Zgomot rulare drum lung

JohnB
Posts: 135
Joined: 08 Mar 2020, 07:50
Auto: Kia Ceed My20 1.4 T-GDI
Location: Bucharest

Zgomot rulare drum lung

Post by JohnB »

Salut,

Am primit pe mașină din fabrica anvelope Hankook Kinergy Eco2, 205/55R16 91H si după primul drum mai lung mi se par foarte zgomotoase.

Sa fie de la mine, de la altceva sau chiar sunt ele nașpa? Sa fie de la antifonarea mașinii?

Parcă îmi pare rău că nu am dat 80€ in plus pentru cele Michelin poate erau mai ok.

yso
Posts: 235
Joined: 18 Jan 2019, 10:56
Auto: --
Location: --

Re: Zgomot rulare drum lung

Post by yso »

Si eu am Hankook si nu mi se par foarte zgomotoase. N-am ascultat cu atentie dar nu m-a deranjat zgomotul de rulare.
Acum, depine si de calitatea asfaltului. Pe un asfalt mai prost (nu ma refer la gropi) se aude zgomot mai mare, iar pe un asfalt bun, nu se aude mai nimic.
Depinde si de pe ce masina vii si cu ce compari. Dar sa fie pe acelasi traseu comparatia.

Ca anvelope de iarna am Michelin si astea parca sunt ceva mai zgomotoase decat Hankook, probabil din cauza profilului.

Anul trecut, ca sa iei Michelin, te obliga in configurator la jante de 17. Pe 16 doar hankook puteai sa iei.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Zgomot rulare drum lung

Post by BAU »

Nu se compara nimic cu anvelopele Michelin , indiferent ca sunt de iarna sau de vara .

Asa cum spune si yso , conteaza mult tipul de asfalt pe care rulezi, obisnuinta soferului precum si profilul anvelopei .

Dar nu cred ca la anvelope factorul zgomot de rulare este caracteristica cea mai importanta pentru alegerea lor .

S-ar putea sa fie o impresie subiectiva .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

MihCB
Posts: 8
Joined: 16 May 2019, 22:37
Auto: Kia
Location: Bucuresti

Re: Zgomot rulare drum lung

Post by MihCB »

Salutare!

Am un zgomot in mers parca in stânga spate, ca și cum as avea pana la viteze- 30-50 km/h. La viteze mai mari se aude un zgomot prelung mai puternic.
Cauciucurile sunt pe 18.
A mai patit cineva?

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Zgomot rulare drum lung

Post by BAU »

Au mai patit si altii sa aibe zgomote la roata . Dar fiind cauze diverse este greu de diagnosticat prin corespondenta .

Pentru a-ti face tu o idee inainte de a ajunge in service , poti ridica masina pe cric si sa invarti de roata .

Daca intr-adevar este ceva de la roata poate fi vre-o placuta de frana blocata , vre-un rulment uzat , frana de mana blocata
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

i2c
Posts: 39
Joined: 22 May 2021, 04:57
Auto: Ceed 2020 1.4 T-GDi 7DCT New I
Location: București

Re: Zgomot rulare drum lung

Post by i2c »

Salutare!
În cazul zgomotului la rulare: verificați presiunea în pneuri. Eu am luat mașina cu 2.9 bari, față de 2.2 bari - presiunea recomandată de producător. După aducerea la valoarea potrivită, zgomotul s-a redus simțitor.

pmp
Posts: 10
Joined: 11 Oct 2007, 11:07
Auto:

Re: Zgomot rulare drum lung

Post by pmp »

Eu am anvelope Hankook de vara si mi se par foarte zgomotoase pe anumite suprafete. Mai mult, sunt mai zgomotoase decat anvelopele Michelin de iarna. Cand se vor duce aceste anvelope in mod cert nu voi mai lua Hankook.

Crishix
Posts: 68
Joined: 12 Apr 2021, 19:44
Auto: Ceed GT MY22/Audi S4 B8.5
Location: Cluj-Napoca

Re: Zgomot rulare drum lung

Post by Crishix »

Mie nu mi-a venit încă mașina, dar din experiența de pe fosta mașină (un Superb), anvelopele fac o diferență URIAȘĂ la zgomotul de rulare. Cele de vară erau premium, cam 800 lei/bucata, de la Pirelli, iar cele de iarnă erau ceva mai ieftine, nici nu mai știu. Țin minte în mod distinct că m-am zgârcit, pentru că am zis că n-o să facă mare diferență. M-am înșelat foaaarte tare #-o #-o :lol: Și când le cumperi, au un indicator care arată numărul de decibeli în rulare, parcă. Având în vedere că la noi asfaltul e relativ aspru, merită oricând 80-100 de euro în plus.

MihCB
Posts: 8
Joined: 16 May 2019, 22:37
Auto: Kia
Location: Bucuresti

Re: Zgomot rulare drum lung

Post by MihCB »

Am fost astăzi la AutoSoft in Bucuresti și după demontare - problema este ca toate cele 4 anvelope “bat”- au ovalizare de cauciuc. O sa merg zilele acestea sa văd ce spun cei de la garanție. Jantele nu au nimic, sunt plumbii originali pe fiecare janta, nu cer echilibrare. Cele din fata bat mai tare, cele din spate mai puțin.

Jantele sunt pe 18’, anvelope Michelin. Mașina are 22.000 km.

A mai pățit cineva?

d3xt3r
Posts: 224
Joined: 15 Oct 2009, 08:52
Auto: Cee'D GT
Location: Bucharest

Re: Zgomot rulare drum lung

Post by d3xt3r »

Salut,
din cate mai stiu deformare de cauciuc se intampla rar si in urmatoarele cazuri :
1. Masina sta mai mult timp pe loc ( 2-3 sapt ) - Se aplatizeaza cauciucul si bate la rulare .Deobicei e temporara problema si isi revine dupa cativa km parcursi. Asta patesc eu cand nu o misc 2 sapt. Posibil daca sta un an sa devina permanenta.

Se poate ameliora cu marirea presiunii cu 3psi/0.2-0.3 bari

2. Jantele au fost deformate, s-a rulat vreme lunga cu ele asa si cauciucul a luat forma lor. Dupa repararea jantelor, cauciucul nu-si mai revine
3. Impact mai puternic
4. Frane mai puternice ce iau mai mult material din guma si apar zone mai plate
5. S-a mers cu presiune joasa vreme indelungata
6. ghinion cu roti defecte din fabrica. ( dar zici ca e mai recenta problema, deci pica )

Ce n-am inteles, cum au considerat cei de la Autosoft ca e guma ovalizata daca toata roata nu cere echilibrare. Imi imaginez ca e nevoie de un pumn de plumbi ca sa ameliorezi o variatie notabila in forma cauciucului.

Ceva asemanator am si eu acum ( 30k parcursi).Am o bataie ritmica pe la 40km/h care nici atunci nu e puternica ( pasagerul nu o aude/simte ) , dispare la viteze mai mari, sub 30km/h nu se simte. Am fost la o echilibrare si au zis ca am jentile deformate, le-au reparat , reechilibrat rotile dar inca face. Urmeaza o verificare in service, poate e ceva din frane.

MihCB
Posts: 8
Joined: 16 May 2019, 22:37
Auto: Kia
Location: Bucuresti

Re: Zgomot rulare drum lung

Post by MihCB »

Salutare!

Ms de răspuns.

1. Nu e cazul de stat. Am încercat cu presiune mai mare și e la fel.
2. Bătaia se vede la cauciuc. A pus pneul pe mașina de echilibrat și ii arată 0-0 sau 10-0, dar vizibil se vede cum bate.
3. Dacă era impact, era pe 1 sau 2. Nu pe toate 4.
4. Anvelopele sunt deformate. Se învârte ca o minge de rugby
5. Dacă era presiune mică, cerea in bord. Le verific periodic.


Se vede când se învârte roata, janta are o mișcare circulara, cauciucul e ca o minge de rugby

Așa se aude și la mine - in jur de 40 la ora, parca as avea pana. La viteze mari Trepidează ușor volanul.

MihCB
Posts: 8
Joined: 16 May 2019, 22:37
Auto: Kia
Location: Bucuresti

Re: Zgomot rulare drum lung

Post by MihCB »

Salutare!

Revin cu update:
Problema rezolvată pe garantie: problema de fabricație anvelope- mi-au schimbat 4 anvelope - MIT Baneasa.

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Zgomot rulare drum lung

Post by ionutp »

Oh, nu am mai auzit de un astfel de scenariu, bine de stiut ca se poate intampla!
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

Post Reply

Return to “Probleme”