Ceed vs Elantra

BogdanMoise0726
Posts: 3
Joined: 27 Apr 2022, 22:31
Auto: -
Location: Ploiești

Ceed vs Elantra

Post by BogdanMoise0726 »

Salutare. Am cam 11 k euro strânsi și ma gândesc sa aleg ori ceed sport wagon ori noua elantra.

La elantra îmi place interiorul și consola centrala, pare mai moderna. La KIA îmi place aspectul exterior și motorul 1.5 turbo.

Puteți oferi și părerile voastre? Cam cât e rata la mașina asta și considerați ca echiparea Star e suficient de echipata?
Voi cât ați dat pe mașină voastră?

Crishix
Posts: 68
Joined: 12 Apr 2021, 19:44
Auto: Ceed GT MY22/Audi S4 B8.5
Location: Cluj-Napoca

Re: Ceed vs Elantra

Post by Crishix »

Mie la Elantra mi se pare un mare minus lipsa de diversitate la motorizări: acel aspirat natural de 120 de cai este fiabil, dar este învechit și, cred eu, absolut nepotrivit pe o mașină din 2022.

BogdanMoise0726
Posts: 3
Joined: 27 Apr 2022, 22:31
Auto: -
Location: Ploiești

Re: Ceed vs Elantra

Post by BogdanMoise0726 »

Da, dar și interiorul de la ceed e cam învechit pentru o mașină din 2022. Cam prea simplu

alexs
Posts: 60
Joined: 30 Jan 2020, 15:51
Auto: Leon 5F FR
Location: Bucharest

Re: Ceed vs Elantra

Post by alexs »

Salut.
Ceed Sport wagon este break, Elantra este sedan. Nu poti sa le compari, tu trebuie sa ti stii nevoile/placerile.
Ceed DCT, Elantra CVT.
Nu stiu ce motorizari are Elantra, nu a fost o varianta pentru mine, dar este o masina frumoasa, mai ales spatele.

Incearca sa formulezi niste intrebari mai precise. Cum am putea sa iti spunem noi cat este rata la masina sau daca echiparea Star este suficient de echipata?
Sfatul meu. Intai alegi caroseria dorita, dupa incepi si te uiti la ce iti ofera piata si compari aspect/dotari/pret.
Cheers.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Ceed vs Elantra

Post by Nesta3 »

Depinde ce versiuni compari.Dacă compari varianta entry la ambele, Elantra e cam naspa.Dacă compari variantele cu interioare high, parca e mai arătoasă Elantra.
Totuși sunt mașini diferite, iar dacă vrei spațiu, performante si materiale mai bune(pe o varianta high), ceed e ce ai nevoie.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

panzer
Moderator
Posts: 1202
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Ceed vs Elantra

Post by panzer »

Eu am mai multa incredere in 1.6 aspirat de pe Elantra decat 1.5 tgdi de pe Ceed.
Mai este si diferenta de 2 ani de garantie.

mariusceed
Posts: 33
Joined: 12 Aug 2021, 18:01
Auto: Xceed MY22 1.5 T-GDI 6M
Location: Iasi

Re: Ceed vs Elantra

Post by mariusceed »

Nu prea mă acomodez la curentul ăsta proaspirat. :)

Am înlocuit turbina unui bombardier după vreo 15 ani doar ca să zburde ca nou.

Oaza legendelor aspirate vine din țara în care o turbină de 500$ e vândută cu 1500$, la care se adaugă manopera de 3500$.

Post Reply

Return to “Generalităţi”