Lista asteptare masina

staicueduard
Posts: 12
Joined: 25 May 2023, 16:09
Auto: KIA CEED MY24
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by staicueduard »

Salutare,
sunt nou pe forum, si este prima mea postare.

Vroiam sa aflu cam ce timp de asteptare sunt pentru comenzi.
Am o comanda plasata in februarie acest an, pentru un Ceed MY 24 BEST. MY24 pentru ca la momentul plasarii nu s-a mai putut comanda niciun MY23.

in acte spune ca fabricarea incepe cu luna iunie..

Am vazut ca sunt persoane aici care au asteptat 1an + pentru un CEED GT. adica este posibil ca pentru unele modele sa astepti mai mult / mai putin in functie de ce optionale ai aruncat in ea?

multumesc

FulgaCA23
Posts: 26
Joined: 27 Jan 2022, 17:01
Auto: Kia Ceed GT MY23 Lunar Silver
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by FulgaCA23 »

staicueduard wrote: 25 May 2023, 16:24 Salutare,
sunt nou pe forum, si este prima mea postare.

Vroiam sa aflu cam ce timp de asteptare sunt pentru comenzi.
Am o comanda plasata in februarie acest an, pentru un Ceed MY 24 BEST. MY24 pentru ca la momentul plasarii nu s-a mai putut comanda niciun MY23.

in acte spune ca fabricarea incepe cu luna iunie..

Am vazut ca sunt persoane aici care au asteptat 1an + pentru un CEED GT. adica este posibil ca pentru unele modele sa astepti mai mult / mai putin in functie de ce optionale ai aruncat in ea?

multumesc
Depinde, rasfoiesti prin spate la topicul asta. Pe scurt prin Mai 2022 au inceput sa se anuleze toate modelele Xceed, Ceed GT, SW, normal, Proceed cu 7DCT, restul cu manuala nu au postat nimic, deci nu stiu de ei. Ulterior ne-au refacut contractele pe MY23 cu un extra de aprox 2k EUR mai scumpa cine a vrut sa pastreze comanda si au inceput sa livreze masinile cu comanda initiala Noiembrie 2021 - Martie 2022 in perioada Decembrie 2022-Mai 2023 in functie de ordinea in care s-au dat comenzile s-au prioritizat.
Sunt ceva oameni care au inceput deja sa posteze cu masini comandate pe MY23 care asteapta deja de 6-7 luni si posibil sa li se amane si sa ii treaca si pe ei pe MY24, asta inseamna ca va impinge pe restul care ati comandat MY24 si ii prioritizeaza pe cei cu comenzi mai vechi. Greu de spus daca s-au deblocat lucrurile sau nu, cert este ca se va merge cu un decalaj destul de mare.

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by andrei1271984 »

Da, nici eu nu stiu ce sa zic cu brokeri astia.. idee e ca per total Allianz-ul cu oferta MyCar ma ajunge la 1500 euro fata de alte oferte CASCO + RCA care ma duc spre 1700-1800 Euro. Cei de la Allianz ofera si o reducere de aprox 100 de euro luand la pachet, iar optiunile pentru casco par a fi cele MAX, adica mai mult nu ai ce sa alegi.
Incerc sa gasesc oameni care au asigurare la ei si sa aflu cum se misca in caz de o dauna. Pana acum stiu doar cu Generali si Groupama unde s-au miscat bine, dar in ideea in care au vorbit direct la reprezentanta-service si s-au ocupat ei de tot, colaborand cu asiguratorul, dasta ma intereseaza si ca asiguratorul la care fac, sa colaboreze cu MIT (din cate am vazut MIT apare pe lista de service partener si la Allianz si la Groupama)

Cum sa platesti 1500-1800 EUR la o Kia Ceed? :( #-o scrie-mi pe wtsp la 0726785185, sa incercam "sa facem bine" , vorba lui Gica :lol:
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

Adrian Baiculescu
Posts: 21
Joined: 27 Apr 2021, 19:22
Auto: Kia Xceed
Location: București

Re: Lista asteptare masina

Post by Adrian Baiculescu »

da, cam imposibil să plătești Casco atat de mult pt o Kia Ceed. poate doar dacă ai o valoare de RCA f mare; dar chiar si așa... Pentru un pret de 36-37000 euro plătești cam 1000-1200 euro Casco.

Adrian Baiculescu
Posts: 21
Joined: 27 Apr 2021, 19:22
Auto: Kia Xceed
Location: București

Re: Lista asteptare masina

Post by Adrian Baiculescu »

bogdan87 wrote: 24 May 2023, 17:08
Adrian Baiculescu wrote: 24 May 2023, 13:33 Salutare tuturor!

Am dat si eu o comanda de Proceed Gt MY24, în 27 martie 2023, cu termen de livrare de 5-7 luni începând cu luna de producție, care este iunie 2023. Acum trebuie să mă înarmez cu rabdare după ce am citit comentariile de pe aici și după ce reprezentantul de vânzări mi-a spus că termenul este relativ :)
Salut,

Luna de productie este iunie2023 dar nu inseamna ca atunci o sa o produca. Eu am avut august 2022 ca luna de productie (avansul achitat in iunie 2022) si abia in mai 2023 a fost produsa masina. Nu stiu exact cum intra masinile in productie, probabil in functie de cum trimit dealerii comenzile. In mod real, poti astepta masina fie pana la finalul anului 2023, fie pana vara viitoare. Daca vrei sa "grabesti" putin procesul, poti cere dealerului un numar vizavi de inregistrarea la fabrica (nu id-ul de comanda). Oricum, multa bafta! Va merita asteptarea, clar. Sunt 20 de zile de cand e la Curtici, asa ca e aproape, dar tot astept si eu :)))
Ce masina ai comandat?

bogdan87
Posts: 18
Joined: 01 Mar 2023, 22:56
Auto: Sportage 1.6 7DCT MHEV MY23
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by bogdan87 »

Adrian Baiculescu wrote: 26 May 2023, 12:46 [quote=bogdan87 post_id=279787 time=<a href="tel:1684937305">1684937305</a> user_id=22981]
[quote="Adrian Baiculescu" post_id=279785 time=<a href="tel:1684924422">1684924422</a> user_id=20112]
Salutare tuturor!

Am dat si eu o comanda de Proceed Gt MY24, în 27 martie 2023, cu termen de livrare de 5-7 luni începând cu luna de producție, care este iunie 2023. Acum trebuie să mă înarmez cu rabdare după ce am citit comentariile de pe aici și după ce reprezentantul de vânzări mi-a spus că termenul este relativ :)
Salut,

Luna de productie este iunie2023 dar nu inseamna ca atunci o sa o produca. Eu am avut august 2022 ca luna de productie (avansul achitat in iunie 2022) si abia in mai 2023 a fost produsa masina. Nu stiu exact cum intra masinile in productie, probabil in functie de cum trimit dealerii comenzile. In mod real, poti astepta masina fie pana la finalul anului 2023, fie pana vara viitoare. Daca vrei sa "grabesti" putin procesul, poti cere dealerului un numar vizavi de inregistrarea la fabrica (nu id-ul de comanda). Oricum, multa bafta! Va merita asteptarea, clar. Sunt 20 de zile de cand e la Curtici, asa ca e aproape, dar tot astept si eu :)))
[/quote]
Ce masina ai comandat?
[/quote]

Initial am comandat Ceed my23 gt-line 1.5 mhev 7dct. Acum astept Sportage my23 1.6 mhev 4x2hp 7-dct gt-line.

staicueduard
Posts: 12
Joined: 25 May 2023, 16:09
Auto: KIA CEED MY24
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by staicueduard »

Observ ca timpii de asteptare sunt foarte mari pentru majoritatea masinilor GT-line cu cutia automata.
Eu spre exemplu am comanda in februarie anul acesta cu tot cu avans dat, iar ei mi-ai trecut in acte livrare de la 1 iunie intre 90 si 99 zile CALENDARISTICE.
Eu inteleg de aici ca daca era ceva mai nasol treceau de la bun inceput zile lucratoare .. nu?
astept dupa un ceed my24 BEST... cu cateva optionale, e manuala

FulgaCA23
Posts: 26
Joined: 27 Jan 2022, 17:01
Auto: Kia Ceed GT MY23 Lunar Silver
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by FulgaCA23 »

staicueduard wrote: 26 May 2023, 15:47 Observ ca timpii de asteptare sunt foarte mari pentru majoritatea masinilor GT-line cu cutia automata.
Eu spre exemplu am comanda in februarie anul acesta cu tot cu avans dat, iar ei mi-ai trecut in acte livrare de la 1 iunie intre 90 si 99 zile CALENDARISTICE.
Eu inteleg de aici ca daca era ceva mai nasol treceau de la bun inceput zile lucratoare .. nu?
astept dupa un ceed my24 BEST... cu cateva optionale, e manuala
Nu neaparat, ei au un contract comun pentru toata lumea, facut in asa fel in cat se asigura ca pot livra in termen de 6 luni + 6 luni intarziere si in caz de evenimente care nu tin de ei (adica fabrica schimba linia de productie), pot rezilia unilateral contractul. Pare un contract facut ca ei sa nu aibe nimic de pierdut si nici nu ai cum sa negociezi datele din contract ca nu isi asuma ceva extra.

Posibil sa ti se livreze mai rapid, fiind vorba de o masina fara prea multe optiuni si manuala, dar stiu ca si fratimiu a luat prin 2019 un CEED manual varianta BEST + cateva optiuni si tot a durat aproximativ 6 luni, masina fiind cumva precomandata dinainte de catre dealer, iar in perioada aia nu erau probleme la nivel global. Nu stiu in ce masura chiar daca ai varianta mai de baza sa o prioritizeze, cat cred ca cei care au ramas cu masinile MY23 nelivrate o sa aibe ei intai prioritate.

rinsorin
Posts: 2
Joined: 28 Apr 2023, 21:17
Auto: Kia
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by rinsorin »

Saluare,

Vin catre voi cu o veste buna.

Ieri am fost sunat de la dealer (kia jilava) sa ma anunte ca saptamana urmatoare se va produce masina.
Kia ceed sw my23 gt line 1.5 tgdi 7dct MHEV.
Comanda data in 6.02.2023, cu luna de intrare in productie Aprilie 2023. Masina a fost configurata de mine, iar termenul estimativ de livrare initial a fost de 5-7 luni (+6 luni prelungire maxima).

Se pare ca lucrurile merg mai bine si nu mai sunt intarzieri asa mari in productie.

Succes!

staicueduard
Posts: 12
Joined: 25 May 2023, 16:09
Auto: KIA CEED MY24
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by staicueduard »

Salut si multumim.
asa ai avut trecut pe anexa la termen de livrare? 6 luni incepand cu Aprilie, sau a fost verbal?

rinsorin
Posts: 2
Joined: 28 Apr 2023, 21:17
Auto: Kia
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by rinsorin »

staicueduard wrote: 02 Jun 2023, 13:48 Salut si multumim.
asa ai avut trecut pe anexa la termen de livrare? 6 luni incepand cu Aprilie, sau a fost verbal?
Salut.
In contract este mentionat termenul estimativ de 5-7 luni incepand cu Aprilie 2023. Termenul acesta de livrare se poate prelungi cu maximum 6 luni de la finalul celor 7 luni initiale.

staicueduard
Posts: 12
Joined: 25 May 2023, 16:09
Auto: KIA CEED MY24
Location: Bucuresti

Re: Lista asteptare masina

Post by staicueduard »

O super.
deci comanda ta a fost onorata chiar in timp foarte scurt ! fara nicio prelungire

Adrian Baiculescu
Posts: 21
Joined: 27 Apr 2021, 19:22
Auto: Kia Xceed
Location: București

Re: Lista asteptare masina

Post by Adrian Baiculescu »

Chiar o veste buna! Acum sperăm să nu fie vorba doar de norocul unora de a le veni mașinile mai devreme, in timp ce alții ar trebui să aștepte…

bogdan87
Posts: 18
Joined: 01 Mar 2023, 22:56
Auto: Sportage 1.6 7DCT MHEV MY23
Location: Bucharest

Re: Lista asteptare masina

Post by bogdan87 »

Azi am ridicat-o. A ajuns de martea trecuta, dar nu eram in tara. Ca si sumar pentru cei noi pe forum: am comandat Ceed My23 Gt-line 7dct in iunie 2022, cu luna productie august 2022 si livrare 6-8 luni. Pt ca in aprilie 2023 inca nu avea o data estimata de fabricare, am mutat avansul pe Sportage My23 MHEV 7dct GT Line la jumatatea lui aprilie. Masina facea parte dintr-o comanda a unei firme (de mai multe masini) si a fost refuzata. La final de aprilie am primit seria de sasiu, pe 6 mai aparea pe site-ul rar, iar pe 6 iunie a ajuns la MIT Baneasa. Succes tuturor, s-a dat drumul la livrari :)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

nicusors
Posts: 93
Joined: 23 May 2022, 21:47
Auto: Kia Sportage HEV 4x4
Location: Cluj

Re: Lista asteptare masina

Post by nicusors »

Super, dar mi se pare mult o luna. Cum poti verifica pe site-ul rar?
Merci

Post Reply

Return to “Generalităţi”