Usa rezervor nu se blocheaza

Titi87
Posts: 62
Joined: 26 Aug 2019, 22:56
Auto: Ceed SW
Location: Timisoara

Usa rezervor nu se blocheaza

Post by Titi87 »

Salut. Am un ceed SW luat in Ianuarie si azi am observat ca atunci cand incui masina acea clapeta de la rezervor nu se blocheaza. Nu stiu daca asa este gandita sau daca e o problema ce a aparut ulterior la mine. Aveti ideea daca in mod normal ar trebui sa se incuie?

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Re: Usa rezervor nu se blocheaza

Post by bprodan »

Salut, Nu stiu daca avem aceleasi dotari dar la mine se blocheaza.
Adica, cand masina e deblocata si apas pe usa sare si se deschide, iar cand masina e incuiata si apas pe usa de la rezervor nu se mai deschide.
Dar, un amic e al meu cu un fiat mai vechi a avut aceasta problema: optiunea de blocare a usii cand masina era incuiata era extra, pe dotarea standard usita se deschidea oricand.
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

Dr.Agosh
Posts: 85
Joined: 02 Sep 2019, 09:39
Auto: Ceed SW 2019
Location: Romania

Re: Usa rezervor nu se blocheaza

Post by Dr.Agosh »

Salut, ma indoiesc ca are legatura cu nivelul de echipare. Cel mai bine intrebi la service. Sa ne spui si aici cum sta treaba

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Usa rezervor nu se blocheaza

Post by ionutp »

Salut, nu am idee care ar putea fi problema dar din cate imi aduc aminte cand am fost la service (MIT) am auzit pe cineva care discuta cu un mecanic ca ar avea aceasta problema. Nu busonul, ci clapeta nu se inchidea. Dar nu stiu ce s-a intamplat ulterior, mecanicul nu parea sa mai fi auzit de acea problema dar se pare ca nu era unica.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

Titi87
Posts: 62
Joined: 26 Aug 2019, 22:56
Auto: Ceed SW
Location: Timisoara

Re: Usa rezervor nu se blocheaza

Post by Titi87 »

Da, cred ca e o problema cu clapeta. Se aude cum face click atunci cand inchid masina, dar nu se incuie (cumva si scoate un sunet ca si cum sare, spre deosebire de usi care se blocheaza). O sa incerc in perioada urmatoare sa dau o fuga la service si o sa vin cu un update.

Titi87
Posts: 62
Joined: 26 Aug 2019, 22:56
Auto: Ceed SW
Location: Timisoara

Re: Usa rezervor nu se blocheaza

Post by Titi87 »

Am mai cerut sugestii si pe grupul de FB si am gasit o rezolvare temporara. Atunci cand incui masina in mod nirmal sare ceva tija care ar trebui sa prind in ceva gaura din capacul de la rezervor. Problema e ca usa(gaura din usa) si tija nu sunt bine centrate. Daca apas cu mana usa si incui am reusit sa-i gasesc pozitia in care sa o blocheze. La prima revizie o sa-i rog pe cei de la service sa arunce o privire.

User avatar
SIA
Posts: 118
Joined: 21 Jan 2020, 07:28
Auto: KIA CEED SW GT-Line, 1.4 TGDI
Location: Bucuresti

Re: Usa rezervor nu se blocheaza

Post by SIA »

Interesanta problema, dar ca sa-ti dai seama, presupun ca, dupa ce ai inchis masina, ai apasat iar pe usita de la rezervor. Altfel nu-mi explic cum ai descoperit problema asta. 🤔

Titi87
Posts: 62
Joined: 26 Aug 2019, 22:56
Auto: Ceed SW
Location: Timisoara

Re: Usa rezervor nu se blocheaza

Post by Titi87 »

Pai am observat pt ca mi-a sarit in ochi faptul ca era putin iesita clapeta de la rezercor, la un moment dat. Am apasat pe ea si am vazut ca se deschide desi masina era incuiata. Tind sa cred ca arcul s-a slabit si nu mai sta pe pozitia corecta cand inchid usa de la rezervor, ci sta putin iesita in afara. O sa vad ce zic baietii la service.

User avatar
SIA
Posts: 118
Joined: 21 Jan 2020, 07:28
Auto: KIA CEED SW GT-Line, 1.4 TGDI
Location: Bucuresti

Re: Usa rezervor nu se blocheaza

Post by SIA »

Titi87 wrote: 11 Jul 2020, 23:01 Pai am observat pt ca mi-a sarit in ochi faptul ca era putin iesita clapeta de la rezercor, la un moment dat. Am apasat pe ea si am vazut ca se deschide desi masina era incuiata. Tind sa cred ca arcul s-a slabit si nu mai sta pe pozitia corecta cand inchid usa de la rezervor, ci sta putin iesita in afara. O sa vad ce zic baietii la service.

Inseamna ca era iesita si cand nu era masina inchisa.

Titi87
Posts: 62
Joined: 26 Aug 2019, 22:56
Auto: Ceed SW
Location: Timisoara

Re: Usa rezervor nu se blocheaza

Post by Titi87 »

Da, sta putin iesita si cand nu e masina incuiata. Cel mai probabil arcul ala care inchide si deschide nu mai functioneaza cum trebuie.

yso
Posts: 235
Joined: 18 Jan 2019, 10:56
Auto: --
Location: --

Re: Usa rezervor nu se blocheaza

Post by yso »

Și la mine e puțin ieșită clapeta dar nu se deschide când e masina încuiată.
În schimb, când masina e descuiata, se deschide dacă tragi de ea fara sa fie nevoie sa mai apeși pe ea.
Și la voi se deschide cand tragi pur și simplu de ea cu masina descuiata?

User avatar
stifler
Posts: 15
Joined: 26 Nov 2018, 03:46
Auto: Kia ceed 2019
Location: Targoviste

Re: Usa rezervor nu se blocheaza

Post by stifler »

Aceeasi problema am si eu cu capacul de la rezervor. Am observat ca daca reusesc cu greu sa-i gasesc o pozitie a cablului ce tine busonul de la rezervor, clapeta se inchide bine. Din multe incercari o nimeresc sa se inchida ok. Cert este ca aproximativ 1 an n-au fost probleme si nu stateam sa potrivesc acel cablu ce tine busonul. Undeva este o problema! Daca nu esti atent capacul de la rezervor ramane deschis =D>

colesterolMare
Posts: 33
Joined: 09 Jul 2019, 20:05
Auto: ceed t-gdi
Location: --

Re: Usa rezervor nu se blocheaza

Post by colesterolMare »

Confirm si eu problema. Clapeta trebuie apasata usor pentru a se inchide. Anuntat reprezentanta si au zis ca trebuie realiniate niste plastice. O sa merg cat de curand si voi anunta rezultatul.

Cocostarc
Posts: 75
Joined: 05 Dec 2019, 17:15
Auto: Ceed
Location: Cocostarcii din deal

Re: Usa rezervor nu se blocheaza

Post by Cocostarc »

Ceva noutati de la service ?

colesterolMare
Posts: 33
Joined: 09 Jul 2019, 20:05
Auto: ceed t-gdi
Location: --

Re: Usa rezervor nu se blocheaza

Post by colesterolMare »

Inca nu. Astept niste piese si ma vor chema ei sa trec pe la service cand ajung piesele.
Anunt cand am ceva noutati.

Post Reply

Return to “Probleme”