Stergatoare Originale

Ruffinsky
Posts: 18
Joined: 30 Sep 2018, 00:05
Auto: Kia Ceed
Location: Bucuresti

Stergatoare Originale

Post by Ruffinsky »

Salut,

Am si eu o problema cu stergatoarele originale. Dupa doar 4000km (din mai 2019 pana acum) cel de la sofer a inceput sa "topaie" pe parbriz, face un zgomot mare si nici nu mai sterge asa de bine.

Stiu ca stergatoarele sunt consumabile, dar mi se pare mult prea repede ca unul sa cedeze. A mai avut cineva problema asta?

catt
Posts: 200
Joined: 07 Jul 2008, 00:04
Auto: KIA
Location: Iasi
Contact:

Re: Stergatoare Originale

Post by catt »

Da, lamelele stergatoarelor scartaie, chiar si cu lichid prezent pe parbriz. N-am avut problema asta cu cele aero de pe ceed 1 decat dupa 4-5 ani. :( Acum, poate n-o fi parbrizul meu sters cu alcool, otet, decontaminat, gadilat etc.
cee'd 2008 piston grey
CEED 2019 1.4 t-gdi Star Dark Pentametal

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Stergatoare Originale

Post by misuspita »

Mie stergatoarele de pe Ceed 1 originale nu mi-au tinut decat un an, adica din iunie pana in maxim martie-mai. E drept, le-am si abuzat iarna din motive de lene, dar tot au tinut putin. :)

Cred ca am schimbat vreo 10 perechi pe putin (masina are 11,5 ani), cu ultimele avand un mare noroc, din pacate nu mai tin minte care sunt, au fost luate din Auchan si ma asteptam in 6 luni sa le schimb, deja prind a 2 iarna si inca sterg bine.
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

JETSKY
Posts: 97
Joined: 22 Jan 2009, 13:02
Auto:

Re: Stergatoare Originale

Post by JETSKY »

Stergatoarele Hyundai/Kia sunt mult mai slabe calitativ decat cele de la nivelul anului 2007-2012.

fixpixu
Posts: 44
Joined: 20 Sep 2019, 21:21
Auto: Proceed 1.4 T-GDI DCT7
Location: Cluj Napoca

Re: Stergatoare Originale

Post by fixpixu »

Stergatoare ca stergatoare, dar cum se regleaza perdeaua de apa pe parbriz ? Nu am gasit in manual

User avatar
silvadark
Posts: 60
Joined: 12 Mar 2015, 12:43
Auto: Kia Ceed 3 SW 1.4 T-GDi 7DCT
Location: Galati

Re: Stergatoare Originale

Post by silvadark »

Se poate regla asa ceva? :shock:

volanila
Posts: 15
Joined: 18 Feb 2019, 18:44
Auto: Kia Ceed 2018
Location: Bucuresti

Re: Stergatoare Originale

Post by volanila »

Ce perdea de apa ? Sunt niste "pisetoare"chestiile alea, scuzati-mi expresia. E o rusine sistemul de stropire al parbrizului. Sper sa apare ceva after market care sa fie din mileniul asta. Si stergatoarele tot o rusine sunt...dar nu la fel de mare. Probabil printre cele mai slabe aspecte ale masinii.

fixpixu
Posts: 44
Joined: 20 Sep 2019, 21:21
Auto: Proceed 1.4 T-GDI DCT7
Location: Cluj Napoca

Re: Stergatoare Originale

Post by fixpixu »

Deci e pe bune ca nu se pot regla ? Asta sux

alexcrist
Posts: 809
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Stergatoare Originale

Post by alexcrist »

O mică completare: pe CEED (inclusiv XCEED) există 2 tipuri de duze pentru parbriz:
- cele neîncălzite, cu perdea de apă, care mi-e greu să cred că se pot regla cumva, dar nici nu găsesc motive pentru asta (implicit aruncă lichid pe o suprafață mare pe parbriz)
- cele încălzite, cu câte 3 jeturi individuale per duză. Nici astea nu știu dacă se pot regla cumva, dar măcar e o șansă.

Personal le prefer pe cele cu perdea. Acum am pe Rio așa și mi se par mult mai eficiente decât 6 jeturi distincte.

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Stergatoare Originale

Post by misuspita »

Haha, ce tare, versiunea pentru care nu platesti e mai buna decat cea cu bani... Zid! :D
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

alexcrist
Posts: 809
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Stergatoare Originale

Post by alexcrist »

Depinde cum definești ”bună”.

Eu unul, căutând pe net, am găsit foarte mulți oameni ce preferă clar duzele cu perdea. Puțini sunt cei care le preferă pe cele cu jeturi.

Însă, cele cu perdea nu sunt încălzite. Presupun că e o restricție tehnică aici, poate e mai ușor/fiabil să încălzești fluxul de lichid așa.

Problema cu duzele cu perdea apare la toate prostiile de lichide de parbriz din comerț, în special cele de iarnă care, deși se ”laudă” mare pe etichetă cu ”-35 de grade”, deja de la -5 în jos abia mai iese ceva prin duzele tip perdea. Deși nu îngheață, devin destul de gelatinoase, iar duzele tip perdea au găurele foarte fine. Aici probabil își arată avantajele duzele încălzite, odată pentru că găurile sunt mai mari, apoi pentru că lichidul e încălzit. Probabil de aici apar și preferințele unora spre duzele cu încălzire/jeturi. Eu prefer să înjur printre dinți mizeriile de lichide de parbriz și să caut altceva mai bun. Există pe piață lichide care își păstrează foarte bine proprietățile și la temperaturi scăzute, dar, din păcate, e greu să le identifici după etichetă sau preț. Eu iarna trecută am fost foarte mulțumit de lichidele de la benzinăriile Socar, iarna asta încă n-am apucat să pun de acolo (sper să nu le fi schimbat rețeta), momentan am o altă mizerie de -35 de grade din Carrefour (dar totuși n-a fost ieftin deloc) care abia mai ajunge pe parbriz de la -5 în jos.

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Stergatoare Originale

Post by Minu »

Adica sa cauti solutie de dezghetat parbrizul pe baza de alcool si nu cu metanol care lasa in interiorul vasului numai mizerie, chiar daca e de vreo 3 ori mai scump, merita sa iei cu alcool.Asa am patit in trecut, de abia mai dadea apa pe la duze iar cand am desfacut vazut in interior era o chestie care se mana cu ...imi scuzati expresia, cu mucii, am stricat duzele si pompa. :)
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Stergatoare Originale

Post by misuspita »

Am jeturi perdea din 2008. Am folosi si lichid de iarna bun dar si de cea mai joasa speta si nu a avut probleme cu perdeaua. A imprastiat tot ok, nu a trebuit sa desfund nimic. Am avut eu alte probleme cu lichidul, dar din alte cauze (a inghetat pe traseul spre spate). Banuiesc ca se poate face o rezistenta pe traseu mai jos in asa fel incat lichidul sa vina incalzit pe ultimii 2cm de exemplu in asa fel incat sa poata pastra evacuarea tip perdea
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Stergatoare Originale

Post by quelloo »

din 2008 si eu tot perdea si injur de fiecare data cand ajung sa conduc masini cu jeturi normale. absolut oribile.
la mine, instalatia a vazut doar lichid de parbriz de iarna de la auchan la 5 lei - 5l (-20grade) - doar in cateva situatii cand stiam din avans ca vin temperaturi mult mai mici am bagat niste -40 grade (1l)
vara o trec cu ce ramane in rezervor dupa iarna (o singura data in 10 ani am pus apa de la robinet spre final de toamna pentru ca ramasesem fara ala de iarna)

duzele n-au nici pe dracu nici acum.

ontopic: stergatoarele initiale m-au tinut f mult = 5 ani sau peste (e scris in jurnalul de bord) stergand aproape perfect in toata perioada pana cu 2 luni inainte sa le schimb si de atunci am ceva de la bosch primite cadou si care merg f bine si acum
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Ruffinsky
Posts: 18
Joined: 30 Sep 2018, 00:05
Auto: Kia Ceed
Location: Bucuresti

Re: Stergatoare Originale

Post by Ruffinsky »

Salut,

Revin si eu cu o observatie. Cel original de pe partea soferului a murit, scartaie si sare, nu mai sterge. Asa ca am luat frumos un set de Bosch Aerotwin si acum merg perfect. Cat despre duzele tip spray (perdea) care acopera totul, sunt super, iar cu lichid din Kaufland (din acela pe care scrie -30) nu am avut pana acum probleme. Testat dimineata la -8 grade.

Post Reply

Return to “Probleme”