De ce Kia Ceed?

alin.c
Posts: 6
Joined: 16 May 2019, 14:33
Auto: N/A
Location: Romania

De ce Kia Ceed?

Post by alin.c »

Salut!

Sunt intre Kia Ceed 3, 1.4 T-GDi si Mazda 3 2019, 2.0 SkyactivG si as vrea sa stiu, mai ales de la cei care au avut de luat decizii similare, de ce ati ales Ceed?

Multumesc!

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: De ce Kia Ceed?

Post by misuspita »

Eu n-am avut de luat decizia asta inca, dar pune si tu detalii pentru cei care nu sunt in tema, gen dotari, pret, asa poate aflam la o viitoare decizie. Mie imi plac amandoua, cu un plus la Ceed, pentru ca nu imi place montantul spate la Mazda, mi se pare exagerat. Mersi
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

richard2016
Posts: 101
Joined: 30 Dec 2018, 23:56
Auto: kia ceed
Location: Oneşti

Re: De ce Kia Ceed?

Post by richard2016 »

Performante mult mai bune pentru 1 4 t-gdi, 140 cp 242 nm.Pret ,cred,mai bun pentru Ceed,interior mult mai frumos la Ceed,7 ani sau 150000 km garantie.Eu am ales Ceed,pentru aceste aspecte.

Trimis de pe al meu SM-A520F folosind Tapatalk


patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: De ce Kia Ceed?

Post by patton »

Interiorul mai frumos la ceed? Cred ca e invers.
Problema la mazda e motorul (2l benzina aspirat 122cp) si pretul.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

alin.c
Posts: 6
Joined: 16 May 2019, 14:33
Auto: N/A
Location: Romania

Re: De ce Kia Ceed?

Post by alin.c »

misuspita wrote: 19 May 2019, 21:05 Eu n-am avut de luat decizia asta inca, dar pune si tu detalii pentru cei care nu sunt in tema, gen dotari, pret, asa poate aflam la o viitoare decizie. Mie imi plac amandoua, cu un plus la Ceed, pentru ca nu imi place montantul spate la Mazda, mi se pare exagerat. Mersi
Dotari:
Kia
1.4 T-GDi MT, 140 cp, 242Nm STAR (tot ce include gasesti pe kia.ro)
+ optionale:
- discuri frana (fata) + jante si anvelope 16"
- ECM, PTC
- Semnal schimbare directie de mers incorporat pe oglinda laterala, oglinzi exterioare electrice, incalzite si pliabile electric
- scaun pasager cu reglare pe inaltime
- scaune incalzite sofer + pasager si volan incalzit
- climatronic
- dezaburire automata parbriz
- sistem avertizare pericol coliziune in punctul mort
- senzori parcare spate
- camera vedere marsalier
- duze spalare parbriz incalzite
- senzor ploaie
- incarcator USB
- NAVI 8" + RDS + SD card
- bluetooth /w voice recognition

valoare lista: 21.076 euro
redusa (reducere kia + dealer + remat): 17.830 euro

Mazda
2.0 SkyactivG MT, 122 CP, 213 Nm, pachetul Plus -> https://mazda3.cdn.mazda.media/eb08f10b ... 1555916608

valoare lista: 21.190 euro + culoarea (pe care inca nu o stiu)
maine aflu si ce reducere imi ofera dealerul.

Problema cu spatele Mazda o am si eu :)), iar ceed-ul mi-a dat impresia de spatiu cand am vazut-o in showroom + diferenta de dimensiune la portbagaj (ceed are 395 l, mazda are 334 l). Apoi, daca o sa compari dotarile o sa observi ca pachetul Plus la Mazda o face mai dotata ca Ceed la un pret de lista apropiat (acum nu stiu cat de tare conteaza acele diferente de optionale), iar toate astea ma bulverseaza.

Am programat test drive maine la Mazda si Marti la Kia - sper sa ma decid 100 % dupa ce le conduc.

alin.c
Posts: 6
Joined: 16 May 2019, 14:33
Auto: N/A
Location: Romania

Re: De ce Kia Ceed?

Post by alin.c »

richard2016 wrote: 19 May 2019, 21:20 Performante mult mai bune pentru 1 4 t-gdi, 140 cp 242 nm.Pret ,cred,mai bun pentru Ceed,interior mult mai frumos la Ceed,7 ani sau 150000 km garantie.Eu am ales Ceed,pentru aceste aspecte.

Trimis de pe al meu SM-A520F folosind Tapatalk
Multumesc pentru raspuns!

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: De ce Kia Ceed?

Post by Nesta3 »

Daca vrei noua Mazda 3, orienteaza-te spre sedan, nu hatch.Mult mai spatioasa, mult mai frumoasa si in plus, vine cu motorul nou compresie+injectie 2.0 181cp mild hybrid.Problema e ca dureaza la sedan, ca e cerere mare, gen 6luni+.
Ca dotari sta mai bine decat ceed in preturi relativ apropiate.Interiorul e refresh total, e frumos, e aranjat, dar parca tot spre cel de ceed m-as orienta, deoarece sunt obisnuit cu amplasamentul comenzile de la Sportage unde sunt gandite si puse astfel incat sa dea bine, sa stii pe ce apesi fara sa cauti.
Inca o data, hatchul de la mazda 3 e frumos din fata pana la stalpul din mijloc.Pe urma au zbarcit-o cu montantul spate, cu vizibilitatea, cu spatiul interior dar si cu portbagajul.
Depinde si de buget, eu m-as uita catre noul proceed.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

alin.c
Posts: 6
Joined: 16 May 2019, 14:33
Auto: N/A
Location: Romania

Re: De ce Kia Ceed?

Post by alin.c »

Nesta3 wrote: 19 May 2019, 21:56 Daca vrei noua Mazda 3, orienteaza-te spre sedan, nu hatch.Mult mai spatioasa, mult mai frumoasa si in plus, vine cu motorul nou compresie+injectie 2.0 181cp mild hybrid.Problema e ca dureaza la sedan, ca e cerere mare, gen 6luni+.
Ca dotari sta mai bine decat ceed in preturi relativ apropiate.Interiorul e refresh total, e frumos, e aranjat, dar parca tot spre cel de ceed m-as orienta, deoarece sunt obisnuit cu amplasamentul comenzile de la Sportage unde sunt gandite si puse astfel incat sa dea bine, sa stii pe ce apesi fara sa cauti.
Inca o data, hatchul de la mazda 3 e frumos din fata pana la stalpul din mijloc.Pe urma au zbarcit-o cu montantul spate, cu vizibilitatea, cu spatiul interior dar si cu portbagajul.
Depinde si de buget, eu m-as uita catre noul proceed.
Momentan au acelasi motor (Skyactiv-G122) pe ambele tipuri de masini si sunt putin reticent la motorul nou (care o sa iasa in Septembrie, daca imi amintesc corect).
Cand vine vorba de cum arata, total de acord, hatchback-ul de la Mazda e inferior sedanului si Ceed-ului.
Noul proceed depaseste bugetul, dar nu cred ca as fi optat pentru el datorita faptului ca nu am ce face cu atata spatiu, de-asta am o reticenta si la sedanul de la Mazda. Nu prea imi doresc o masina asa mare - probabil in cativa ani o sa regret ca am spus asta :lol:.

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: De ce Kia Ceed?

Post by misuspita »

alin.c wrote: 19 May 2019, 22:06 Nu prea imi doresc o masina asa mare - probabil in cativa ani o sa regret ca am spus asta :lol:.
Asa aveam si eu ceva dubii acum 11 ani cand am luat ProCeed, ca deh, familie, 3 usi o sa ne incomodeze, etc, dar am zis fuck it!

Acum nu regret deloc, cu copil mic si toate cele, tot nu am simtit ca am luat decizia gresita. Datorita faptului ca exceptand mici probleme masina a fost excelenta, fiabila, ma face sa ma indrept in principal tot catre Kia la urmatoarea alegere.

Mazda 3 nu e un model deloc rau dar mi se pare mie totusi un pic cam scumpa. Si montantul ala spate nu imi da deloc pace, strica o masina care altfel arata excelent. Mazda anterioara are spatele mai frumos.
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

yso
Posts: 234
Joined: 18 Jan 2019, 10:56
Auto: --
Location: --

Re: De ce Kia Ceed?

Post by yso »

Mazda 3 sedan arata super bine la exterior. La interior, nu stiu - n-am vazut-o pe viu.
Ce nu imi place:
- motorul 2.0 aspirat (cel nou nu e disponibil inca)
- durata mare de asteptare
- daca vrei camera marsalier, climatizare automata... te obliga la jante de 18"
- daca vrei scaun reglabil electric si cu memorie te obliga la tapiterie din piele
- prețul ceva mai mare si mi se pare ca si costurile de întreținere sunt mai mari
- motorul G122 AT nu cred ca se încadrează la rabla

7 ani garantie la Kia vs. 5 ani Mazda

Asa ca.. Am ales Kia Ceed :)

alin.c
Posts: 6
Joined: 16 May 2019, 14:33
Auto: N/A
Location: Romania

Re: De ce Kia Ceed?

Post by alin.c »

Salut!

Intre timp am facut alegerea: Mazda3.
Am facut asta dupa ce, in aceeasi zi, am facut test drive cu ambele masini.
Mazda mi s-a parut mai stabila si cu un simt al drumului mai placut si o directie mult mai precisa.
Kia m-a impresionat cu cuplul care se simte la turatii mici (am testat motorul 1.4 T-GDi, 140 CP) fata de Mazda, care are un cuplu bun dupa 3000 rpm.

PS. Parerile de mai sus sunt pur personale, daca sunteti in aceeasi situatie ca mine, nu stiti ce masina sa alegeti (oricare ar fi variantele), va recomand test drive!

yso
Posts: 234
Joined: 18 Jan 2019, 10:56
Auto: --
Location: --

Re: De ce Kia Ceed?

Post by yso »

Sa o stăpânești sănătos! =D>
Ce echipare ai ales, pret, manuală/automata, culoare?
Ce discount ai obtinut la Mazda?

alin.c
Posts: 6
Joined: 16 May 2019, 14:33
Auto: N/A
Location: Romania

Re: De ce Kia Ceed?

Post by alin.c »

Multumesc!

Am ales pachetul de echipare Plus, cutie manuala, culoare machine grey - pret lista ~21650 euro, pretul final (-1700 euro tichetul rabla care are bonusul eco, motorul fiind mild hybrid, -discount dealer) 18650 euro.

Post Reply

Return to “Generalităţi”