Consum antigel Kia CEED 3

Masina ta Kia CEED consuma/pierde antigel ( 50/100 ml la ~1000 km) ?

1. DA , se observa o scadere a nivelului la rece dupa o perioada de timp / nr km parcursi.
17
40%
2. Nu, nivelul de antigel nu scade indiferent de perioada de timp/ nr km parcursi.
10
23%
3. Nu am observat
12
28%
4. Nu ma intereseaza / Nu stiu
4
9%
 
Total votes: 43

Cocostarc
Posts: 75
Joined: 05 Dec 2019, 17:15
Auto: Ceed
Location: Cocostarcii din deal

Consum antigel Kia CEED 3

Post by Cocostarc »

Va salut,

Vreau sa creez si aici un poll pentru Ceed 3 pentru consumul de antigel in genul topicului de la Sportage 2019:
viewtopic.php?f=73&t=25399#p257301

unde se prezinta un raspuns de la oficialii Kia:
`` Tinand cont de recomandarile pe linie tehnica ale producatorului, o completare cu 100 ml a lichidului de racire la fiecare 1000 km ( estimare bazata exclusiv pe descrierea si verificarea nivelului lichidului de racire efectuata de dvs ), se incadreaza in limite normale``

La mine, un Ceed 3 din 2019 cu motor 1.4 MPI aspirat de 100cp cu un total de 6000km, dupa o URMARIRE mai atenta in ultimii 4000 km (50% extraurban , 50% urban) am observat un consum de aproape jumatate dintre semnele FULL/MIN de pe rezervorul agentului de racire.

Mai jos aveti poza INITIALA (nivelul aproape de FULL) SI cea de dupa 4000 KM (nivelul aprox. la jumatate full/min, aproape de marcajul acela negru de la mijlocul rezervorului), ambele fiind facut cu motorul la RECE dupa o noapte de repaos.

Mai atasez si cateva specificatii gasite prin manualul masinii.

Nu o sa completez momentan deoarece vreau sa URMARESC consumul in continuare iar cand ajunge in apropierea de MIN voi completa DOAR cu apa DISTILATA pentru a nu face un BORS de antigeluri necunoscute in motorul masinii.

Ce sa fie oare:
- o ciupitura in garnitura chiuloasei,
- o fisura pe la instalatie / radiator extern/ radiator caldura bord,
- un furtun neetans prin bordul masinii
- antigel de PROASTA CALITATE (din fabrica) cu evaporari masive ?

Nicaieri in compartimentul motor (imbinari furtunuri) cat si in interior in zona bordului nu am vazut NICI O URMA de antigel.
Nivelul ULEIULUI din motor este acelasi, nu a crescut deloc.

Voi cum stati cu nivelurile ?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Consum antigel Kia CEED 3

Post by Ogy »

Am ceed 1 si singura data cand mi-a consumat antigel este cand a fost schimbat si s-a incercat drenarea lui pe la robinet. Fortat in garniturile robinetului si n-au reusit sa-l schimbe pe acolo astfel ca l-au schimbat pe la furtunul de la radiator. Ideea e ca 1 an si jumatate am tot completat pana cand intr-o iarna un coleg a sesizat ca "am radiatorul spart" . Problema a fost rezolvata in service prin schimbarea garniturilor de la acest robinet (5lei). Nu cred ca se pupa cu problema relatata mai sus dar am zis sa relatez ca poate se scurge pe la vreo garnitura/colier/furtun ceva si o inspectie vizuala la ele cat si sub masina, nu strica. Mai exista posibilitatea ca masinia fiind noua dupa ce ai condus-o tu sa-si fi facut aerisirea. eu zic sa completezi- este mai usor de urmarit nivelul dupa si sa nu te trezesti cu el sub minim.

Cocostarc
Posts: 75
Joined: 05 Dec 2019, 17:15
Auto: Ceed
Location: Cocostarcii din deal

Re: Consum antigel Kia CEED 3

Post by Cocostarc »

Prima poza a fost facuta dupa 2000km ... exclus aerisiri si altele ...

Vorbesti de DOPUL de golire al radiatorului?

Merci de idee!

La Ceed 1 era in coltul de jos al radiatorului in stg sau dreapta ... nu mai tin minte exact ... La Ceed 3 sper sa fie tot prin zonele astea ...

Cand s-o mai incalzi vremea, o sa incalzesc masina apoi o sa mi bag degetele sa-l gasesc si sa pipai prin zona ... vizual de sus nu se vede nici un strop (masina are scut sub tot motorul) ... dar o supurare foarte mica pe acolo nu este exclusa.

User avatar
bzc313
Posts: 48
Joined: 13 Aug 2019, 21:44
Auto: CEED CD 1.4MPI
Location: Bucuresti

Re: Consum antigel Kia CEED 3

Post by bzc313 »

Ceed 3 din 2019, motor 1.4 MPI.
Dupa 4500 km (35% extraurban , 65% urban) se observa o scadere a nivelului agentului de racire.
Nu stiu exact cand a avut loc scaderea, insa in ultimii 1500 km am urmarit mai atent si nu pare sa mai scada.
Cert este ca am fotografiat nivelul undeva in primii 150 km, cu motorul rece, iar lichidul era la nivelul literei F si astazi la 4500 km, tot cu motorul rece, iar lichidul este destul de mult sub semnul de maxim.
Voi urmarii in continuare.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
The power to surprise.

Cocostarc
Posts: 75
Joined: 05 Dec 2019, 17:15
Auto: Ceed
Location: Cocostarcii din deal

Re: Consum antigel Kia CEED 3

Post by Cocostarc »

E clar .... Merci !

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Consum antigel Kia CEED 3

Post by BAU »

Lichidul antigel , nu are de ce sa scada , nu are voie sa scada decat daca sunt pierderi in instalatie , Cel mult sa se sesizeze o variatie de cca doua degete in vasul de expansiune care este in functie de temperatura .

De cand am masina niciodata nu a fost nevoie sa completez cu antigel .

Pentru ca din fabrica pentru economie se incarca la nivel minim iar in instalatie se mai gaseste putin aer , in primii 1000- 2000 kn este posibil sa scada putin , dar nu obligatoriu .

Asa am patit si eu la inceput, am completat pana la maxim si dupa circa 6-7 ani cand am schimbat antigelul tot pe maxim a ramas .

Acum cred ca merg cu el de vre-o 5 ani si tot pe maxim este . La revizii imi arata mereu ca punctul de inghet este -38 grade .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

Cocostarc
Posts: 75
Joined: 05 Dec 2019, 17:15
Auto: Ceed
Location: Cocostarcii din deal

Re: Consum antigel Kia CEED 3

Post by Cocostarc »

Am citit putin despre diversele tipuri de antigel si am inteles ca INDIFERENT de CULOARE exista mai multe TIPURI de antigel dpdv al CALITATII (mentinere proprietati in timp, evaporare).

Ma gandesc ca nu cumva si KIA sa bage din fabrica un ANTIGEL LOW COST la fel cum merg si pe uleiurile LOW COST de la TOTAL, antigel care sa tot necesite completari dupa un nr de km si la care INTERVALUL de SCHIMB sa fie mult mai mic fata de restul desi in manualul de intretinere, pentru antigelul ORIGINAL nu este nevoie un schimb prea curand..

Dupa mai multe cautari, am gasit ca la Kia/Hyundai se folosesc antigeluri tip D sau tip G11, verzi sau albastre ... diverse denumiri / culori functie de brandurile de antigeluri, in mare parte antigeluri pe baza de ETILENGLICOL FARA FOSFATI desi KIA ar cere CU FOSFATI (vedeti atasamentele din manualul KIA)

Tipuri de antigel (ENGINE COOLANT) - https://www.youtube.com/watch?v=IYEB11vxIk0

Curios cum pe majoritatea scrie ``free from nitrites, amines and PHOSPHATES`` (gen Hepu p999 albastru / verde ), antigeluri relativ LOW COST fata de celelalte tipuri/culori (G12, G12+, Gxxxxxx)

BAU .... tu de cand ti-ai schimbat antigelul, mai stii ce tip+brand+culoare ai pus ?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by Cocostarc on 24 Jan 2020, 19:38, edited 1 time in total.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Consum antigel Kia CEED 3

Post by BAU »

Nu mai tin minte cu ce antigel am schimbat atunci. Culoarea nu este importanta . Trebuie doar sa fie pe baza de etilen glicool si sa specifice ca este pentru motoare din aluminiu , cu radiatoare de aluminiu
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Consum antigel Kia CEED 3

Post by Ogy »

Imi amintesc eu (la mine) DOAR Hepu G11, inclusiv completare service (unde aveau parca si ceva de la mobil).

Cocostarc
Posts: 75
Joined: 05 Dec 2019, 17:15
Auto: Ceed
Location: Cocostarcii din deal

Re: Consum antigel Kia CEED 3

Post by Cocostarc »

Apai desutilizatul Hepu G11 / ``ALBASTRU`` este/SUNT ``free from nitrites, amines and PHOSPHATES`` iar KIA ar cere CU FOSFATI ...

https://www.hepu.de/de-wAssets/docs/e-p ... age-1.html

Nici naiba nu vrea sa zica ce-i acel G11 de la Hepu ... dar eu ma cam gandesc si dupa descriere DAR si dupa PRET ca este un antigel LOW COST de tipul IAT si nu P-HOAT cum AR cere KIA (in visele ei umede) ....

Iar KIA, la ce SARACIE de ULEI low cost / MINERAL de la TOTAL promoveaza si utilizeaza, nu ma mira sa bage din fabrica un antigel LOW COST de tipul IAT de culoare VERDE.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Cocostarc
Posts: 75
Joined: 05 Dec 2019, 17:15
Auto: Ceed
Location: Cocostarcii din deal

Re: Consum antigel Kia CEED 3

Post by Cocostarc »

Saracia de ULEI MINERAL de 120 lei bidonul de 5 L recomandat de KIA - Total QUARTZ 9000 ENERGY HKS G-310 5W-30

http://www.lubebase.com/cgi-bin/ctl/lub ... 30?id=4618

DAR VA ROG SA NU TRANSFORMAM ACEST TOPIC INTR-UNUL ``DESPRE ULEI``.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Cocostarc
Posts: 75
Joined: 05 Dec 2019, 17:15
Auto: Ceed
Location: Cocostarcii din deal

Re: Consum antigel Kia CEED 3

Post by Cocostarc »

Are cineva idee ce CANTITATE de antigel intra in ACEST TIP DE REZERVOR (1.4 MPI) intre semnele MIN-FULL ?
Multumesc.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

ramadri
Posts: 71
Joined: 27 Nov 2019, 13:42
Auto: Kia Ceed BEST MY20 1.4MPI
Location: Bucuresti

Re: Consum antigel Kia CEED 3

Post by ramadri »

Masina de 7 săptămâni. 750km facuti...cand am luat-o era la linia de full...acum...vedeti poza.
Nu se vede nicio scurgere pe nicaieriImage

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Sandero 1.5 dci - 86000 km (2009-2019)
Kia Ceed 1.4 GSL BEST + P6 (2020-)

User avatar
bzc313
Posts: 48
Joined: 13 Aug 2019, 21:44
Auto: CEED CD 1.4MPI
Location: Bucuresti

Re: Consum antigel Kia CEED 3

Post by bzc313 »

Este normal sa existe acea gaură pe gâtul rezervorului pentru lichid de răcire? La mașina anterioară rezervorul era închis ermetic și se afla sub presiune.
Exista posibilitatea de a se evapora lichidul de răcire prin această gaură?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
The power to surprise.

ramadri
Posts: 71
Joined: 27 Nov 2019, 13:42
Auto: Kia Ceed BEST MY20 1.4MPI
Location: Bucuresti

Re: Consum antigel Kia CEED 3

Post by ramadri »

Prezent si la mine. Sunt curios care e logica

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Sandero 1.5 dci - 86000 km (2009-2019)
Kia Ceed 1.4 GSL BEST + P6 (2020-)

Post Reply

Return to “Probleme”