Intretinere

alexandra.dima
Posts: 28
Joined: 30 Jun 2018, 12:27
Auto: kia ceed
Location: Bucuresti

Intretinere

Post by alexandra.dima »

Salutare! Dupa ce am luat masina din Bucuresti, am plecat la plimbare cu ea prin Europa. Totul frumos, masina merge brici!

Treaba e ca in afara nu prea am vazut spalatorii manuale, asa ca interiorul trebuie sa mi-l intretin eu.

Luasem din tara niste servetele umede pentru mai multe suprafete si laveta cu microfibra, dar tot raman urme pe suprafetele lucioase.

Voi ce folositi?

Inca ceva: e adevarat ca se zgarie vopseaua de la spalatoriile automate?

Merci!

nelboy
Posts: 35
Joined: 11 Feb 2019, 13:11
Auto: Kia Ceed
Location: Timisoara

Re: Intretinere

Post by nelboy »

Cu asta sterg eu masina dupa spalare si e cea mai tare laveta.. doar ca e putin cam scumpa:
Produs microfibra Laveta Microfibra Double Soft Touch 900 gr/m 40x60 cm 50090 ProWash

Astea sunt restul produselor ce le mai folosesc
Plastice interioare Sonax Xtreme Cockpit Cleaner - Solutie Curatare Plastice SON-283241
Intretinere Cheder / Cauciuc Valet Pro Bilberry Wheel Cleaner - Solutie Curatare Jante 500 ml EC11-500ml
Curatare geamuri Valet Pro Solutie Curatare Geamuri Glass Cleaner, 500ml IC3-500ml
Produs microfibra Laveta Microfibre Uz General Pro Detailing, 40x40cm
Produs microfibra Sonax Laveta microfibra pentru interior

Le-am luat de pe pcgarage daca esti interesat.

alexandra.dima
Posts: 28
Joined: 30 Jun 2018, 12:27
Auto: kia ceed
Location: Bucuresti

Re: Intretinere

Post by alexandra.dima »

Super, merci!

nelboy
Posts: 35
Joined: 11 Feb 2019, 13:11
Auto: Kia Ceed
Location: Timisoara

Re: Intretinere

Post by nelboy »

Imi poate recomanda cineva o vopsea (tip spray) pentru plasticul din interior (in zona pragurilor)? Din neatentia mea si a pasagerilor s-a zgariat in anumite zone si as vrea sa acopar urmele acelea :)

richard2016
Posts: 101
Joined: 30 Dec 2018, 23:56
Auto: kia ceed
Location: Oneşti

Re: Intretinere

Post by richard2016 »

Ai gasit ceva pentru zgarieturile plasticelor?

Trimis de pe al meu SM-A520F folosind Tapatalk


GabrielaSan
Posts: 31
Joined: 25 Jul 2019, 16:21
Auto: Ceed 2019
Location: Bucuresti

Re: Intretinere

Post by GabrielaSan »

Buna,


Dupa cateva plimbari cu masina ....am observat ca raman cateva urme pe tapitarie ( ca un om normal nu deschid usa cum trebuie o imping unde este suprafata de textila)... acum am observat ca si acel plastic lucios sau mat imediat ramane patat de grasimea mainii(urmeeeeee)
Este prima mea masina cu textila dar la cea veche pentru plastic aveam o solutie speciala profesionala de intretinere. Mai multe persoane mi-au zis sa nu aplic nimic pe bord ( doar sters cu laveta).

Ce parere aveti?
:?

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Intretinere

Post by Nesta3 »

Exista o spuma de tapiterie de la Wurth, foarte laudata, pe care am folosit-o si eu pentru plafon, cu rezultate excelente:
https://emag.page.link/4gos
Daca vrei ceva profesional, poti lua legatura cu @colin de la noi de pe forum, sau il poti contacta pe pagina oficiala:
https://www.facebook.com/colinauto/

Edit: pusesem link catre alt produs wurth😁
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

nelboy
Posts: 35
Joined: 11 Feb 2019, 13:11
Auto: Kia Ceed
Location: Timisoara

Re: Intretinere

Post by nelboy »

richard2016 wrote: 17 Aug 2019, 13:54 Ai gasit ceva pentru zgarieturile plasticelor?

Trimis de pe al meu SM-A520F folosind Tapatalk
Din pacate nu.
GabrielaSan wrote: 17 Aug 2019, 17:37 Buna,


Dupa cateva plimbari cu masina ....am observat ca raman cateva urme pe tapitarie ( ca un om normal nu deschid usa cum trebuie o imping unde este suprafata de textila)... acum am observat ca si acel plastic lucios sau mat imediat ramane patat de grasimea mainii(urmeeeeee)
Este prima mea masina cu textila dar la cea veche pentru plastic aveam o solutie speciala profesionala de intretinere. Mai multe persoane mi-au zis sa nu aplic nimic pe bord ( doar sters cu laveta).

Ce parere aveti?
:?
Eu folosesc Sonax Xtreme Cockpit Cleaner pentru bord/plastice si alea lucioase. Mi se pare super ok. Probabil ca sunt si altele mai bune, dar nu am incercat altceva

that.gannicus
Posts: 23
Joined: 15 Jan 2019, 17:30
Auto: Romania
Location: Bucuresti

Re: Intretinere

Post by that.gannicus »

Stiti cumva un produs bun de inlaturat rasina de la copaci?

Alexes
Posts: 59
Joined: 07 Apr 2018, 11:21
Auto: Kis Sportage
Location: Bucuresti

Re: Intretinere

Post by Alexes »

Ati gasit pe undeva o spuma de calitate pentru masina care sa poata fi folosita cu lance sub presiune? Folosesc un karcher k2.
Multumesc

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Intretinere

Post by Nesta3 »

https://www.pro-detailing.ro/spuma-acti ... -4833.html
Asta poate fi folosita si in lance dar si ca sampon prin metoda "2 galeti".
Daca ai curte si vrei sa o speli cat de cat ca la carte:
-solutie pentru inlaturarea bitumului, care se gaseste si la spray si la fas fas din ala.
-spuma activa aplicata cu lancea/pistolul, lasata sa actioneze, clatita
-2 galeti, una cu apa si sampon si una curata.Cu o manusa din microfibra sau lana oaie, se spala cate un panou, dupa care manusa se clateste in galeata cu apa curata.Metoda asta impiedica contaminantii sa ramana pe manusa si automat previne zgarierea atunci cand freci.
-clatire, ceara lichida(au aparut unele cu ceramica) apicata din fas fas, clatire, stergere.
-geamurile cu solutie de geamuri.
-rotile cu solutie de roti.Foarte important aici, Sonax Full Effect pentru jante, care se aplica INAINTE DE CURATAREA MASINII.Adica speli rotile bine si pe urma restul masinii.
-cauciucurile cu solutie dedicata.Meguiars Endurance Tire Gel, daca vreti ceva extraordinar.
Bafta!
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Alexes
Posts: 59
Joined: 07 Apr 2018, 11:21
Auto: Kis Sportage
Location: Bucuresti

Re: Intretinere

Post by Alexes »

Multumesc pentru recomandari. 👍

R0bert
Posts: 28
Joined: 08 Mar 2023, 14:19
Auto: Audi
Location: Bucuresti

Re: Intretinere

Post by R0bert »

Salutare!
Ce parere aveti despre chestia asta?

Post Reply

Return to “Generalităţi”