Revizie 7-DCT (cutie automata)

User avatar
pop.emilian28
Posts: 80
Joined: 21 Oct 2019, 11:39
Auto: Kia Ceed GT-Line MY20
Location: Timisoara
Contact:

Revizie 7-DCT (cutie automata)

Post by pop.emilian28 »

Salutare!

Recent masina a trecut pragul celor 50k de km. Ma gandesc ca, in curand, ar trebui făcuta revizia la cutia automata. Nu stiu la Kia, dar in general, 60k km este intervalul indicat de revizie la cutiile automate.

Care ati facut revizia la DCT, la ce interval? Si care au fost costurile totale?
Kia Ceed GT-Line MY20 7dct 1.4 t-gdi - 179 hp
Skoda Superb MK1 Elegance 3.2 vr6 - 250 hp

User avatar
Faust
Posts: 497
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Revizie 7-DCT (cutie automata)

Post by Faust »

La 40...60000km este indicat să se schimbe uleiul în cutiile automate cu convertizor de cuplu, la cele cu dublu ambreiaj DCT, DSG, poți merge liniștit până la 90000km sau 5 ani, chiar dacă unii susțin că nu trebuie să schimbi uleiul din cutia de viteze, cei care susțin așa ceva să se intereseze ce recomandă producătorii de uleiuri pentru transmisii.
7DCT este în principiu o cutie "manuală" la care vitezele se schimbă cu actuatoare.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

User avatar
pop.emilian28
Posts: 80
Joined: 21 Oct 2019, 11:39
Auto: Kia Ceed GT-Line MY20
Location: Timisoara
Contact:

Re: Revizie 7-DCT (cutie automata)

Post by pop.emilian28 »

@Faust, de acord. Nu exista sa nu schimbi uleiul din cutie. Eram curios de interval, sau la cat recomanda Kia oficial
Kia Ceed GT-Line MY20 7dct 1.4 t-gdi - 179 hp
Skoda Superb MK1 Elegance 3.2 vr6 - 250 hp

razvan25
Posts: 18
Joined: 28 Nov 2022, 22:59
Auto: kia ceed
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Revizie 7-DCT (cutie automata)

Post by razvan25 »

Este normal ca si uleiul de cutie sa fie schimbat, din pacate unii producatori recomanda schimbul de ulei cat masina se afla in primele sute de km sa fie facut la 30000 de mii, asta este si cauza defectarii premature a unor masini si uleiul de cutie trebuie inlocuit la o anumita perioada

Bogo2020
Posts: 91
Joined: 06 Mar 2020, 19:43
Auto: XCeed 1.4 TGDI DCT, 2020
Location: Craiova

Re: Revizie 7-DCT (cutie automata)

Post by Bogo2020 »

Manualul Kia este destul de confuz si pt 7DCT iti spune ca:
- trebuie inspectat lichidul de transmisie la fiecare a doua revizie (si completat sau inlocuit daca e murdar) (pag 8.19)
- inlocuit daca "a intrat in contact cu apa" (pag 8.16) :shock:
- in "conditii dificile de utilizare" lichidul de transmisie tb inlocuit la 120k km (pag 8.22)

Am gasit asta unde se spune sa inspectezi/completezi la 40k mile si sa schimbi la 80k mile:
https://www.kceed.com/transmission_gear ... -1082.html

Ce voi face eu: daca se desface busonul de la cutie si voi avea peste 50k km, voi schimba uleiul de transmisie (vad ca trebuie 1.9l).
Daca decizi sa faci schimbul, te rog sa ne spui si noua daca a fost dificila procedura.

User avatar
Faust
Posts: 497
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Revizie 7-DCT (cutie automata)

Post by Faust »

pop.emilian28

Pe mine mă lasă rece ce recomandă producătorul, mă interesează mai mult și iau de bune ce recomandă cei care produc fluidele.
Ca dovadă..... eu fac reviziile la maxim 10000km nu 15000km cum recomandă Kia.
Eu am 6MT și la 70000km am schimbat uleiul în cutia de viteze, diferențialul central și cel spate, le-am schimbat pentru că ies destul de des cu mașina asta pe drumuri grele, o am pentru pescuit și vânătoare, în rest o folosește juniorul, eu știu că par exagerat pentru unii dar îmi place să am mașini întreținute, nu știu cât o să țin această mașină, probabil până se plictisește juniorul de ea sau incepe să consume motorul ulei.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

User avatar
pop.emilian28
Posts: 80
Joined: 21 Oct 2019, 11:39
Auto: Kia Ceed GT-Line MY20
Location: Timisoara
Contact:

Re: Revizie 7-DCT (cutie automata)

Post by pop.emilian28 »

@Faust, si eu tot la 10k fac reviziile. Masina beneficiaza si de un stage 1, si nu prea depasesc 10k km fara revizia facuta.. Momentan sunt la 50k km, la 60k ma gandesc sa fac revizia si la cutie
Kia Ceed GT-Line MY20 7dct 1.4 t-gdi - 179 hp
Skoda Superb MK1 Elegance 3.2 vr6 - 250 hp

Post Reply

Return to “Generalităţi”