Zgomot volan

User avatar
SIA
Posts: 118
Joined: 21 Jan 2020, 07:28
Auto: KIA CEED SW GT-Line, 1.4 TGDI
Location: Bucuresti

Re: Zgomot volan

Post by SIA »

Ok, inteleg ca e problema comuna cu rulmentul (am programarea la sfarsitul lunii la Mit pentru schimbare), dar "click-urile" care se aud la viraje cand e semnalizarea pusa vi se par normale? 😄 Eu de-aici am inceput sa aud si "fasaitul" de la rulment...

Reinhard
Posts: 1
Joined: 12 Dec 2021, 01:08
Auto: Kia XCeed
Location: Oradea

Re: Zgomot volan

Post by Reinhard »

De ieri m-am trezit si eu cu acele "click-uri" la virare stanga/dreapta cu semnalizarea pusa la un XCeed . Cum s-a rezolvat problema la voi ? I-am contactat pe cei de la reprezentanta , acum astept un raspuns de la ei .

User avatar
SIA
Posts: 118
Joined: 21 Jan 2020, 07:28
Auto: KIA CEED SW GT-Line, 1.4 TGDI
Location: Bucuresti

Re: Zgomot volan

Post by SIA »

genessiss wrote: 28 Sep 2021, 14:41 Salutare,

Si eu am avut fasait la volan cand trageam stanga/dreapta. Zgomot mai evident cu cat era mai cald afara. La mine a inceput cand aveam 16 mii de km cu masina. Am fost la IMG de la Jilava si mi-au spus ca este vorba de un rulment. ca trebuie schimbat (cel din poza). Au schimbat rulmentul si o bucsa de plastic. Eu am fost ieri in service pentru schimbare ( in garantie). Fasaitul a disparut. Sper ca asta sa fi fost tot. Sa nu am alte probleme pe viitor.

Toate cele bune


Am 29 k km, aproape 1 an de cand au schimbat rulmentii la MIT si de 2 luni au aparut iar clickurile cu semnalizarea pusa. :) Cu prima ocazie, cand imi fac timp, ma duc iar la MIT. Sa vedem ce mai schimba acum.

dansora
Posts: 18
Joined: 02 Nov 2010, 00:20
Auto: Kia Proceed GT
Location: București

Re: Zgomot volan

Post by dansora »

Schimba din nou rulmentul. Eu mă pregătesc să-l
schimb la 46k a doua oară. Tot la Mit.
La constatare au fost surprinși să vadă că a fost schimbat și problema a reapărut. Au zis că, de obicei, după schimb nu au mai fost probleme.

User avatar
Marynu
Posts: 11
Joined: 26 Mar 2021, 08:53
Auto: Kia Ceed My21 1.0 T-GDI
Location: Pitesti

Re: Zgomot volan

Post by Marynu »

Buna ziua.
A inceput si la mine (kia Ceed din 2021) la 15000 km sa faca zgomot volanul la viteze mici sau cand stau pe loc. Problema e ca in urmatoarele 2 saptamani nu am cum sa ajung la un service kia (stu in RM Valcea si cel mai aproape ar fi Sibiu), pentru ca trebuie sa imi iau o zi de concediu. Ce se poate intampla in aceste 2 saptamani? :)? Risc sa raman in drum?

yso
Posts: 235
Joined: 18 Jan 2019, 10:56
Auto: --
Location: --

Re: Zgomot volan

Post by yso »

@Marynu
Cei de la Mit ziceau ca nu e nicio problema daca mergi asa.
O sa ai doar zgomotul ala enervant.
Mergi la constatare cu prima oacazie si apoi o sa mai dureze vreo 2 saptamani pana vine piesa.

Justin
Posts: 7
Joined: 07 Jul 2022, 16:49
Auto: Kia Xceed 1.5 tgdi 160 hp
Location: Bucharest

Re: Zgomot volan

Post by Justin »

Salutare. La Logan in 16 ani nu am pomenit de vreun zgomot la semnalizare. La Xceed, la 2 luni dupa ce am cumparat-o(noua), trosnea la fiecare semnalizare + curba. La prima revizie la Mit, am semnalat, m-au si certat ca am stat asa pana atunci, au gresat mecanismul, la o saptamana facea la fel. Deci nu mai insistati cu gresatul sau cu schimbul de rulment. Greseala de proiectare/turnare . Nu au ce face. Eu am model 2022, poate la 2023 s-a reparat.

vyalli
Posts: 23
Joined: 21 Jan 2021, 17:48
Auto: Kia Proceed GT-LINE 2022
Location: bucuresti

Re: Zgomot volan

Post by vyalli »

Justin wrote: 16 Oct 2023, 14:45 Salutare. La Logan in 16 ani nu am pomenit de vreun zgomot la semnalizare. La Xceed, la 2 luni dupa ce am cumparat-o(noua), trosnea la fiecare semnalizare + curba. La prima revizie la Mit, am semnalat, m-au si certat ca am stat asa pana atunci, au gresat mecanismul, la o saptamana facea la fel. Deci nu mai insistati cu gresatul sau cu schimbul de rulment. Greseala de proiectare/turnare . Nu au ce face. Eu am model 2022, poate la 2023 s-a reparat.
pai loganul era masina :). bine macar ca Kia recunoaste problema si schimba nu ca la Dacia de trebuia sa te certi cu jumatate de service pana faceau ceva

Am intrat sa citesc si eu aici pentru ca am si eu o bataie la volan dar super mica si doar rar, cand plec din parcare prima data. A mai avut cineva asa ceva sau asta e inceputul?

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Zgomot volan

Post by BAU »

@vyalli . Sa fii atent , trosnetul in volan la plecarea de pe loc din parcare in 90% din cazuri poate sa fie din alta parte , nu de la volan .

Prima data trebuiesc verificate franele . De obicei ramane o placuta blocata . Apoi trebuiesc verificate bucsile de sustinere a motorului si cutiei de viteze pe suportul motor si bucsile ce sustin suportul motor pe caroserie . Si de asemenea verificati pivotii , bieletele de directie si alte articulatii la calea de rulare .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

Justin
Posts: 7
Joined: 07 Jul 2022, 16:49
Auto: Kia Xceed 1.5 tgdi 160 hp
Location: Bucharest

Re: Zgomot volan

Post by Justin »

Da, trebuie identificat cand mai face daca este zgomot/vibratie din volan sau sunt blocate placutele. Cred ca la frana electro mecanica face mai ales. Dar nu strica un check-up la un mecanic priceput.

Sanctjax
Posts: 1
Joined: 06 Oct 2023, 12:05
Auto: kia
Location: Craiova

Re: Zgomot volan

Post by Sanctjax »

Aveți un video cu acel la zgomot la volan ? Cei care ați schimbat coloana de direcție sau acel rulment.. vă rog frumos !

Lauru
Posts: 23
Joined: 20 Mar 2022, 15:59
Auto: Ceed GT MY22
Location: Bucharest

Re: Zgomot volan

Post by Lauru »

Am un Ceed GT 2023 si din pacate dupa ~9000 km am un scartait ca de cauciuc pe partea dreapta doar cand virez spre dreapta (pe la jumatatea cursei), pe loc sau la viteza mica se aude.
Mai aveti acel video cei care ati rezolvat problema?

Justin
Posts: 7
Joined: 07 Jul 2022, 16:49
Auto: Kia Xceed 1.5 tgdi 160 hp
Location: Bucharest

Re: Zgomot volan

Post by Justin »

Update zgomot maneta semnalizare in viraj. La a doua revizie, de data aceasta la Autonet, au ras de treaba cu gresatul, maneta se schimba pe garantie, reper nou la care au rezolvat se pare problema.

Post Reply

Return to “Probleme”