
Posts: 118
Joined: 21 Jan 2020, 07:28
Auto: KIA CEED SW GT-Line, 1.4 TGDI
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by SIA »

gigi.ionescu wrote: 25 Apr 2020, 09:44 Dintre cei care ati comandat masina in luna ianuarie, cu intrarea in productie la 01 martie, cati dintre voi ati primit seria de caroserie pana acum? Cati ati primit masina comandata?
Nu cred ca a primit-o cineva. In contract termenul e de 60-90 zile lucratoare de la 1 martie. Cel mai devreme ar trebui sa ajunga dupa 20 mai. Daca ne mai gandim ca fabrica a fost inchisa aproape 3 saptamani in martie si aprilie, cred ca vom primi masinile prin luna iunie in cel mai bun caz.

Bogo2020
Posts: 91
Joined: 06 Mar 2020, 19:43
Auto: XCeed 1.4 TGDI DCT, 2020
Location: Craiova

Re: Lista asteptare masina

Post by Bogo2020 »

XCeed comandat la sfarsitul lui Ianuarie. Fabricat pe 18 sau 19 Martie, iar pe 23 Martie status-ul dat de dealer era "Arrived to importer". Au fost ceva probleme cu dosarul Rabla (intarziere primire certificat atestare fiscala), dar acum totul este in ordine.
Daca am noroc, poate o primesc pana pe 1 Mai 2020.

JohnB
Posts: 135
Joined: 08 Mar 2020, 07:50
Auto: Kia Ceed My20 1.4 T-GDI
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by JohnB »

Bogo2020 wrote: 25 Apr 2020, 14:19 XCeed comandat la sfarsitul lui Ianuarie. Fabricat pe 18 sau 19 Martie, iar pe 23 Martie status-ul dat de dealer era "Arrived to importer". Au fost ceva probleme cu dosarul Rabla (intarziere primire certificat atestare fiscala), dar acum totul este in ordine.
Daca am noroc, poate o primesc pana pe 1 Mai 2020.
Oare XCeed ajunge mai repde de obicei? La tine a ajuns masina chiar repede.
SIA wrote: 25 Apr 2020, 11:51 Nu cred ca a primit-o cineva. In contract termenul e de 60-90 zile lucratoare de la 1 martie. Cel mai devreme ar trebui sa ajunga dupa 20 mai. Daca ne mai gandim ca fabrica a fost inchisa aproape 3 saptamani in martie si aprilie, cred ca vom primi masinile prin luna iunie in cel mai bun caz.
Eu cand am semnat contractul in martie mi-au zis ca in Aprilie dau comanda cu luna fabricatie Mai si ca la sfarsitul lui Iunie, maxim Iulie ajunge.
Nu cred ca se vad respecta termenul asta in conditiile actuale.

Post Reply

Return to “Generalităţi”